https://www.traditionrolex.com/36

Fundamenty – jakie materiały wybrać

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Fundamenty – jakie materiały wybrać


Materiały na fundamenty

 

Masz w planach budowę domu lub innego tego typu budynku? Zależy Ci na tym, by materiały użyte do powstania budynku były najwyższej jakości? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach, takich jak Ty, powstał ten krótki tekst na temat fundamentów oraz materiałów, które warto do nich stosować. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury, a gwarantujemy, że nie będziesz zawiedziony.

Co to są fundamenty


Zanim przejdziemy do tego, jaki fundament najlepiej sprawdzi się przy Twoim budynku, zacznijmy od tego, czym tak właściwie są wyżej wspomniane fundamenty. Otóż fundament to nic innego jak specjalistyczne skonstruowany element konstrukcyjny, którego zadaniem jest podtrzymywanie oraz nadawanie stabilności budowli. Fundament najczęściej jest wykonany z betonu, żelbetu, drewna, cegieł lub nawet kamieni i stanowi on nieodłączny element niemal każdego budynku. Dobrze wylany fundament jest w stanie zapobiec odkształceniom gruntu, które powstają przez ciężar budynku. Materiały budowlane dobrej jakości wykorzystane do stworzenia fundamentu są w stanie zminimalizować osiadanie budynku. Osiadanie budynku wiąże się bowiem nie tylko z nieestetycznymi pęknięciami, ale również z wieloma problemami technicznymi, które mogą zaistnieć wraz z czasem. Decydując się na wylanie fundamentów, warto zatem zapoznać się z tym jakie materiały będą najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku, a także ile czasu należy odczekać od wylania fundamentu do pierwszych prac obejmujących budowę.

Dlaczego fundamenty są niezbędnym elementem każdego budynku


Tak jak wspomnieliśmy, to właśnie fundamenty stanowią podstawę utrzymującą budynek na odpowiednim poziomie. Dzięki zastosowaniu dobrze dobranego fundamentu budynek nie będzie drastycznie osiadał, dzięki czemu będzie stateczny. Dodatkowo fundament jest w stanie zapewnić również odpowiednią głębokość posadowienia, zabezpieczenie całości budowli przed zawilgoceniem, a także zdecydowanie ułatwić całą pracę przy budowli.

Rodzaje fundamentów


Mając w planach postawienie jakiegokolwiek budynku, należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych rodzajów fundamentów, które mogą być dobierane w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Pod spodem znajdziesz najpopularniejsze rodzaje fundamentów, które możesz wykorzystać podczas swojej budowy.

Fundament na studniach


Fundament na studniach to nic innego jak konstrukcja osadzona na studniach kopalnianych, w których wnętrzach umieszcza się zbrojenie łączące się ze zbrojeniem ław fundamentowych. Gdy dane zbrojenia zostaną połączone, a ogół konstrukcji będzie prezentował się dobrze, kręgi studni należy zalać wysokiej jakości betonem. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, w których grunt nośny znajduje się około 2-3 cm nad poziomem zerowym. To właśnie wtedy fundamenty na studniach są po prostu najbardziej wydajne.

Płyta fundamentowa


Płyta fundamentowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów fundamentów. Jej fenomen polega przede wszystkim na tym, że jest prosta w montażu, niestety często bywa przy tym dość kosztowna. Płyty fundamentowe są bardzo przydatne, gdy jakość gruntu pozostawia wiele do życzenia. Niewątpliwie dużym minusem tego typu fundamentu jest brak możliwość wykonania podpiwniczenia, jednak nie jest to duży problem w przypadku nowoczesnych oraz samowystarczalnych budynków. Płyta fundamentowa to trwałe oraz bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia równomierne osiadanie budynku oraz doskonałą izolację.

Ławy fundamentowe


Kolejnym często stosowanym rodzajem fundamentów są ławy fundamentowe, czyli jeden z najtańszych fundamentów. Do wykonania tego rodzaju podpory pod budynek niepotrzebne są specjalistyczne urządzenie ani sprzęty, a cały proces stawiania ław wydaje się stosunkowo łatwy. Najważniejszym elementem ławy fundamentowej jest niewątpliwie dobrej jakości beton, który nie będzie pękał. Jeśli chodzi o definicję słownikową, ława fundamentowa to nic innego jak element konstrukcyjny, który ma na celu przenoszenie ciężaru budowli na grunt. W przeciwieństwie do płyty fundamentowej tak zwane ławy umożliwiają wykonanie podpiwniczenia, natomiast wtedy niezbędne może okazać się wykonanie fundamentów schodkowych.

Fundament na palach

Mikropale są pewnego rodzaju zamiennikiem dla studni fundamentowych. Tego rodzaju fundamenty stosuje się, gdy ziemia, na której stawiany jest budynek, jest niestabilna bądź ma złą jakość. Aby zniwelować niekorzystne działania gruntu, pale fundamentowe wbija się w grunt w odległości od 50 do 80 centymetrów. Szacowana grubość jednej pali powinna wynosić około 30 centymetrów. Podobnie jak w przypadku fundamentów na studniach, również w tym przypadku całość konstrukcji zalewa się betonem.

Materiały na fundamenty


Niezwykle ważnym elementem każdego fundamentu są materiały wykorzystane do jego stworzenia. Kupując materiały, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość oraz cenę. Wśród wielu różnych materiałów niezbędnych do stworzenia fundamentów znajdują się niżej podane elementy. Jeśli zatem jesteś ciekawy, przejdź do zestawienia, które dla Ciebie stworzyliśmy.

Bloczki betonowe


Bloczek betonowy służy przede wszystkim do budowania ścian fundamentów oraz piwnic. Bloczki betonowe idealnie sprawdzają się w części przyziemnej ścian nośnych. Jest to wytrzymały oraz trwały materiał, który jest w stanie zapewnić doskonałą podporę pod budynek, słup, ściany działowe oraz wiele więcej konstrukcji. To, co je wyróżnia na tle innych tego typu materiałów to fakt, że charakteryzuje się one odpornością na wilgoć.

Pustaki szalunkowe


Pustak szalunkowy to uniwersalny materiał budowlany, który dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku fundamentów murowanych, jak i betonowych. To, co je wyróżnia na tle konkurencji, to bez wątpienia ich wyjątkowo niska cena, która idzie w parze z doskonałą jakością.

Wylewki betonowe


Chcąc stworzyć fundamenty, nie można nie wspomnieć o wylewkach betonowych. Wylewki betonowe to doskonały sposób, który zapewni doskonałą izolację termiczną. Dodatkowo warto jasno podkreślić, że wylewki betonowe są niezwykle wytrzymałe oraz nie nasiąkają wodą. Ich minusem jest to, że ta metoda potrzebuje użycia specjalistycznego sprzętu, a co za tym idzie koszt zastosowania wylewki betonowej, znacznie wzrasta.

Bloczki keramzytobetonowe


Bloczek fundamentowy ma dwa rodzaje: pierwszy z nich to bloczek betonowy, o którym już wspomnieliśmy, natomiast druga to bloczek keramzytobetonowy. Bloczki keramzytobetonowe podobnie jak bloczki betonowe mają wiele zastosowań, a ich największą zaletą jest fakt, że zapewniają one dobrej jakości termoizolacyjność. W porównaniu do bloczków betonowych są one jednak znacznie mniej wytrzymałe oraz cechują się większą nasiąkliwością wody.

Izolacja fundamentów – o co chodzi?


Izolacja fundamentów to bardzo ważny aspekt, o którym należy pamiętać, chcąc wybudować prawidłowo budynek. W przypadku postawienia budynku na fundamentach, które nie posiadają odpowiednio wykonanej izolacji, do wnętrza budynku może dostać się wilgoć przenikająca z gruntu. Długotrwałe przedostawanie się wody do fundamentów może spowodować stałe zawilgocenie, a co za tym idzie również szybsze zniszczenia. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować pewien rodzaj izolacji. Dzięki temu, w przypadku ewentualnego zawilgoceniem fundamentów, woda nie dojdzie wyżej. W zależności od potrzeb można zastosować izolację pionową bądź poziomą. W przypadku izolacji poziomej umieszcza się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentu oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budowli. Tak umieszczona izolacja musi być połączona z izolacją podłogi na gruncie. Dzięki temu budynek będzie w pełni zabezpieczony. Jeśli natomiast chodzi o izolację poziomą, to powinna być ona ułożona na powierzchni ścian fundamentowych. Ma ona zatrzymywać wilgoć, a także wodę pochodzącą z deszczu lub z gruntu przed wyniknięciem we wnętrze domu. Najlepszą metodą izolacji fundamentów jest połączenie izolacji pionowej oraz poziomej.

Izolacja przeciwwodna i izolacja przeciwwilgociowa – jakie są różnice?


Choć wiele osób uważa, że izolacja przeciwwodna oraz izolacja przeciwwilgociowa są synonimami, należy jasno zaznaczyć, że to dwie zupełnie inne czynności. Otóż izolację przeciwwilgociową stosuje się najczęściej w sytuacji, w której budynek będzie stawiany na gruncie o wysokiej przepuszczalności (dobrym przykładem jest między innymi teren, na którym występuje przewaga żwiru lub piasku). W takiej sytuacji nawet przy dużych oraz intensywnych opadach ziemia wchłonie nadmiar wody, dzięki czemu ciecz nie będzie znajdowała się wyżej niż dolna część fundamentu. Dzięki temu wystarczy zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej, ponieważ ogólny poziom wody nie będzie zagrożeniem dla budynku.

Sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej w momencie, gdy woda może mieć realny wpływ na budynek (na przykład wtedy, gdy budowla jest stawiana na gruncie spoistym, który nie wchłania cieczy tak dobrze). Hydroizolacja fundamentów staje się wtedy niezbędnym elementem budowy.

Czy izolacja i ocieplenie fundamentów polegają na tym samym?


Już na samym początku warto podkreślić, że izolacja przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa nie ma nic wspólnego z ociepleniem fundamentów. Choć te pojęcia często są mylone, warto jasno zaznaczyć, że ocieplenie fundamentów polega przede wszystkim na otoczeniu ścian oraz płyt fundamentowych. Dzięki temu budynek będzie posiadał odpowiednią termoizolację, czyli ochronę przed niskimi temperaturami. Tego typu zabezpieczenie jest niezwykle korzystne podczas długotrwale utrzymujących się niskich temperatur. Nieocieplenie fundamentu grozi nie tylko utratą ciepła, ale również migracją temperatur. Dzieje się tak, ponieważ nieocieplony fundament zatrzymuje ciepło w ścianach zewnętrznych, ale ,,ucieka" ono wzdłuż konstrukcji ściany i nie dociera do wnętrza domu, przez co budynek szybciej się wychładza. Do ocieplenia fundamentów najczęściej wykorzystuje się styropian.

Sprawdź również:

Jaki wpływ ma przemarzanie gruntów na fundamenty

Czym jest folia izolacyna do fundamentów


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36