https://www.traditionrolex.com/36

Płyta fundamentowa a ława fundamentowa - blog | Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Płyta fundamentowa a ława fundamentowa – różnice i podobieństwa


ława fundamentowa a płyta fundamentowa

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Dlatego też wybór rodzaju fundamentów nie powinien być kwestią przypadku. Jaki zatem rodzaj fundamentów wybrać? Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Obydwa rozwiązania znacznie się od siebie różnią – mają też swoje wady i zalety. Chcesz wiedzieć, czym różni się płyta fundamentowa od ławy fundamentowej? Przeczytaj i dowiedz się więcej! Podpowiadamy również, gdzie fundamenty te można wykorzystać oraz jak prezentują się cenowo.

Płyta fundamentowa – co to?

Jednym z rodzajów fundamentów jest płyta fundamentowa, która składa się z kilku warstw. Po raz pierwszy pojawiły się one w budownictwie w latach 80., a obecnie stosowane są powszechnie na całym świecie – głównie w miejscach, które cierpią na niekorzystne uwarunkowania glebowe. Płyta fundamentowa została bowiem skonstruowana specjalnie z myślą o równomiernym przenoszeniu obciążeń do gruntu. Czym wyróżnia się płyta fundamentowa? Niewątpliwie jedną z największych jej zaletą jest duża nośność, jaką rozwiązanie to zapewnia. W porównaniu do tradycyjnej ławy fundamentowej płyty zajmują jednak znacznie więcej miejsca. Dzięki temu jednak zniwelowane zostaje ryzyko odkształcania się konstrukcji nośnej budynku. Mimo wielu zalet płyty fundamentowe dopiero zaczynają stawać się popularne. Coraz więcej Polaków przekonuje się do nich ze względu na niski koszt oraz szybkość budowy.

Płyta fundamentowa – przekrój

Zbudowana jest z kilku warstw. Na samym początku stawia się wykonaną z zagęszczonego mechanicznie żwiru podbudowę, którą następnie usypuje się warstwą pospółki lub piasku. Warstwa ta powinna mieć grubość 15-30 cm – tak jak kolejna, która zostanie na niej umieszczona. Mowa o izolacji przeciwwilgociowej i termicznej, którą wykonuje się ze styropianu. Następnym krokiem jest wylanie żelbetowej płyty nośnej o grubości 12-20 cm. Przebiega to podobnie jak zbrojenie ławy, po czym na samym końcu tworzy się samopoziomującą wylewkę wyrównawczą, na której zostanie ułożona podłoga.

Etapy budowy płyty fundamentowej


Budowę płyty fundamentowej można podzielić na 4 etapy. Zalicza się do nich:

  • Usuniecie warstwy humusu.
  • Wykonanie z pospółki, piasku lub żwiru warstwy podkładowo-drenażowej.
  • Wykonanie zbrojenia i wylanie płyty fundamentowej.
  • Wyłożenie warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej.
  • Wylanie płyty żelbetowej.
  • Wylanie wylewki wyrównawczej pod podłogę.
  • Warto również wspomnieć o tym, że układając izolacje termiczną od spodu fundamentu, można wyeliminować problem powstawania mostków termicznych.


Zalety płyty fundamentowej


Do największych zalet płyt fundamentowych należy m.in. to, że:

  • Płyta możliwa jest do stosowania nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych;
  • Jest ona odporna na nierównomierne osiadanie – większą niż w przypadku fundamentów tradycyjnych;
  • Znacznie łatwiej jest nią szczelnie odizolować budynek od zimnego podłoża;
  • Tworzy ona jednocześnie betonową podłogę parteru;
  • Ich budowa nie wymaga tworzenia głębokich wykopów, co jednocześnie skraca czas wykonania prac fundamentowych;
  • Łatwiejsza technologia i mniejszy zakres robót ziemnych;
  • Możliwość osadzenia budynku na mniejszej głębokości, niż przy tradycyjnych fundamentach.


To wszystko sprawia, że żelbetowa płyta fundamentowa stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych fundamentów. Nic więc dziwnego, że z każdym kolejnym rokiem staje się ona coraz powszechniej stosowany.

Ława fundamentowa – co to?

Ława fundamentowa to rozwiązanie, które zwykle pojawia się w domach jednorodzinnych. Wyróżnia się dużą trwałością oraz przybiera głównie formę prostokąta. Szerokość ławy fundamentowej waha się od 60 do 80 cm. Z kolei wysokość ławy fundamentowej jest bardziej zróżnicowana i może mieć od 30 aż do nawet 140 cm. Parametr ten dobiera się pod kątem masy budynku i charakterystyki gruntu. Im bardziej grunt będzie grząski, tym masywniejsza powinna być ława fundamentowa. Z czego wykonuje się ławy fundamentowe? W Polsce najczęściej wykorzystuje się do tego beton klasy C12/C15 lub bloczki fundamentowe, które stosuje się głównie w budowach prowadzonych systemem gospodarczym. Zaletą tego rozwiązania jest to, że bloczki fundamentowe można układać na sucho lub murować.

Ława fundamentowa – przekrój

Budowę ławy fundamentowej zaczyna się od wykonania podbudowy, którą tworzy się z mechanicznie zagęszczonego kruszywa, np. żwiru. Dopiero potem można przystąpić do prac, A dokładniej mówiąc – do wysyłania 15-30 cm warstwy pospółki lub piasku, który należ ubić. Następnym krokiem jest przygotowanie Izolacji termicznej. Wykonana ze styropianu, powinna być grubości 15-30 cm. Na tym etapie trzeba zadbać również o izolację krawędziową, pod którą można umieścić także folię izolacyjną. Nad izolacją znajduje się natomiast zbrojenie płyty fundamentowej. Żelbetonowa płyta nośna powinna wynosić 12-20 cm. Na samym końcu można również wykonać wylewkę samopoziomującą, na której znajdzie się podłoga domu.

Etapy budowy ławy fundamentowej


Budowę płyty fundamentowej można podzielić na kilka etapów. Są to:

  • Wykonanie wykopów po to, by osądzić ławy fundamentowe w gruncie;
  • Szalowanie i wylewanie;
  • Wykonanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej i termicznej;
  • Budowa ścian fundamentowych;
  • Zasypanie wykopów.


Pozornie proste prace przy budowie ławy fundamentowej  są jednak bardzo czasochłonne – zwłaszcza jeżeli zostały one wylewane z betonu. Na zaschnięcie potrzebują one nawet do 28 dni. 

Ława fundamentowa czy płyta fundamentowa?

Zastanawiasz się nad tym, co wybrać – ława fundamentowa czy płyta fundamentowa? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybierając fundament, należy kierować się przede wszystkim tym, z jakiego rodzaju gruntem ma się do czynienia.

Płyta fundamentowa jest znacznie lepiej dostosowana do działek, na których panują trudne warunki glebowe. W porównaniu do tradycyjnej ławy posiada ona znacznie większą nośność. To z kolei wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów budowy – zwłaszcza w obiektach wielokondygnacyjnych, gdzie potrzeba solidnych fundamentów. Można z nich korzystać również, gdy na działce ma się do czynienia ze zwiększonym poziomem zawilgocenia podłoża. Płytę fundamentową można zastosować wszędzie tam, gdzie postawienie ławy nie byłoby możliwe.

Ława fundamentowa najlepiej sprawdzi się na suchych i zwartych gruntach. Ma więc ona znacznie bardziej ograniczone zastosowanie. Problem w przypadku ławy stanowi niekiedy powstawanie mostków termicznych. Można to jednak wyeliminować izolując płytę od dołu. Niewątpliwie jednak wiele osób przekona również jej niższą cena. Niestety jednak rozwiązanie to niesie ze sobą również i wiele ograniczeń. Najpoważniejszy z nich jest czas, jaki potrzebny będzie do zakończenia budowy fundamentów. W przypadku ławy mowa tu o 28 dniach. Podejmując decyzję o wyborze rodzaju fundamentów, warto również skonsultować się z ekspertem. Osoba, która zna się na budownictwie powinna rzetelnie ocenić, a następnie doradzić. 

Kiedy wybrać ławy, a kiedy płyty fundamentowe?

Największą z zalet płyty fundamentowej jest niewątpliwie oszczędność czasu. Zwykłe fundamenty stawia się w minimum 4 tygodnie. Na postawienie płyty fundamentowej wystarczy jedynie tydzień. Jest tak, ponieważ ławy fundamentowe wymagają budowy deskowania, co zajmuje sporo czasu. Z kolei w płycie fundamentowej deskowanie zastępuje się szalunkiem wykonanym z płyt termoizolacyjnych. Dodatkowo należy uwzględnić również, trwającą 2-3 tygodnie przerwę technologiczną na to aż zwiąże się beton. Do tego dochodzi też budowa podłogi na gruncie. Jeżeli więc komus zależy na czasie – pod tym względem zdecydowanie wygrywa płyta fundamentowa.

Z drugiej jednak strony wiele osób decyduje się na ławę fundamentową ze względu na niższą cenę. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, iż technologia ta jest doskonale znana wszystkim fachowcom. Nie powinno się więc mieć problemu ze znalezieniem ekipy budowlanej. Trzeba również pamiętać o tym, że ława nie sprawdzi się tam, gdzie grunty ma słabą nośność. W przypadku ławy fundamentowej obciążenie rozkłada się bowiem liniowo. W tej sytuacji należy zastosować płytę fundamentową, gdzie obciążenie rozkłada się równomiernie – w dodatku na jeszcze większą powierzchnię. Dlatego też poleca się korzystać z niej szczególnie na działkach, gdzie ma się do czynienia z niesprzyjającymi warunkami gruntowymi.

Wysoki poziom wód gruntowych na działce

Płyta fundamentowa idealnie sprawdza się w przypadku działek, które mają problem z wodami gruntowymi – w przeciwieństwie do ław fundamentowych. Wynika to z faktu, iż nie muszą one znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu (0,8-1,4 m pod powierzchnią terenu). Można ją bowiem wykonać po usunięciu warstwy hummusu i stworzeniu podsypki stabilizującej – wykonanej ze żwiru i piasku. Dzięki temu w momencie, gdy woda gruntowa będzie podchodzić ku powierzchni gruntu, nie będzie mogła zagrozić płycie.

Budynki wielokondygnacyjne

Kolejnym przykładem tego, gdzie warto zastosować płytę fundamentową, są budynki z jednym lub więcej piętrem. Płyta rozkłada bowiem ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy. Dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się osiadania domu. Z kolei w przypadku nierównomiernego osiadania budynku dodatkowo pojawi się problem pękania ścian. Problem ten rozwiąże jednak płyta fundamentowa, która sprawi, że na każdy centymetr obciążonego gruntu przypadnie mniejszy nacisk. To sprawia, że metoda ta staje się przydatna (a wręcz niezbędna) w przypadku gruntów o słabej nośności.

Płyty i ławy fundamentowe – ile kosztują?


Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo wiele może ulec bowiem zmianie – w zależności od czynników indywidualnych (np. wymiarów budynku, jakości gruntu itp.). W przypadku proste ławy fundamentowej, którą zostanie pozostawiona na suchym i zwartym podłożu, nie powinno się mieć czynienia z dużym wydatkiem. Dla budynku o powierzchni 100 m2 koszt ławy fundamentowej powinien wynosić ok. 21 000 - 23 000 zł. Jeżeli jednak fundament ma powstać na wilgotnym i grząskim podłożu, cena ta znacznie wzrośnie – może ona sięgać nawet do 33 000 - 35 000 zł. Dla porównania warto powiedzieć, że  przypadku takiego samego budynku koszt płyty fundamentowej o grubości 20 cm na zwartym podłożu wyniósłby ok. 22 000 zł. Jeżeli mowa jednak o glebie o słabej nośności, trzeba będzie zainwestować w płytę o większej grubości – minimum 30 cm). Dla budynku o powierzchni 100 m2 jest to koszt ok. 25 000 zł.

Sprawdź również:

Co to jest płyta fundamentowa

Koszt płyty fundamentowej

Zbrojenie płyty fundamentowej


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36