https://www.traditionrolex.com/36

Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty - co wybrać?


 

Bez dwóch zdań każdy uwielbia korzystać ze sprawdzonych już i zadowalających rozwiązań. Dotyczy to także budowy domu - zarówno od początkowych etapów, jak i skończywszy na pracach wykończeniowych. Nie tylko inwestorzy, ale także firmy budowlane chętnie decydują się na to, co jest przetestowane i znane. Jednak czy zawsze jest to najlepszy pomysł? Z pewnością nie, jeśli chodzi o położenie fundamentów. Poznaj nowoczesną alternatywę dla tego co tradycyjne.

 

Tradycyjne fundamenty - na czym polega to rozwiązanie?

 

Mówiąc o fundamentach, większość osób wyobraża sobie tradycyjną ławę fundamentową. Nic dziwnego, ponieważ jest to typowe rozwiązanie, jakie wykorzystywane jest podczas projektowania domów jednorodzinnych. To sposób niezwykle prosty i powszechny, bo stosowany w budownictwie od wielu lat.

Inwestorzy czy firmy budowlane oswoiły się z nim i chętnie z niego korzystają. Charakteryzuje się bardzo dużą trwałością, a z wyglądu najczęściej przybiera prostokątny kształt. Dokładny rozmiar ławy fundamentowej jest indywidualnie dobierany w zależności od masy stawianego budynku, a także charakterystyki gruntu, na którym się znajduje. Jednak najczęściej jej grubość wynosi od około 60 do 80 cm, natomiast kwestia wysokości jest nieco bardziej zróżnicowana, ponieważ waha się od 30 cm do niekiedy nawet 140 cm.

 

Przy budowie domu trzeba zwracać szczególną uwagę na grunt, ponieważ im jest bardziej niestabilny i grząski, tym sama ława oraz jej zbrojenie powinny być masywniejsze i solidniejsze. Wszystko, aby zapewnić budynkowi odpowiednią stabilność. Niestety o ile najczęstszym argumentem za wyborem ławy fundamentowej jest jej cena, o tyle wzrasta ona znacząco w przypadku trudnych gruntów. Jest to dobre rozwiązanie, jednak wyłącznie w przypadku łatwych, nieskomplikowanych terenów.

 

Ława fundamentowa to nic innego jak belka o poziomym kształcie, która jest wykonana z betonu, jaki został dodatkowo zbrojony. Tak przygotowana konstrukcja zapewnia fundamentom odporność i wytrzymałość - na rozciąganie oraz ściskanie. Najczęściej jest ona tworzona z betonu towarowego C12/15 albo C16/20, a do jej zbrojenia wykorzystuje się stalowe pręty o średnicy 1,2 cm, które są wiązane strzemionami w odstępach 30 cm.

 

Płyta fundamentowa - co to właściwie jest?

 

Dla Polaków płyty fundamentowe wydają się stosunkowo nowym rozwiązaniem, jednak na świecie są one znane już od wielu lat. Powstały w latach 80-tych i były od początku chętnie stosowane w tych krajach, gdzie klimat jest raczej niesprzyjający, a uwarunkowania terenowe skomplikowane. Płyta fundamentowa posiada dużą nośność i umożliwia równomierne przeniesienie ciężaru budynku na grunt o nawet trudnym ukształtowaniu. To co szczególnie wyróżnia płytę fundamentową na tle innych rozwiązań, jest znacznie większa powierzchnia przez nią zajmowana niż np. przez ławę fundamentową. Nie jest to jednak przypadkowe - w skuteczny sposób można zmniejszyć dzięki temu ryzyko ryzyko związane z odkształceniami konstrukcji nośnej stawianego budynku. Choć na świecie to rozwiązanie już dawno podbiło serca inwestorów i firm budowlanych, w Polsce sukcesywnie zdobywa coraz większe uznanie. Przemawia za tym znacznie szybszy czas budowy i koszt idący w parze z najwyższą jakością.

 

Prace związane z budową płyt fundamentowych nie są w żaden sposób skomplikowane. Wykonanie płyty jest proste i składa się właściwie z czterech głównych części. Pierwszą z nich jest pozbycie się humusu, czyli wierzchniej warstwy gruntu. Następnie wykonuje się podbudowę, która jest warstwą podkładowo-drenażową złożoną z piasku, pospóki lub żwiru. Kolejnym krokiem jest wykonanie płyty fundamentowej. Ponadto pośród czynności znajduje się odpowiednie przygotowanie i ułożenie izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej.

 

 

Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

 

Coraz więcej uwagi skupionej jest na płycie fundamentowej i nie ma w tym nic zaskakującego. To rozwiązanie doskonale przystosowane do nawet najtrudniejszych warunków glebowych. Jeśli budujesz dom w miejscu, gdzie teren jest zróżnicowany pod względem ukształtowania czy podmokły, możesz śmiało zdecydować się na ten wariant fundamentów. Prace fundamentowe związane z płytą są wykonywane dość płytko, dzięki czemu czas ich realizacji jest znacznie krótszy niż w porównaniu z tradycyjnymi sposobami. Ponadto płyta ma większą nośność niż powszechnie stosowana lawa. Może być używana nawet jako podłoga w przypadku pierwszej kondygnacji budynku. To z kolei zmniejsza koszty budowy. Tak nowoczesne i skuteczne rozwiązanie ma wielu zwolenników i jest to niezaprzeczalnie najlepsza rekomendacja dla osób, które wahają się nad optymalnym dla siebie rozwiązaniem.

 

Sprawdź również:

Koszt płyty fundamentowej

Ciepła płyta fundamentowa

Kształtki styropianowe do izolacji


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36