https://www.traditionrolex.com/36

Zbrojenie fundamentów - jakie są najczęściej popełniane błędy?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy zbrojeniu?


Prace przy wykonywaniu fundamentów podczas budowania domu są niezwykle ważne. W końcu sam sposób posadowienia ma bardzo duży wpływ na to, jak wytrzymały jest budynek. Dlatego warto mieć świadomość tego, jak wygląda zbrojenie fundamentów i jakie są najczęściej popełniane błędy. Zdarzają się bowiem kwestie, które budzą wiele wątpliwości i sprawiają dużą trudność osobom stawiającym dom. Każdy błąd ma swoją cenę, więc warto zminimalizować ryzyko nieoczekiwanych, dodatkowych kosztów i dowiedzieć się, o czym pamiętać przy zbrojeniu.

 

Na czym polega zbrojenie fundamentów i dlaczego jest takie ważne?

 

Każda osoba stawiająca budynek zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest przygotowanie w odpowiedni sposób, z należytą starannością i świadomością, fundamentów. Jednym z etapów jest ich zbrojenie. To pręty oraz strzemiona wykonane z odpowiedniej klasy stali, które posiadają dopasowaną, zgodną z projektem średnicę. Stal odgrywa kluczową rolę, ponieważ pozwala na poprawne przenoszenie wszelkich naprężeń rozciągających. Dlatego często zdarza się, że popełnianych jest wiele błędów.

 

Bardzo ważne jest dostarczenie na miejsce budowy odpowiedniego rodzaju prętów - prostych, wygiętych czy siatek. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest zakup prętów prostych w specjalnych wiązek, z których wykonywane jest zbrojenie na miejscu. Tam też przycina się ich długość tak, by spełniała wszelkie oczekiwania i wymagania. Dalej są one wyginane oraz łączone ze sobą za pomocą specjalnych strzemion, a także drutu wiązałkowego.

 

Niewystarczająca długość zakładu zbrojenia fundamentów

 

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów w zbrojeniu jest zbyt mała długość zakładu zbrojenia. Najbardziej pożądanym, optymalnym rozwiązaniem jest, gdy elementy żelbetowe posiadają zbrojenie ciągłe, czyli takie, które zostało wykonane z nieprzerwanych prętów. Jest to jednak rzadkość - najczęściej jest to niemożliwe. Najczęściej wynika to z faktu, że maksymalna długość prętów stosowanych przy zbrojeniach jest ograniczona możliwościami transportowymi. Dlatego też pręty układa się tak, aby zapewnić im odpowiednią ciągłość. Można to zrobić, łącząc je na różnorodne sposoby - np. na zakład. Tutaj najczęściej zdarza się, że nie zachowujemy odpowiedniej długości zakładu. W efekcie pojawiają się rysy, elementy niszczeją i w efekcie tracą swoją trwałość.

 

zbrojenie fundamentów

 

Za mała długość zakotwienia zbrojenia fundamentów

 

Kolejnym problemem, jaki pojawia się w kontekście zbrojenia, jest zbyt mała długość zakotwienia prętów w betonie. Jaka jest odpowiednia? Taka, która da gwarancję, że przyczepność między zbrojeniem a samym betonem będzie na tyle dobra, że ze swobodą przeniesione zostanie obciążenie. Tutaj podobnie jak w kontekście długości zakładu, istnieją normy, jakie określają, jaka powinna być długość zakotwienia. Zależą one od różnych czynników - między innymi od średnicy prętów, ich kształtu, gatunku stali, rodzaju obciążenia oraz samej klasy betonu. Należy dopilnować, że długość zakotwienia prętów zbrojeniowych będzie precyzyjnie sprawdzona przez osobę nadzorującą budowę - to samo w przypadku samego zakładu.

 

Nadmiar zbrojenia fundamentów bądź jego brak

 

Warto wspomnieć także o innym błędzie, jakim jest niedopasowanie gęstości zbrojenia do warunków. Najczęstszym przypadkiem jest brak zbrojenia elementów czy także wykonanie go z takich prętów, gdzie łączny przekrój jest niewłaściwy i zbyt mały. Dzieje się tak, gdy np. stosowane są pręty o znacznie mniejszej średnicy aniżeli jest to ustalone w projekcie. Błędy, które mają związek z niedomiarem czy nadmiarem zbrojenia są efektem niewystarczającej wiedzy, niekiedy niedopatrzenia czy braku odpowiedzialności. Nie mniej może to doprowadzić do tragedii, dlatego tak ważne jest dopilnowanie zgodności zbrojenia z tym, co jest zawarte w projektach. Nikt nie chce odkształceń czy awarii konstrukcji. Podobnym błędem jest także nadmiar prętów w przekroju. Odległości wtedy są zbyt małe, co sprawia, że występuje zbyt mała otulina. To zaś prowadzi do zmniejszenia przyczepności betonu oraz szybkiej korozji prętów wykonanych ze stali.

 

Niezadbanie o ciągłość zbrojenia

 

Bardzo często pojawiającym się błędem podczas budowy fundamentów oraz ich zbrojenia, jest błąd ciągłości w nim. Jeśli występują elementy, które muszą tworzyć całość, a w rzeczywistości tak nie jest, to stanowi bardzo duży problem oraz zagrożenie. Chodzi o takie miejsca jak np. narożniki czy skrzyżowania. To tam niewłaściwe połączenie prętów czy ulokowanie zbrojenia jest dużym błędem i niebezpieczeństwem w jednym.

 

Płyta fundamentowa a zbrojenie

 

Stosując płytę fundamentową zamiast tradycyjnych fundamentów również mamy do czynienia ze zbrojeniem. Właściwie zaprojektowana płyta pozwala uniknąć wszelkich błędów przy zbrojeniu, dzięki czemu mamy pewność, że nasze fundamenty będą prawidłowo wykonane i długowieczne. Więcej na ten temat w artykule: zbrojenie płyty fundamentowej.


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36