Płyta fundamentowa jest to wylewana na placu budowy płyta betonowa, zbrojona siatką oraz prętami. Do jej wykonania stosowane są specjalne elementy brzegowe stanowiące izolację termiczną pionową. Na pospółce rozkładana jest izolacja pozioma o grubości od 20 cm twardego styropianu ( EPS, XPS, Hydro).
Podstawową różnicą pomiędzy płytą, a tradycyjnym fundamentem jest to, że pod płytę fundamentową robi się znaczenie płytszy wykop, dzięki czemu można zaoszczędzić czas i pieniądze.
Standardowa grubość płyty fundamentowej wynosi 20 cm, w niektórych wypadkach grubość płyty może jednak wynosić 25-30 cm.
Płyty fundamentowe zyskują duża popularność względem tradycyjnych fundamentów, dlatego że są proste, szybkie w realizacji, świetnie izolują i sprawdzają się nawet na trudnych terenach.
Dowiedz się więcej co wpływa na koszt płyty fundamentowej
Płyta żelbetonowa
grubości 20 cm posadowiona na żwirowej podsypce
o grubości minimum 30 cm.
Beton
klasy C-16/20
Zbrojenie
siatki zgrzewane z prętów stalowych, żebrowanych
oraz strzemiona krawędziowe ze stali giętej, żebrowanej.
Izolacja termiczna
styropian (EPS, XPS, Hydro) ułożony na pospółce grubości od 20cm.
Wady płyt fundamentowych
Zalety płyt fundamentowych
Przewodność ciepła
Przewodność cieplna płyty betonowej określa szybkość przenikania ciepła przez masę stałą w drodze przewodzenia, zazwyczaj w odniesieniu do przenoszenia ciepła do lub z gruntu. Współczynnik przewodności cieplnej, jest proporcjonalny między innymi do gęstości betonu. Podstawowy wpływ na przewodność mają: wilgotność, rodzaj kruszywa, rodzaj cementu, proporcje składników i temperatura. Te różne czynniki komplikują teoretyczną ocenę wartości współczynnika przenikania ciepła, ponieważ każdy składnik ma inną przewodność, gdy jest oddzielony, a położenie i proporcje każdego ze składników wpływają na ogólną przewodność. Dla uproszczenia można przyjąć, że cząstki kruszywa są zawieszone w jednorodnym cemencie.
Masa termiczna
Drugą kwestią jest wysoka masa termiczna płyt betonowych, która ma zastosowanie podobnie jak w przypadku ścian i podłóg lub wszędzie tam, gdzie beton jest wykorzystywany w przegrodzie termicznej. Beton ma stosunkowo dużą masę termiczną, co oznacza, że potrzebuje dużo czasu, aby zareagować na zmiany temperatury otoczenia. Jest to wadą, gdy pomieszczenia są ogrzewane z przerwami i wymagają szybkiej reakcji, ponieważ ogrzanie całego budynku, w tym płyty, zajmuje więcej czasu. Jednak duża masa termiczna jest zaletą w klimatach o dużych dziennych wahaniach temperatury, gdzie płyta działa jak regulator, utrzymując budynek w chłodzie w dzień i cieple w nocy.
Izolacja termiczna
Bez izolacji, płyty fundamentowe wylewane bezpośrednio na gruncie mogą powodować znaczną ilość obcej energii przekazywanej przez przewodzenie, co skutkuje utratą ciepła lub niepożądanym ciepłem. W nowoczesnym budownictwie, płyty betonowe są zwykle wylewane nad warstwą izolacji, takiej jak styropian, a płyta może zawierać rury ogrzewania podłogowego. Jednakże nadal istnieją zastosowania dla płyty, która nie jest izolowana, na przykład w budynkach gospodarczych, które nie są ogrzewane lub chłodzone do temperatury pokojowej. W takich przypadkach, wylanie płyty bezpośrednio na podłoże z kruszywa utrzyma płytę w temperaturze zbliżonej do temperatury podłoża przez cały rok i może zapobiec zarówno zamarzaniu, jak i przegrzewaniu.
Podsumowanie zalet i wad płyty fundamentowej
Bez wątpienia płyta fundamentowa ma swoje wady i zalety. Mimo że mogą ulegać uszkodzeniom, są bardzo popularne, zwłaszcza w ciepłym klimacie. Właściciele nieruchomości w tych częściach świata w których przez wiele miesięcy panuje mróz, zazwyczaj wybierają inny rodzaj fundamentów. Dzieje się tak dlatego, że płyty fundamentowe pękałyby, gdyby były stale wystawione na działanie temperatur poniżej zera (a na pewno tak niskich jak -15 lub -30 stopni).
Geografia i warunki pogodowe dyktują rodzaj fundamentu, który jest najlepszy dla Ciebie. Ze względu na warunki pogodowe na danym obszarze często występują problemy, które wymagają rozwiązania. Ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego serwis fundamentów płytowych jest często potrzebny. Czasami wynika to z przesuwania się gruntu. Ruch fundamentów może powodować pękanie płyt i uszkadzać fundamenty. Na szczęście wielu problemom można łatwo zaradzić.
Płyty fundamentowe za granicą są zwykle określane jako fundamenty slab on grade. Zbudowane z betonu, stały się popularne w latach 50-tych XX wieku. W XXI wieku są one nadal powszechnie stosowane.