https://www.traditionrolex.com/36

Jak postawić dom na glinie? Wykorzystaj płytę fundamentową!

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Płyta fundamentowa na glinie


Planujesz inwestycję, jaką jest postawienie własnego domu? Jeśli działka, na której chcesz się wybudować, jest terenem glinianym, musisz przemyśleć rodzaj fundamentowania. To skomplikowany grunt, jaki wymaga odpowiedniego przygotowania, aby budynek był stabilny, wytrzymały i nośny, najlepiej postawić na płytę fundamentową. Gliniany grunt jest bardzo często spotykany w Polsce, dlatego warto wybrać sprawdzone i nowoczesne rozwiązania.

 

W jaki sposób stawiać dom na glinie?

 

Jednym z najczęściej występujących gruntów w Polsce jest glina. Bywa ona sporym wyzwaniem dla wielu osób, które marzą o postawieniu domu swoich marzeń. Wymaga ona niezwykle precyzyjnych i zaplanowanych działań, które pozwolą na zbudowanie stabilnej konstrukcji, jaka będzie wytrzymała na wszelkie czynniki zewnętrzne. Nie da się ukryć, że gliniany teren jest skomplikowany w swojej strukturze i sprawia, że budowa staje się bardzo czasochłonna. Wilgotność gleby, wysoki poziom wód gruntowy bardzo często dyskwalifikują wiele działek i uniemożliwiają postawienie na nich budynku.

 

Jednak nie musi być to scenariusz ostateczny. Tak naprawdę kluczową rolę ogrywa znalezienie optymalnego rozwiązania, dzięki któremu prace budowlane na skomplikowanym, bo glinianym terenie, można wykonać nie tylko sprawnie, ale także dobrze - bez narażania stawianego budynku na rychłe uszkodzenie. Wystarczy postawić na takie metody, które są skuteczne. Jedną z nich jest zastosowanie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych rozwiązań.

 

dom na glinie

 

Odpowiednie przygotowanie do postawienia domu na glinie

 

Decydując się na budowę domu na terenie o skomplikowanej strukturze, konieczne jest wsparcie profesjonalisty. O ile w każdym przypadku zdanie projektanta odgrywa kluczową rolę, o tyle w przypadku gliniastego gruntu, jest to szczególnie ważne. Przede wszystkim pierwszym krokiem jest wykonanie skrupulatnych badań geotechnicznych. To właśnie dzięki nim będzie można dokładnie i poprawnie ocenić rodzaj gruntu, a także poziom wód gruntowych. Po takich badaniach architekt będzie w stanie opisać kategorię geotechniczną, konstrukcyjną oraz warunki posadowienia. W efekcie będzie w stanie zaprojektować nie tylko idealnie dopasowane fundamenty, które w pełni spełnią swoje zadanie, ale także odpowiednie izolacje przeciwwodne oraz przeciwwilgociowe.

 

Budowa domu na glinianym gruncie - krok po kroku

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj fundamentów wybieramy (polecamy płytę fundamentową, która świetnie nadaje się w przypadku nieco trudniejszych terenów), najpierw należy zdjąć wierzchnią warstwę - humus. Nie jest konieczne wykonanie głębokich wykopów - to duży atut, gdy wybieramy płytę fundamentową. Następnie należy wykonać nasyp budowlany pod budynek. Powinien on być mieszanką żwiru oraz piasku bądź pospółki. Układa się go w sposób warstwowy na grubość około 20 do 30 cm. Ważne, aby zadbać także o jego stopniowe zagęszczanie. Trzeba pamiętać o dokładności - podbudowa powinna być ułożona w sposób dokładny, aby uniknąć nierównomiernego osiadania stawianego budynku, zapadania się czy w przyszłości nieoczekiwanych pęknięć w strukturze konstrukcji.

 

Czy płyta fundamentowa sprawdzi się na gliniastym terenie?

 

Płyty fundamentowe mają to do siebie, że doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mogłoby się wydawać, że niemożliwym jest postawienie domu. Zapewniają doskonałą nośność, pozwalają się wybudować przy płytkich wykopach, w miejscach wilgotnych. Dlatego też płyta jest świetnym rozwiązaniem pod glinę. Warto jednak przy tym zadbać o dobrą i szczelną izolację fundamentów. Ponadto projektanci zalecają, by dookoła fundamentów zastosować tzw. drenaż opaskowy. Pozwala on na sprawne odprowadzenie nadmiaru wody opadowej. Unikniesz w przyszłości zawilgocenia się ścian czy nagromadzenia wody na dnie wcześniej wykonanego wykopu. Dodatkowo pamiętaj o tym, że konieczna jest kanalizacja bądź bardzo chłonne studnie - glina nie ma właściwości absorpcji wody, która będzie spływać z rynien. Budowa domu na glinie jest możliwa - wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 

 

Koszt płyty fundamentowej

Płyta fundamentowe czy tradycyjne fundamenty?

 


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36