Budowa domu jest długim i złożonym procesem, na który składają się różnorodne etapy. W przypadku wyboru płyty i rezygnacji z tradycyjnych fundamentów jednym z pierwszych i zarazem najważniejszych jest wykonanie odpowiedniego zbrojenia płyty fundamentowej. Choć fundamenty są niewidoczną częścią całej konstrukcji, to odgrywają w niej ogromną rolę. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zbroić płytę, aby budowa przebiegała bez najmniejszych problemów.
Na samym początku trzeba zadać sobie pytanie, czym właściwie jest płyta fundamentowa. Najprościej mówiąc, jest to element konstrukcyjny, który stanowi bardzo skuteczną alternatywę dla ławy fundamentowej. Jej budowa nie jest w żaden sposób skomplikowana, ponieważ składa się z kilku, kolejno na sobie ułożonych warstw, w których musi znajdować się zbrojenie. To coraz chętniej wybierany rodzaj fundamentów. Skraca ona czas realizacji budowy, co jest ogromną zaletą dla wielu osób.
Ponadto niesie za sobą niskie koszty w porównaniu z tradycyjnym rodzajem fundamentu. Trzeba także wspomnieć o tym, że świetnie sprawdza się ona tam, gdzie występuje niekorzystny grunt lub projekt budynku jest skomplikowany. W każdym z tych przypadków płyta fundamentowa będzie doskonałym i praktycznym rozwiązaniem.
Mówiąc o fundamentach budynku, można wyróżnić ich trzy rodzaje. W zależności od nich dopasowuje się odpowiednio rodzaj zbrojenia. Są to ławy fundamentowe, stopy fundamentowe i właśnie wspomniane płyty. Przekrój ławy przypomina swoim wyglądem wydłużoną łyżwę i to właśnie na niej opierają się ściany budynku. Są one stosowane w budownictwie od dawna. Płaszczyzna przenoszenia obciążenia w tym przypadku jest ciągła. Z kolei jeśli chodzi o stopy fundamentowe, to stosowane są najczęściej do przenoszenia i rozkładania ciężaru pod słupami czy kolumnami. Mimo tej różnorodności fundamentów, zbrojenie zawsze odbywa się przy użyciu solidnych stalowych prętów.
Coraz częściej mówi się, że najpewniejszym rodzajem fundamentów są właśnie płyty fundamentowe. Wydawać się może, że przygotowanie zbrojenia jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym dużej wprawy. Jednak to tylko pozorne wrażenie - wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zasad.
Właściwe zbrojenie płyty fundamentowej wiąże się z prawidłowo wykonanym projektem samej płyty. Musi on szczegółowo wskazywać na jej ogólne wykonanie, jej grubość, zalewanie oraz ocieplenie. Nad tym wszystkim czuwa konstruktor. Do wykonania zbrojenia płyty fundamentowej wykorzystuje się specjalne pręty kotwiąco-zamykające. Są one charakterystyczne przez wzgląd na wygląd. Zostały one fabrycznie wygięte na kształt litery “U” lub “L”. Daje to gwarancję wzmocnienia zarówno fundamentu, jak i zbrojenia na całej powierzchni, a szczególnie w jej narożnikach. Bez względu na grubość płyty mamy pewność, że elementy fundamentów nie ulegną zniszczeniu w związku z działaniem czynników zewnętrznych oraz pod wpływem osiadania.
Należy pamiętać, że wykorzystane do zbrojenia pręty należy połączyć ze sobą po długości. W tym celu najczęściej wykorzystuje się popularną metodę łączenia na zakład. Jego minimalna długość nie może być mniejsza niż 40 cm przy użyciu prętów stalowych żebrowanych, natomiast w przypadku prętów stalowych gładkich - 50 cm. Jeśli chodzi o sam rozstaw pomiędzy prętami, to nie powinien on przekraczać 30 cm. Odległość ta musi wynikać z dokładnego projektu.
Nie da się ukryć, że im większy jest budynek lub bardziej skomplikowany jest jego kształt, tym praca przy zbrojeniu jest bardziej czasochłonna oraz złożona. Mimo to nie można pozwolić sobie na błędy oraz pośpiech. Wszystkie pręty zbrojenia muszą być ze sobą powiązane, aby zbrojenie było solidne i sztywne. Elementy te łączy się za pomocą drutu wiązałkowego. Prace zbrojeniowe wykonuje się ręcznie, jednak w przypadku budowy o większej powierzchni, bardzo często trzeba skorzystać ze specjalistycznego sprzętu. Jest nim automatyczna wiązarka do zbrojeń.
Sprawdź również: