Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Kształtki styropianowe do płyty fundamentowej


 

Bardzo ważną rolę podczas budowy domu i kładzenia fundamentów, jest odpowiednie zabezpieczenie i zaizolowanie płyt fundamentowych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zagwarantować sobie zatrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz i uniknięcie wejścia wilgoci do budynku. W tym celu warto wykorzystać banalnie proste rozwiązanie, jakim są kształtki styropianowe.

 

W jaki sposób izolować płyty fundamentowe?

 

Chyba nikt nie chce wydawać swoich pieniędzy w nieprzemyślany sposób. Szczególnie, gdy chodzi o budowę domu i zwiększenie jego energooszczędności. Jeśli zależy Ci na tym, aby ciepło nigdy nie uciekało z jego wnętrza, zadbaj o odpowiednią izolację płyt fundamentowych. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie kształtek styropianowych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie izolacji cieplnej tuż pod płytą fundamentową oraz dookoła jej krawędzi. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie całościowo oddzielić go od gruntu - bez wątpienia zimnego, przez który w szybki sposób ucieka ciepło w ogrzewanych pomieszczeń.

 

Idealnym materiałem do ocieplania płyt jest styropian EPS o klasie materiału od 150 do 200. To właśnie on posiada ogromną wytrzymałość na ściskanie i jednocześnie niską nasiąkliwość, przez co nie tylko gwarantujemy sobie ciepło, ale także zmniejszamy do minimum ryzyko wejścia wilgoci. Duża odporność na wodę jest niezwykle ważna, dlatego bez wątpienia warto zdecydować się na kształtki styropianowe. Wybierając odpowiedni produkt, należy dokładnie zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, aby były zgodne z wymaganiami. Tylko w taki sposób zyskujemy pewność, że kształtki styropianowe sprawdzą się do izolacji płyty fundamentowej.

 

kształtki styropianowe do płyty fundamentowej

 

Jaka powinna być grubość izolacji płyty fundamentowej?

 

Zastanawiasz się, jaka grubość izolacji będzie optymalna w przypadku Twojego domu? Przepisy w żaden sposób nie regulują tego kryterium, dlatego nie ma obowiązku dopilnowania, aby izolacja spełniała określone parametry techniczne. Jednak warto mieć na uwadze, że jeśli decydujemy się na zaizolowanie płyty fundamentowej kształtkami styropianowymi, to ich grubość powinna wahać się do 20 do 30 cm. Ta druga wartość dotyczy grubości termoizolacji w przypadku domów pasywnych. Planujesz ocieplenie płyty fundamentowej o łącznej grubości 30 cm? Zatem musisz zastosować kilka warstw styropianu EPS. W tym przypadku do wyboru masz ułożenie trzech warstw po 10 cm grubości lub dwóch po 15 cm grubości. Warto jednak pamiętać, żeby nie stosować więcej niż trzech warstw. To maksymalna liczba, której lepiej przestrzegać.

 

Korzyści z zastosowania kształtek styropianowych

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto jest zdecydować się na systemowe kształtki styropianowe, aby odpowiednio zaizolować płyty fundamentowe, to bez dwóch zdań odpowiadamy twierdząco. To doskonałe rozwiązanie, jakie zapewnia idealne uszczelnienie płyty fundamentowej. Stosując taki rodzaj izolacji, decydujemy się na niezwykle prosty oraz szybki montaż, jaki z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie mają zbyt dużego doświadczeniu w układaniu płyt fundamentowych czy ich izolacji. Ponadto to perfekcyjne rozwiązanie, aby uzyskać najlepszą izolację brzegu płyty fundamentowej, a także zlikwidować pionowe oraz liniowe mostki termiczne. Wybierając kształtki, nie musisz używać topornych szalunków drewnianych. Postaw na łatwość montażu i nieograniczony kształt elementów styropianowych. Kształt to wygodne rozwiązanie, które warto wybrać do budowy swojego domu.

 

Czy warto wybrać płyty fundamentowe w budowie domu?

 

Dla wielu osób decyzja o wyborze płyty fundamentowej jest niezwykle skomplikowana, a co dopiero o sposobie jej zaizolowania. Warto wspomnieć, w jakich przypadkach to rozwiązanie sprawdzi się znakomicie. Jeśli Twój dom budowany jest na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych albo posiada konstrukcję nietypowej w swoim kształcie bryły - bez wątpienia to doskonały pomysł właśnie dla Ciebie. Płyta fundamentowa nie tylko umożliwia prostą oraz szybką izolację, lecz także znacząco skraca czas budowy samego domu. To świetny sposób na budowę domu, gdzie warunki gruntowe są raczej skomplikowane, a położenie rur uniemożliwia przeprowadzenie głębokich wykopów.

 

Przeczytaj także:

Obniżanie kosztów ogrzewania domu

Na czym polega ciepła płyta fundamentowa


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube