https://www.traditionrolex.com/36

Koszt płyty fundamentowej - co ma wpływ na cenę?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Koszt płyty fundamentowej


W Polsce coraz chętniej buduje się domy na płycie fundamentowej. To rozwiązanie, które przyszło ze Skandynawii, zdobywa duże uznanie pośród inwestorów. Jest to prosty sposób na optymalizację kosztów budowy. Dodatkowo płyty fundamentowe pozwalają na postawienie domu nawet w miejscach, gdzie teren jest trudny i niekorzystny. Warto zdecydować się na tak nowoczesny sposób, oszczędzając przy tym pieniądze.

 

Jaki jest koszt wykonania płyty fundamentowej?

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy bardziej opłacalne jest zaufanie tradycyjnym fundamentom, czy jednak postawienie na nowatorskie rozwiązanie - wybór płyty fundamentowej. Nie da się jednoznacznie oszacować kosztów tego drugiego sposobu, ponieważ na ten wydatek składa się wiele różnorodnych czynników. Ostateczna kwota płyty fundamentowej jest zależna od tego, jakiej będzie ona grubości, jakiej jakości stal zostanie wykorzystana do zbrojenia, rodzaju gruntu pod budowę oraz od zużycia materiałów. Zazwyczaj koszt ten jest nieco wyższy niż w przypadku ław fundamentowych, jednak wynika to z większej ilości materiałów użytych do wykonania takiej płyty. Mimo to decyzja o wyborze płyt fundamentowych jest niezwykle korzystna oraz opłacalna - zarówno pod względem wydatków, jak i czasu oraz jakości.

Na koszty poniesione w związku z wykonaniem płyty fundamentowej ma wpływ także firma, z której usług korzystamy. Bez wątpienia wybór dobrego wykonawcy ma wpływ na przebieg budowy oraz koszty poniesione w związku z nią.

 

Czas oczekiwania na płytę fundamentową

 

Płyty fundamentowe są niewątpliwie jednym z najlepszych rozwiązań dla wszystkich osób, dla których czas odgrywa istotną rolę. Okres oczekiwania na płytę (Czas wykonania samej płyty fundamentowej na placu budowy do 150-200 m2)   nie powinien przekraczać tygodnia, co jest wynikiem bardzo korzystnym. Sam czas wstępnego schnięcia płyty jest równie zadowalający, ponieważ trwa wyłącznie kilka dni, jednak zgodnie z wymaganiami technicznymi należy odczekać dwa tygodnie, aby przejść do dalszego kroku. A jest nim stawianie pierwszej kondygnacji. Pokazuje to, że budowa płyty fundamentowej jest niezwykle oszczędną formą w porównaniu z tradycyjnymi fundamentami. Dzięki przerwom technicznym, które nie wymagają zbyt wiele czasu, proces realizacji budowy znacząco się skraca, przybliżając każdego inwestora do osiągnięcia efektu końcowego.

koszt płyty fundamentowej

 

Czy projekt płyty fundamentowej jest konieczny?

Jeśli w projekcie domu nie została przewidziana płyta fundamentowa, konieczne jest wykonanie projektu zamiennego. Jego koszt w większości przypadków wynosi kilkanaście złotych brutto za m2 płyty. Projekt ten może sporządzić tylko i wyłącznie uprawniony do tego konstruktor na zlecenie firmy, która specjalizuje się w budowie domów z wykorzystaniem płyt fundamentowych. 

Projekt zawiera:

  • opis techniczny wykonania płyty razem ze zdjęciami,
  • rysunki wykopu oraz szalunku traconego,
  • rysunki zbrojenia dolnego oraz górnego,
  • rysunki charakterystycznych przekrojów,
  • rysunek kanalizacji (łącznie z przepustami instalacyjnymi i nawiewem pod kominek),
  • rysunki podejść pod grzejniki oraz podejść pod urządzenia sanitarne.

Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty?

Mówiąc o kosztach związanych z płytą fundamentową, warto porównać i pokazać wszelkie różnice pomiędzy nią a tradycyjnymi fundamentami. Generują one różnorodne koszty budowy, jednak idzie to w parze z jakością oraz ekonomicznością realizacji budowy. Na samym początku warto wziąć na warsztat tradycyjne fundamenty. Przede wszystkim wymagają one dokładnej hydrolizacji, która będzie dobrana do rodzaju gruntu, a także wody gruntowej. Nie da się ukryć, że jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, które jest doskonale znane wszystkim wykonawcom. Mimo to realizacja fundamentów trwa bardzo długo, ponieważ zajmuje nawet do czterech tygodni. Niewątpliwie nie jest to atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na czasie.

Płyty fundamentowe są bardzo bezpieczne nawet tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub gdzie ukształtowanie terenu jest niekorzystne. To ogromna przewaga nad innymi rodzajami fundamentów. Ponadto decydując się na płytę fundamentową, tworzy się w tym samym momencie betonową podłogę pierwszej kondygnacji budynku. Zmniejsza to późniejsze wydatki i odciąża budżet przeznaczony na budowę. To rozwiązanie zapewnia doskonałą izolację od zimnego gruntu.

Warto zaznaczyć również, że jest znacznie odporniejsza na osiadanie niż w porównaniu z innymi rodzajami fundamentów, ponieważ ciężar rozkłada się równomiernie po całej płycie. Bardzo wiele osób boi się wydatków poniesionych w związku z wyborem płyty fundamentowej. Rzeczywiście jej koszt może być nieco zawyżony, jednak wynika to z jakości materiałów - tutaj wymagany jest beton zdecydowanie wyższej klasy. To z kolei daje gwarancję wytrzymałości na długie lata.

Czy płyta fundamentowa grzewcza to dobre rozwiązanie?

Płyta tego rodzaju jest połączeniem płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Głównym powodem jej powstania był zamiar redukcji wilgoci wewnątrz domu. Płyta ta gwarantuje nie tylko odpowiednie warunki termiczne, ale również zmniejsza koszty eksploatacji. Fundament tego rodzaju sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i halach przemysłowych. Jego koszty wynoszą ok. 500 zł / m2. Warto dodać, że nośnikiem ciepła w grzewczej płycie fundamentowej może być powietrze lub woda. W pierwszym przypadku obieg powietrza w rurach jest możliwy dzięki zastosowaniu wentylatora stanowiącego część agregatu grzewczego. Powietrze przepływa przez nagrzewnicę elektryczną lub wodną, po czym osiąga odpowiednią temperaturę do rozgrzania płyty. Wyposażenie agregatu grzewczego tworzą cztery nagrzewnice. Do ich sterowania można wykorzystać osobne termostaty pokojowe. Niewątpliwą zaletą płyty tego rodzaju jest możliwość pełnienia funkcji ogrzewania całego budynku.

Płyta fundamentowa to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Jej cena jest co prawda wyższa, niż w przypadku tradycyjnych fundamentów, jednak rozwiązanie to niesie za sobą wiele zalet opisanych wcześniej. Wśród nich można wyróżnić nie tylko końcowe obniżenie kosztów budowy domu, ale również możliwość postawienia budynku na  niesprzyjającym temu przedsięwzięciu terenie.

Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową?

Koszt płyty fundamentowej jest wyższy w porównaniu do tradycyjnych fundamentów. Mimo tego warto zdecydować się właśnie na pierwsze rozwiązanie. Oprócz tego, że płyta fundamentowa umożliwia umiejscowienie domu na niekorzystnym terenie, to jeszcze ciężar budynku rozkłada się równomiernie na jej całej powierzchni. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć ryzyko osiadania budynku, które przyczynia się do powstawania rys, czy pęknięć. Co więcej - w przypadku nieodpowiednio zaprojektowanych fundamentów, może prowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania płyty fundamentowej jest eliminacja mostków termicznych. Ciągła płaszczyzna izolacji termicznej znajdująca się pod płytą umożliwia szczelnie zabezpieczyć dom przed stratami ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Oprócz tego płyta fundamentowa świetnie sprawdzi się w przypadku konstrukcji budynków o skomplikowanej bryle. Decydując się w tej sytuacji na tradycyjne fundamenty, konieczne byłoby zastosowanie ław. W przypadku płyty fundamentowej wystarczy jedynie zwiększenie jej grubości.

Sprawdź co to jest płyta fundamentowa.


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36