Dlaczego warto wybrać płytę fundamentową ?

Powodów by stosować płyty fundamentowe jest wiele.

Płyta fundamentowa zapewnia równomierne przekazanie obciążenia z budynku na każdy grunt, także słaby, bez względu na ukształtowanie działki. To doskonałe rozwiązanie usadowienia budynku na gruntach nieprzepuszczalnych lub na zboczach.
Koszt płyty może być tańsza od fundamentów tradycyjnych. Na korzyść tego rozwiązania wpływa to, że w cenie płyty fundamentowej zawiera się koszt wykonania podłogi na gruncie. Płyta staje się bowiem podłogą, na której można układać płytki, panele, itp.

Płyta fundamentowa ogranicza czas pracy do 4-7 dni roboczych powstaje zaizolowany termicznie fundament, zostają zrobione podejścia sanitarne, przepusty wody, prądu, zostaje wykonane ogrzewanie podłogowe. Wylana płyta stanowi gotową podłogę, nie trzeba stosować kolejnych wylewek, a wszystko to pod nadzorem jednej ekipy co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko błędu oraz kosztów robocizny. Natomiast prace związane z budową tradycyjnych fundamentów są bardziej złożone rzadko bywa tak, że jedna ekipa robi wszystko. Zazwyczaj inna firma zajmuje się murowaniem, inna kanalizacją i przepustami, a jeszcze inna firma od ogrzewania i posadzki w tym wypadku ryzyko błędu wzrasta oraz koszty, ponieważ każda firma musi zarobić co jest oczywiste.


Koszty płyty = kosztom tradycyjnych fundamentów. Po zliczeniu wszystkich prac związanych z tradycyjnym fundamentem do momentu gotowej posadzki wraz z ogrzewaniem, jak już wspomnieliśmy na początku koszty są porównywalne, a nawet przy dobrych warunkach geologicznych koszt wykonania płyty może być mniejszy, koszty fundamentów tradycyjnych rozchodzą się w czasie, podczas gdy za wykonanie płyty trzeba zapłacić po jej wykonaniu i niekiedy okazuje się, że jest to główny powód do rezygnacji z tej technologii.