Folia fundamentowa jest bardzo ważnym materiałem służącym do zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią. Obecnie jest jednym z najlepszych i najwygodniejszych materiałów stosowanych do izolacji fundamentów i z powodzeniem zastąpiła używaną niegdyś papę i lepik. Folia fundamentowa dostępna jest w różnych wersjach, o których dowiesz się więcej z naszego artykułu.
Folia fundamentowa wykorzystywana jest jako elementem hydroizolacji podczas tworzenia budynku. Służy ochronie przed napływem wilgoci i wody do budynku. Nie gnije i jest odporna na bakterie, grzyby oraz działanie gryzoni. Nie ulega biodegradacji oraz wykazuje dużą odporność na przerastanie korzeni drzew i innych roślin. Jej trwałość szacowana jest nawet na 100 lat. Na rynku budowlanym dostępne są folie wykonane z:
Wykonanie hydroizolacji fundamentów jest niezwykle istotną kwestią w czasie budowy domu. Warto wykonać odpowiednią hydroizolację budynku ze względu na ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynku, ale także występowanie wilgoci, grzybów i bakterii. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób i z użyciem jakich materiałów można wykonać trwałą izolację. Papa na lepiku asfaltowym jest materiałem dużo bardziej problemowym niż popularna folia fundamentowa. Przede wszystkim pozwala dużo lepiej wyeliminować problem zagięć czy połączeń, szczególnie wykorzystując folię z pasami samoprzylepnymi.
Folia fundamentowa dzieli się na dwie kategorie: pionową i poziomą. Są one stosowane do wykonania izolacji pionowej lub poziomej budynku.
Folia do fundamentu nie bez powodu stała się zamiennikiem lepiku i papy. Wszystko przez wzgląd na niezwykle prosty montaż. W sklepach budowlanych istnieje szeroki wybór foli izolacyjnych, np. folie z pasem samoprzylepnym, dzięki którym nie trzeba spajać istniejących połączeń. Izolacja ta może być wykonywana na betonie, cegłach i bloczkach, jednak należy pamiętać o tym, że kluczowe jest wygładzenie ich powierzchni. Przed zastosowaniem foli, warto upewnić się, że nie ma ryzyka jej uszkodzenia, poprzez usunięcie z powierzchni kołków, gwoździ czy innych nierówności i przedmiotów. Podłoże powinno być również wysezonowane oraz suche. Już jedna warstwa foli zapewnia 100% izolację. W przypadku zakupu foli bez samoprzylepnego pasa należy łączyć arkusze poprzez spajanie ich klejem, zgrzewanie czy wulkanizowanie. W celu uszczelnienia krawędzi foli można je uzupełnić tzw. folią upłynnioną.
Podczas wyboru foli izolacyjnej konieczne jest stosowanie się do wskazówek kierownika prowadzonych prac budowlanych, który wskaże jakie materiały będą najlepsze. Warto stosować się również do zaleceń producenta opisanych na opakowaniu. Odpowiednia folia powinna mieć minimalną grubość 1-1,5 mm, jednak warto poszukać foli o 2 mm grubości, która zapewni jeszcze lepszą ochronę przed wodą i wilgocią. Cienka folia to dużo mniejsza trwałość oraz podatność na działanie czynników zewnętrznych, przebicie poprzez ostre krawędzie czy przedmioty. Kiedy folia fundamentowa utraci swoją szczelność, przestanie chronić budynek przed wodą i wilgocią.
Zdarza się, że podczas prac budowlanych do hydroizolacji używa się foli kubełkowej. Jest to ogromny błąd, gdyż folia ta służy jedynie ochronie i wzmocnieniu już stworzonych powłok izolacyjnych, a jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci.
Folia kubełkowa powinna być mocowana z uwzględnieniem:
Sprawdź również: