Banner podstrony

Folia izolacyjna do fundamentów - jakie są jej cechy i rodzaje?

Zdjęcie podstrony Folia izolacyjna do fundamentów - jakie są jej cechy i rodzaje?

Folia fundamentowa jest bardzo ważnym materiałem służącym do zabezpieczenia fundamentów przed wilgocią. Obecnie jest jednym z najlepszych i najwygodniejszych materiałów stosowanych do izolacji fundamentów i z powodzeniem zastąpiła używaną niegdyś papę i lepik. Folia fundamentowa dostępna jest w różnych wersjach, o których dowiesz się więcej z naszego artykułu.  

Czym jest folia fundamentowa?

Folia fundamentowa wykorzystywana jest jako elementem hydroizolacji podczas tworzenia budynku. Służy ochronie przed napływem wilgoci i wody do budynku. Nie gnije i jest odporna na bakterie, grzyby oraz działanie gryzoni. Nie ulega biodegradacji oraz wykazuje dużą odporność na przerastanie korzeni drzew i innych roślin. Jej trwałość szacowana jest nawet na 100 lat.  Na rynku budowlanym dostępne są folie wykonane z:

  • polichlorku winylu tzw. folie PCV,
  • polipropylenu, czyli folie PP, 
  • elastomerów poliolefinowych, czyli FPO,
  • polietylanu, czyli PE z wykorzystaniem kauczuku, czyli tzw. folie EPDM. 


Wykonanie hydroizolacji fundamentów jest niezwykle istotną kwestią w czasie budowy domu. Warto wykonać odpowiednią hydroizolację budynku ze względu na ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynku, ale także występowanie wilgoci, grzybów i bakterii. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób i z użyciem jakich materiałów można wykonać trwałą izolację. Papa na lepiku asfaltowym jest materiałem dużo bardziej problemowym niż popularna folia fundamentowa. Przede wszystkim pozwala dużo lepiej wyeliminować problem zagięć czy połączeń, szczególnie wykorzystując folię z pasami samoprzylepnymi.

Podstawowe rodzaje foli fundamentowej izolacyjnej

Folia fundamentowa dzieli się na dwie kategorie: pionową i poziomą. Są one stosowane do wykonania izolacji pionowej lub poziomej budynku.

  • Folia fundamentowa pionowa - układana jest od stóp fundamentowych i pokrywa całe ściany od strony gruntu aż po strefę narażoną na rozpryskiwanie się wody deszczowej. Stosowana jest również wewnątrz budynku. Folia pionowa musi być połączona z folią poziomą oraz dostosowana do stopnia zagrożenia wodą. Chroni budynek przed wilgocią oraz napływem wód gruntowych. Przed zasypaniem fundamentów, konieczne jest zabezpieczenie izolacji kolejną warstwą ochronną np. styropianem lub poprzez montaż foli kubełkowej, która chroni powstałą hydroizolację w czasie jej zasypywania ziemią. Folia ta jest niezwykle wytrzymała, odporna na działanie grzybów, bakterii, wody i innych związków chemicznych znajdujących się w glebie, ale także zapewnia wentylację ścianom zewnętrznym budynku. 
  • Folia fundamentowa pozioma - stosowana jest między ścianami a ławami fundamentowymi, ale także pomiędzy ścianami parteru i fundamentami. Folia ta zapobiega przenikaniu wody przez mury i stosowana jest na całej powierzchni podłóg łącznie z kilkunastoma centymetrami ściany. Folia wykorzystywana do wykonania izolacji jest gruba, jednak powinna mieć przyczepność do podłoża. Z tego względu zaleca się, aby izolacja ta była przykryta papą, folią lub włókniną. Do wykonania izolacji poziomej nie powinna być stosowana folia kubełkowa, która dociśnięta do podłogi ulegnie zniszczeniu i straci swoją funkcjonalność.

Jak stosować folię fundamentową?

Folia do fundamentu nie bez powodu stała się zamiennikiem lepiku i papy. Wszystko przez wzgląd na niezwykle prosty montaż. W sklepach budowlanych istnieje szeroki wybór foli izolacyjnych, np. folie z pasem samoprzylepnym, dzięki którym nie trzeba spajać istniejących połączeń. Izolacja ta może być wykonywana na betonie, cegłach i bloczkach, jednak należy pamiętać o tym, że kluczowe jest wygładzenie ich powierzchni. Przed zastosowaniem foli, warto upewnić się, że nie ma ryzyka jej uszkodzenia, poprzez usunięcie z powierzchni kołków, gwoździ czy innych nierówności i przedmiotów. Podłoże powinno być również wysezonowane oraz suche. Już jedna warstwa foli zapewnia 100% izolację. W przypadku zakupu foli bez samoprzylepnego pasa należy łączyć arkusze poprzez spajanie ich klejem, zgrzewanie czy wulkanizowanie. W celu uszczelnienia krawędzi foli można je uzupełnić tzw. folią upłynnioną. 

Jaką folia na fundamenty będzie najlepsza?

Podczas wyboru foli izolacyjnej konieczne jest stosowanie się do wskazówek kierownika prowadzonych prac budowlanych, który wskaże jakie materiały będą najlepsze. Warto stosować się również do zaleceń producenta opisanych na opakowaniu. Odpowiednia folia powinna mieć minimalną grubość 1-1,5 mm, jednak warto poszukać foli o 2 mm grubości, która zapewni jeszcze lepszą ochronę przed wodą i wilgocią. Cienka folia to dużo mniejsza trwałość oraz podatność na działanie czynników zewnętrznych, przebicie poprzez ostre krawędzie czy przedmioty. Kiedy folia fundamentowa utraci swoją szczelność, przestanie chronić budynek przed wodą i wilgocią. 

Zdarza się, że podczas prac budowlanych do hydroizolacji używa się foli kubełkowej. Jest to ogromny błąd, gdyż folia ta służy jedynie ochronie i wzmocnieniu już stworzonych powłok izolacyjnych, a jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci. 

Jak wygląda montaż foli kubełkowej?

Folia kubełkowa powinna być mocowana z uwzględnieniem:

  • głębokości, na jakiej powinna być ułożona - warto aby znajdowała się na tyle głęboko, jak to możliwe, aż do dolnej granicy ściany fundamentu,
  • wysokości, na jakiej powinna być ułożona - konieczne jest, aby folia kubełkowa wystawała kilkanaście centymetrów poza powierzchnię gruntu,
  • kierunku, w jakim powinna być układana - wypustki znajdujące się w folii powinny być skierowane w stronę ściany, a nie do gruntu. Dzięki temu możliwa jest właściwa wentylacja i odprowadzanie wilgoci,
  • odpowiedniego sposobu zakładania folii kubełkowej - należy unikać powstawania dużej ilości zakładek, a pozioma i pionowa powinna obejmować 3 kubełki uszczelnione taśmą przeznaczoną do fundamentów,
  • sposobu mocowania folii - folię kubełkową mocuje się do dna za pomocą gwoździ lub kołków wbijając je w dna kubełków, które przylegają do ściany, a w miejscu mocowania należy umieścić podkładki izolacyjne.

Sprawdź również:

Co musisz wiedzieć o płycie fundamentowej

Mikropale - fundament na trudnym gruncie 

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies