Płyta fundamentowa to prawdziwy hit w ostatnim czasie i rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, jest to w końcu sposób na szybkie oraz bezpieczne postawienie fundamentów, a co za tym idzie - zbudowanie własnego domu. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat tego stosunkowo nowego rozwiązania w budownictwie. Przekonaj się, dlaczego warto postawić na płytę fundamentową.
Wiele osób pragnie jak najszybciej przeprowadzić się do nowego domu i zakończyć etap budowy oraz przeprowadzki. Nic dziwnego, w końcu decyzja o postawieniu własnego lokum najczęściej jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Jeśli zatem dotyczy to także i Ciebie, warto skusić się na zastosowanie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych rozwiązań. To zdecydowana oszczędność czasu. Z czego to wynika? Z samej budowy płyty oraz przerw w trakcie jej montażu. Nie jest to tak wymagające jak w przypadku zwykłych fundamentów.
Najczęściej mówi się, że czas wykonania płyty fundamentowej wynosi około jednego tygodnia. To pewna reguła, która prawie nigdy nie jest przekraczana. Bardzo często zdarza się, że jeśli prace nad płytą fundamentową są zlecane dość doświadczonym osobom, które w rzetelny sposób podchodzą do powierzonych zadań i wykazują się wiedzą, to okres przygotowania skraca się do nawet czterech dni. Na ten czas składają się takie etapy jak: zbrojenie, montaż i rozłożenie instalacji, wylanie przygotowanej zaprawy.
To, co jest niezależnie od ekipy, to czas schnięcia płyty fundamentowej. Ten najczęściej trwa kilka dni. Przerwa technologiczna, która jest wymaga w tym przypadku, trwa dwa tygodnie i jest ona wymagana, aby zaprawa betonowa była odpowiednio związana i wytrzymała. Tutaj czas rzeczywiście działa na naszą korzyść, ponieważ wpływa na jakość użytkowania płyty. Po tym okresie można bez najmniejszych zastrzeżeń przejść do stawiania pierwszej kondygnacji domu. Wydaje się, że to długi czas, jednak wyprowadzamy z błędu. W przypadku tradycyjnych fundamentów sam czas schnięcia wynosi minimum cztery tygodnie.
Stawiasz dom, który ma być nowoczesny oraz energooszczędny? Z pewnością płyta fundamentowa pomoże Ci w realizacji tego założenia. Jest to doskonały sposób na połączenie fundamentów wraz z ogrzewaniem podłogowym. Ważne, aby pamiętać, że musi być to wodne ogrzewanie podłogowe. Taki rodzaj grzewczej płyty jest znakomitym rozwiązaniem - pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego domownikom niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Jest to ogrzewanie powierzchniowe, jakie prowadzi ciepło od posadzki aż ku górze, dzięki czemu stanowi gwarancję zadowolenia oraz doskonałego samopoczucia. Planujesz budowę domu, jaki będzie nowoczesny i ekologiczny? Bez wątpienia umożliwisz to sobie, wybierając właśnie połączenie fundamentów wraz z ogrzewaniem.
Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do miejsc, w których można użyć płytę fundamentową. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, jakie sprawdzi się w wielu sytuacjach. Niewątpliwie jednak posiada ono szereg korzyści górujących nad innymi, konkurencyjnymi systemami. Dlaczego? Ponieważ płyta fundamentowa może być śmiało stosowana nawet w najtrudniejszych warunkach.
Przede wszystkim nie ma żadnych ograniczeń co do budowy na zarówno suchych, jak i podmokłych, trudnych gruntowo terenach. Jeśli masz do czynienia z miejscem o bardzo słabej nośności, wiesz, że tradycyjna ława fundamentowa byłaby zbyt kłopotliwa pod kątem wykonania, czasu realizacji budowy i kosztów, zdecyduj się na płytę fundamentową.
Co więcej płyta fundamentowa to rodzaj fundamentów, który nadaje się pod dowolny typ budynku niezależnie od jego bryły. Planujesz wybudować dom z drewna albo murowany? To żaden problem. Płyta sprawdzi się w każdym z tych wariantów. Zastanawiasz się nad budynkiem prefabrykowanym? Tutaj także doskonale sprawdzi się ten rodzaj fundamentów.
Sprawdź również: