https://www.traditionrolex.com/36

Na co zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Na co zwracać uwagę, kupując działkę budowlaną?


Lokalizacja interesującej nas działki budowlanej

Pierwszym krokiem, który powinien determinować naszą decyzję o wyborze danej działki budowlanej, jest jej lokalizacja. Sprawdź dokładne położenie miejsca, które interesuje Cię pod zabudowę - wpłynie to zarówno na cenę działki, jak i na sam komfort życia. Zasada jest prosta - im bliżej centrum miasta, tym droższa działka. Najczęściej te ulokowane na obrzeżach są bardzo atrakcyjne cenowo. Upewnij się jednak, że miejsce, w którym chcesz spędzić większą część życia, jest dobrze skomunikowane z transportem publicznym, znajduje się w pobliżu aptek, sklepów, punktów usługowych, czy szkół. To ważna kwestia, która przekłada się na komfort życia. Dlatego dokładnie przemyśl, gdzie chcesz wybudować dom, by ta decyzja była zadowalająca zarówno dla Ciebie, jak i domowników. Odwiedź działkę kilka razy, dokładnie się jej przypatrz, poznaj okolicę i ogólne otoczenie. Warto podejść do tego krytycznie i z otwartą głową.

 

Ukształtowanie terenu kupowanej działki

Przypadła Ci do gustu działka o atrakcyjnej lokalizacji? Upewnij się co do jej topografii. To niezwykle ważny parametr - wszelkie “utrudnienia” w kontekście terenu mogą niestety wymagać dodatkowych i często kosztownych prac budowlanych, jakie przedłużą całą realizację inwestycji. Dlatego najlepiej jest unikać gruntów zalewowych, zasypowych czy pochyłych. Także ze względów bezpieczeństwa. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na takie miejsce, zadbaj o to, by zminimalizować wszelkie ryzyko zagrożeń zewnętrznych. Sprawdź interesujące Cię miejsce pod kątem przepuszczalności oraz nośności. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w mapach geodezyjnych, które znajdziesz np. w wydziale geodezji Urzędu Gminy.

Budowa domu na działce budowlanej

Wielkość oraz kształt działki

Pamiętaj, że wybierając działkę budowlaną, musisz mieć na uwadze zarówno jej rozmiar, jak i kształt. Wymiary terenu powinny być dostosowane do naszych potrzeb oraz możliwości. Jeśli chcesz postawić mały dom, nie warto inwestować w ogromny obszar, który nie będzie w pełni zagospodarowany. Pamiętaj też o tym, by nie popadać w skrajności - zbyt mała działka uniemożliwia realizację wielu projektów. Odpowiedz sobie na pytanie, jak duży dom chcesz zbudować, czy w Twoich planach jest duży ogród, garaż, dodatkowy budynek gospodarczy. Od tych odpowiedzi uwarunkuj wielkość wybieranej działki.

Poza wielkością działki niezwykle istotnym aspektem jest jej kształt. Najprościej jest zdecydować się na miejsce przypominające kwadrat bądź prostokąt - to właśnie takie kształty pozwalają na swobodną realizację dowolnych pomysłów. Z kolei ten nieco bardziej nietypowy może skutecznie utrudnić postawienie budynku i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Otoczenie działki budowlanej

 Pamiętaj, że na Twój komfort życia ma wpływ nie tylko dom, w którym mieszkasz, ale także otoczenie, z którym masz styczność na co dzień. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup działki, przyjrzyj się sąsiedztwu - upewnij się, że w pobliżu nie ma nic, co mogłoby wpłynąć w sposób niekorzystny na Twój spokój oraz bezpieczeństwo. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemności w dalszym czasie. Mówiąc o otoczeniu, zwróć również uwagę na to, jak działka jest ulokowana pod względem stron świata i tym samym do słońca. Ułatwi to projektowanie domu, by jak najlepiej wykorzystać panujące warunki i cieszyć się optymalną ilością światła.

Odpowiednie uzbrojenie działki budowlanej

Wydawałoby się, że wszystko masz już sprawdzone i działka, którą chcesz kupić pod budowę domu, spełnia wyznaczone przez Ciebie kryteria? Czy masz jednak pewność co do jej uzbrojenia? Bowiem nie tylko samo usytuowanie, czy powierzchnia należą do kluczowych czynników. Działka idealna pod budowę to także taka, która rzeczywiście pozwala nam na swobodne życie w danym miejscu. W jakim sensie? Upewnij się, że w otoczeniu jest obecna instalacja, która zagwarantuje dostęp do mediów: gazu, prądu, wody, czy kanalizacji. Istotna jest również droga dojazdowa - utwardzona, która umożliwia bezpieczny i sprawny dostęp do drogi publicznej. Dlatego, jeśli interesujesz się zakupem danej działki, nie bój się pytać o stan zagospodarowania wybranego miejsca, ponieważ ma to znaczący wpływ na komfort życia, czy wcześniej - sam proces budowy.

Sprawdź również:

Klasyfikacja działek budowlanych

 


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36