https://www.traditionrolex.com/36

Klasyfikacja działek budowlanych - Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Jak klasyfikowane są działki budowlane?


Masz już za sobą formalności i wiesz, na co zwrócić uwagę podczas budowy domu oraz w jaki sposób rozplanować poszczególne działania? To już połowa sukcesu! Możesz przejść do dalszych kroków. W końcu stawianie domu marzeń to długi proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę przy budowie domu. Tym razem szczegółowo przypatrujemy się kwestii samej działki.

 

Jaka jest klasyfikacja działek?

 

Ostatnio wspominaliśmy, że jedną z najważniejszych kwestii w kontekście budowy domu jest wybór działki, która spełni wszystkie nasze oczekiwania. Pojawia się jednak pytanie, na co trzeba zwrócić uwagę, by mieć pewność, że decydujemy się na najlepsze dla nas rozwiązanie? Na samym początku warto wiedzieć, jaka jest klasyfikacja działek oraz ich przeznaczenie. Dzięki temu będziemy w stanie w pełni świadomie poszukiwać odpowiedniego dla siebie terenu pod budowę.  Wyróżnić możemy sześć różnych typów działek gruntowych, pośród których znajdziemy:

●     działki rolne

●     działki siedliskowe

●     działki budowlane (ta przeznaczona jest do postawienia budynku mieszkalnego)

●     działki inwestycyjne

●     działki rekreacyjne

●     działki leśne

 

Jaką działkę wybrać? Działki budowlane - istotne parametry

 

Jeśli wybierasz działkę budowlaną, ponieważ chcesz postawić na niej swój wymarzony dom, zwróć uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego gruntu. Przede wszystkim chodzi o wielkość terenu, jego kształt oraz naturalnie uwarunkowania. Te informacje są niezwykle ważne wtedy, gdy posiadamy już gotowy projekt domu i wiemy, jakie mamy oczekiwania wobec gruntu, na którym będziemy się budować. To właśnie wtedy musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystkie parametry są zgodne z naszym projektem i umożliwiają jego realizację. Działka wpływa na to, jak duży możemy postawić budynek oraz jaki jego kształt jest w ogóle możliwy.

 

 działki budowlane

 

Przepisy, które musi spełniać kupowana działka

 

Nie da się ukryć, że budowa własnego domu daje sporo swobody. Jednak aby poczuć tę wymarzoną wolność, musimy spełnić kilka odgórnie ustalonych wymagań. Te także związane są z zakupem działki oraz później usytuowaniem budynku na niej. Należy spełnić przepisy, które mówią o zachowaniu określonych odległości od granicy działki oraz zabudowy, która z nią sąsiaduje. Stawiając dom, musimy zachować:

●     1,5 metra odległości pomiędzy granicą naszej działki a takimi elementami zabudowy jak: taras, gzyms, balkon, okap, daszek nad wejściem, schody zewnętrzne.

●     3 metry odległości pomiędzy granicą działki a ścianą, gdy ta nie posiada otworów ani drzwiowych, ani okiennych.

●     4 metry odległości pomiędzy granicą działki a ścianą, gdy ta posiada otwory drzwiowe oraz okienne, przy czym wymóg dotyczy również otworów w oknach dachowych.

 

Działki o skomplikowanej budowie

Zdarza się, że niektóre oglądane przez nas działki, cechują się dość skomplikowaną budową. Warto mieć to na uwadze, ponieważ charakterystyka terenu będzie determinować budowę domu, jego projekt oraz koszty związane z pracami budowlanymi. Działka, na której chcesz postawić budynek jest wąska? Pamiętaj, że w takiej sytuacji Twój dom będzie miał dość wydłużoną formę. Aby nie stracić przy tym na powierzchni użytkowej, warto zainwestować w budynek, który będzie posiadać dodatkowe piętro bądź poddasze, które można zaaranżować na sypialnię czy dodatkowy pokój.

Miejsce, które Cię interesuje posiada wjazd od strony południowej? To dość spore wyzwanie podczas dalszych etapów budowy. Wymaga to dobrego rozplanowania budynku tak, aby pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu, musiały odpowiednio dużo światła naturalnego. Zawsze zwracaj uwagę na nasłonecznienie działki oraz ewentualnie różnice w tej kwestii, a następnie staraj się wybierać takie projekty domów, które pozwolą na maksymalne skorzystanie z możliwości, jakie oferuje dany teren.

 

Budowa domu krok po kroku

Co to jest płyta fundamentowa?


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36