Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierany system grzewczy nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych czy nawet w budynkach przestrzeni publicznych. Jest coraz bardziej cenione przez wzgląd na swoją ekonomiczność. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, zyskujemy ciepło przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię. Dodatkowo pozytywnie wpływamy na swoje samopoczucie, odczuwając idealną temperaturę w zależności od indywidualnych potrzeb. Przekonaj się, że to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.

 

Ogrzewanie podłogowe - czym jest?

 

Zależy Ci na nowoczesnym sposobie ogrzewania domu, dzięki któremu unikniesz mało estetycznej instalacji grzewczej, zyskasz komfort i zaoszczędzisz na rachunkach? W tych trzech elementach można by śmiało zamknąć to, czym w zasadzie jest samo ogrzewanie podłogowe. Coraz chętniej decydujemy się na ten system grzewczy i nie ma w tym nic zaskakującego. Ten popularny na całym świecie sposób na zachowanie optymalnej ciepłoty w budynkach jest naprawdę korzystny i zadowalający nawet dla najbardziej wymagających osób.

 

Ogrzewanie podłogowe jest systemem zbudowanym z układu rurek, których średnica przeważnie wynosi 1,6 cm. Są one zalane w betonowej podłodze, dlatego warto mieć na uwadze ten wybór ogrzewania już na etapie budowy domu. Jeśli wahasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, przekonaj się, że naprawdę to idealny pomysł, który pokochają wszyscy domownicy. Rurki muszą zostać ułożone na specjalnej warstwie izolacyjnej, jaka będzie wykonana ze styropianu lub pianki. Poprzez nie płynie czynnik grzewczy o temperaturze 35 do 55 stopni Celsjusza. Może nim być np. woda. Dużym atutem ogrzewania podłogowego jest fakt, że choć podłoga długo się nagrzewa, to jednocześnie długo stygnie. Wpływa to na zwiększenie oszczędności na systemie.

 

Aby system grzewczy działał odpowiednio, powinniśmy zaplanować także odpowiedni układ zasilania, jaki pozwoli na zachowanie optymalnej temperatury oraz wydajności. Źródłem układu zasilania może być pompa ciepła lub kocioł grzewczy. Czynnik grzewczy, np. w postaci wody, najpierw jest doprowadzany do rozdzielaczy, a następnie do obwodów grzewczych i poszczególnych rur.

 

Płyta fundamentowa grzewcza

W przypadku decyzji o "postawieniu" domu na płycie fundamentowej, co jest doskonałym rozwiązaniem, dodatkowo możemy od razu zdecydować o instalacji systemu ogrzewania wodnego. Grzewcza płyta fundamentowa działa niczym termiczny akumulator, który w razie awarii odda zmagazynowane ciepło. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem powierzchnowym, promieniującym od posadzki ku górze, a więc zapewnia wysoki komfort. Ogrzewanie podłogowe na płycie fundamentowej to rozwiązanie efektywne, ekonomiczne i szybkie w realizacji.

 ogrzewanie podłogowe

 

Czy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?

 

Nie da się ukryć, że ogrzewanie podłogowe jest bardzo skutecznym sposobem na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty w pomieszczeniach. To popularne i opłacalne rozwiązanie. Jednak warto mieć na uwadze, w jakich miejscach będzie ono sprawdzać się najlepiej. Przede wszystkim w tych pomieszczeniach, które wykorzystujemy często i których powierzchnia nie jest w całości zasłonięta dywanami czy meblami. Jeśli większa część Twojej podłogi jest zasłonięta meblami, ogrzewanie podłogowe może okazać się mało opłacalne. W tym przypadku warto zainwestować w takie meble, jakie będą posiadać nóżki o wysokości min. 10 cm.

 

Korzyści z posiadania ogrzewania podłogowego

 

Przyjęło się, że nie każdy może sobie pozwolić na ogrzewanie podłogowe, ponieważ jest to drogi i nowoczesny system. Rzeczywistość jednak jednak zupełnie inna i warto mieć to na uwadze, planując wybór systemu grzewczego w swoim domu. Przede wszystkim ten rodzaj ogrzewania umożliwia zapewnienie idealnej temperatury w całym domu, dostosowując ciepłotę do indywidualnych pomieszczeń i preferencji. Dzięki temu odczuwamy znacznie większy komfort niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Możesz dostosować idealną temperaturę do każdego pokoju tak, aby każdy domownik był zadowolony. Temperatura podłogi wynosi od 26 do 29 stopni Celsjusza, co gwarantuje nam odczuwanie przyjemnego, delikatnego ciepła płynącego od dołu.

 

W ciągu całego roku możesz zaoszczędzić nawet do 15% energii. Co za tym idzie - odczuje to Twój portfel, a Ty będziesz w stanie odłożyć pieniądze na inne cele. Twoim grzejnikiem stanie się cała powierzchnia podłogi, dzięki czemu nikt nie będzie narzekać na zbyt srogą zimę i mało komfortowe warunki w domu. Ogrzewanie podłogowe jest wspaniałym rozwiązaniem, kiedy w domu mamy małe dzieci, a także alergików. Doskonała jakość powietrza i minimalna ilość kurzu pozytywnie wpływają na układ oddechowy, za co będzie wdzięczna każda osoba borykająca się z uczuleniami.

 

Sprawdź również:

Ciepła płyta fundamentowa

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania domu?


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube