https://www.traditionrolex.com/36

Styrodur - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Styrodur - co to jest i jakie ma zastosowanie?


W dzisiejszych czasach zmienia się wszystko - nawet technologie stosowane w budownictwie. Nic więc dziwnego, że otacza nas wszystkich coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, jakie dedykowane są dla nawet najbardziej wymagających osób. Jest to spowodowane nie tylko coraz większą dbałością o środowisko, ale także przepisami w związku z budową domów energooszczędnych oraz budownictwa pasywnego. Dlatego nowinki dotyczą nawet sposobu izolacji budynku. Dziś styropian nie jest wystarczającym sposobem na zapewnienie ciepła. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się natomiast styrodur.

 

Czym jest styrodur?

 

O materiale stosowanym w budownictwie, jakim jest styropian, słyszał chyba każdy. To najpowszechniejszy sposób na zapewnienie izolacji w budynku. Jednak nie jedyny. Warto wiedzieć, że są inne - niezwykle skuteczne i ekonomiczne - rozwiązania. Jednym z nich jest styrodur XPS. To świetny pomysł, który z pewnością sprawdzi się w wielu różnorodnych sytuacjach. Dlaczego? Ponieważ styrodur jest materiałem budowlanym bardzo uniwersalnym. Z jednej strony można go śmiało wykorzystywać do ocieplania budynku, a z drugiej stanowi gwarancję ochrony np. domu przed wilgocią. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnych rozwiązaniach, które nie będą generować zbędnych kosztów, postaw na styrodur.

 

Materiał ten znajdzie swoje zastosowanie w różnych miejscach. Przede wszystkim najczęściej wybiera się go do zabezpieczania ścian - zarówno tych fundamentowych, jak i piwnicznych. Jednak to nie koniec możliwości. Wiele osób decyduje się na izolację styrodurem XPS podłogi na gruncie. Niekiedy wybiera się go jako izolację na skośnych połaciach dachu czy jako szalunek tracony, tworząc płyty fundamentowe. Zatem sposobów zastosowania jest naprawdę wiele.

 

styrodur

 

W jaki sposób powstaje styrodur?

 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak powstaje styrodur XPS i jaki jest jego skład. W końcu coś sprawia, że to materiał, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Materiał budowlany wykorzystywany najczęściej do izolacji termicznej ścian, piwnic, dachów posiada bardzo specyficzną strukturę. Styrodur składa się ze spienionego polistyrenu.  Można go spotkać pod różnymi nazwami - albo jako po prostu XPS, albo także jako polistyren ekstrudowany. Jego wykonanie jest podobne jak tradycyjnego styropianu. Wykorzystuje się w tym celu granulki polistyrenu, jaki są spieniane za pomocą pary wodnej. Jednak dalsze etapy nieco różnią się od tych związanych ze styropianem. Wyrób w postaci styroduru trafia do ekstrudera, a tam - przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia oraz temperatury - przetacza się go przez specjalne kanały, które posiadają bardzo wąski przekrój. Dalej masa formowana jest w płyty.

 

Dzięki swojej strukturze, która składa się z bardzo drobnych komórek, styrodur XPS wykazuje doskonałe właściwości termiczne. Dlatego też mówi się, że jest o wiele bardziej skuteczny w ocieplaniu domu aniżeli tradycyjny styropian bądź też wełna mineralna. Co więcej, warto zaznaczyć, że XPS posiada także walory estetyczne. Gładka powierzchnia sprawia, że styrodur bardzo łatwo wkomponować w dosłownie każde otoczenie.

 

Styropian czy styrodur? Co zapewni więcej ciepła?

Kształtki styropianowe do płyty fundamentowej


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36