https://www.traditionrolex.com/36

Co to szalunek papierowy - Blog | Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Co to szalunek papierowy?


Szalunek papierowy

W XXI wieku rynek budowlany, potrzebuje zdecydowanie rozwiązań, które będą w stanie zagwarantować najwyższą jakość finalnego wyrobu, jak również ekonomiczność czy błyskawiczne tempo przeprowadzanych prac. Drogie szalunki stalowe - tym bardziej, jeśli stosuje się je na skalę masową - wymagają zdemontowania i przeniesienia z miejsca na miejsce, co niewątpliwie ma radykalny wpływ na wydłużenie czasu pracy. Nawet jeżeli możliwy jest wynajem szalunków metalowych, i tak będzie to bardzo drogie rozwiązanie. Alternatywę stanowi szalunek papierowy. Tego typu rozwiązanie, umożliwia równoczesne zalewanie sporej ilości szalunków mieszanką betonu. 

Szalunek papierowy - czym jest? 

Tego typu szalunkowe tuleje, wykorzystywane są celem wykonania betonowych elementów mających przekrój kołowy albo kwadratowy. I tak, w specjalistycznych sklepach budowanych, można nabyć szalunek kartonowy kwadratowy, jak i okrągły. Wykonuje się je z tektury, a dokładniej z jej kilkunastu warstw. Warstwy układa się po spirali, zaś ściana wewnętrzna tulei wykładana jest specjalnym, wodoodpornym papierem. Część zewnętrzną, zaś, pokrywa się odpowiednim impregnatem, co wpływa na zwiększenie jej odporności na opady atmosferyczne. Trzeba mieć zawsze na uwadze, iż tuleje powinny być magazynowane w położeniu poziomym, na wyrównanym podłożu. Nie można także dopuścić do powstania choćby najmniejszych wgnieceń. Biorąc pod uwagę zakup tego typu szalunków, warto zwracać uwagę na doświadczenie posiadane przez producenta, jak i to, czy ma on w ofercie certyfikaty bezpieczeństwa dla swoich produktów. 

Szalunek papierowy - dlaczego warto? 

Szalunki papierowe mają wiele różnych zalet, jak chociażby niską cenę zakupu, łatwość użycia, czy też dużą dostępność. 

Praktyczność i oszczędności w jednym 


Szalunki papierowe idealnie sprawdza się w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkalnym. Mogą być stosowane jako szalunki systemowe, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Doceniane są również za niską cenę zakupu, jak i łatwość użycia - mówimy tutaj nie tylko o transporcie, ale także o montowaniu elementów na placach budowy. Dzięki temu, iż szalunki papierowe to produkty jednorazowego użytku, możemy zaoszczędzić nie tylko na kupnie surowca, ale również na czasie - nie będą one mycia, tak jak to ma miejsce w wypadku szalunków tradycyjnych. Ponadto tego typu elementy umożliwiają uzyskanie idealnie wygładzonej powierzchni, co związane jest z obecnością specjalnej wewnętrznej powłoki, która zapobiegnie przyleganiu mieszanki betonowej. 

Montaż

Za sprawą tego, iż szalunki wykonane z papieru odznaczają się zwartą oraz lekką konstrukcją, ich zamontowanie jest bardzo proste. Co niezwykle istotne, można przeprowadzić go bez zastosowania specjalnych narzędzi. To następna spośród kwestii, które świadczą o przewadze tego typu produktów nad szalunkami w tradycyjnym wydaniu. Papierowe szalunki mające formę tuby, po zalaniu mieszanką betonu i odczekaniu, aż do jego całkowitego zaschnięcia, wystarczy przecież z użyciem bardzo ostrego narzędzia, a później usunąć. Zużytej już tuby, trzeba się tylko pozbyć. Później, możemy się już cieszyć z dobrze odlanej formy. Dzięki temu wszystkiemu, do zamontowania papierowych szalunków, nie będzie konieczna obecność fachowców. Bez problemu, tego typu pracę, możemy wykonać samodzielnie. 

Dostępność

Sprzedawane w sklepach budowlanych szalunki wykonane z papieru, można nabyć w wielu różnych rozmiarach. Dzięki temu, produkt ten można bez problemów dostosować do indywidualnych preferencji. Zwykle, mają one długość w przedziale 250-350 cm i średnicę tuby, która może wynosić 40, 35, 30, 26 oraz 20 cm. Warto zwracać przy tym uwagę na bezpieczną oraz łatwą utylizację papierowych szalunków. Za sprawą tego, iż wykonuje się je z materiałów naturalnych, są w pełni ekologiczne. 

Szalunki papierowe zamiast stalowych

O ile na opcji taniego i szybkiego wznoszenia kolumn czy słupów, zyskał styl dworkowy, to jeszcze większe korzyści z szalunków papierowych, ma budownictwo przemysłowe. Koszty kartonów są znacznie mniejsze, aniżeli stali. Ponadto, łatwiej się je przewozi. Podczas budowy wszelkiego rodzaju konstrukcyjnych słupów, podczas powstawania fundamentów punktowych, znaków drogowych, latarń, tablic reklamowych, użycie na masową skalę metalowych szalunków związane by było z trwającym długo demontażem i przenoszeniem szalunków w inne miejsca po tym, jak zastygnie mieszanka betonowa. Za sprawą użycia szalunków papierowych, możemy równocześnie ustawiać oraz zalewać betonem sporą ich liczbę, bez straty czasu na ich demontaż oraz ponowne wznoszenie w następnej lokalizacji. 

Montaż i demontaż szalunków papierowych 

Szalunki wykonane z papieru, umożliwiają powstanie konstrukcji mających różne wymiary. Kolumna betonowa wznoszona jest na fundamencie, zwykle pod postacią stopy. W czasie budowy fundamentów, przygotowane zostać musi zbrojenie, które zostanie w nich zamocowane. Później, na zbrojenie nasadzana jest papierowa tuleja - istotne przy tym będzie, żeby została ona odpowiednio podparta, aby nie było możliwie jej przemieszczenie w czasie wtłaczania w nią betonowej mieszanki. Jeżeli tego się nie zrobi, szalunkowa tuleja zostanie uniesiona ku górze, zaś beton zacznie wyciekać od dołu. Szalunki wypełnia się stopniowo, zaś każda z porcji mieszanki betonowej, musi być odpowiednio wcześniej zagęszczona z użyciem wibratora. Kiedy beton ulegnie już związaniu, szalunek można bardzo łatwo i szybko zdemontować. Właściwie przygotowana konstrukcja tulei z papieru sprawi, iż beton nie będzie przywierał do jej powierzchni. Po jej usunięciu, nie powstają także wgniecenia na przygotowanej w ten sposób betonowej konstrukcji.

Szalunki fundamentowe

Gdzie stosuje się szalunki papierowe?

Szalunkowe tuleje z papieru bardzo dobrze sprawdzą się tam, gdzie konieczne jest szybkie i sprawne wykonanie sporej ilości betonowych słupów albo punktowych fundamentów. Znakomity przykład tego typu realizacji, stanowią konstrukcje dla farm solarnych - panele fotowoltaiczne opiera się na stalowych ramach, podpartych z kolei na wielu punktowych fundamentach. W takiej sytuacji użycie papierowych tulei, umożliwi równoczesne ustawianie oraz zalewanie mieszanką betonu sporej liczby szalunków, którą można określić nawet w tysiącach. Dzięki temu, możliwe staje się wykonanie następnych prac związanych z montażem, zaraz po związaniu się betonu. Zastosowanie stalowych szalunków, nie umożliwia taniego i szybkiego ustawiania następnych. Te, po zaschnięciu mieszanki betonowej, trzeba za każdym razem zdemontować i przenieść na następne miejsce. 

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż szalunki wykonane z papieru mają wiele zalet. Można je stosować nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale również w prywatnym, czy do powstania farm solarnych. Są nie tylko tanie, ale również bardzo łatwe w użyciu. Ponadto, dzięki w pełni naturalnym surowcom użytym do ich wykonania, można je łatwo zutylizować bez obawy, iż szkodzi się środowisku naturalnemu.

Sprawdź również:

Szalunek tracony

Szalunki systemowe

Szalunek stropowy


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36