Banner podstrony

Czym są szalunki fundamentowe? Czy warto wybrać tradycyjne rozwiązania?

Zdjęcie podstrony Czym są szalunki fundamentowe? Czy warto wybrać tradycyjne rozwiązania?

Jesteś w trakcie budowy własnego domu? Z pewnością wiesz, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy stawiany budynek będzie odpowiednio pracować w przyszłości i spełniać wszelkie oczekiwania, jest dobrze wykonany fundament. To podstawa, o którą trzeba zadbać. Dlaczego? Ponieważ błędy, które popełnia się na tym początkowym etapie, mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na sam proces budowy, ale także idąc dalej - na jakość życia domowników. Warto znać podstawy fundamentowania i szalowania, by odczuwać wyłącznie spokój i zadowolenie z eksploatacji budynku.

Szalunki fundamentowe - co to znaczy?

Dla wielu osób terminologia związana z budownictwem bywa zmorą i czymś zupełnie nieoczywistym. Dlatego warto rozjaśnić wszelkie wątpliwości i na początku wyjaśnić, czym właściwie są szalunki. To element niezbędny podczas prowadzonych przez nas prac fundamentowych. Konstrukcja zwana szalunkiem jest wypełniona mieszanką betonową oraz ułożonym wcześniej zbrojeniem. To właśnie na niej opiera się podstawa naszego domu.

Oczywiście decyzję o tym, w jaki sposób należy posadowić budynek oraz jakie fundamenty powinno się wykonać, podejmuje odpowiednio przygotowany do tego specjalista - projektant, który bierze pod uwagę wszelkie wyliczenia, jakie wcześniej opracowali konstruktorzy. Na wybór ten ma wpływ bardzo wiele czynników - m.in. nośność gruntu, jego rodzaj czy wilgotność.

Jeśli decydujemy się na postawienie domu na terenie o trudnej powierzchni i chcemy wykorzystać tradycyjny system ław fundamentowych, szalowanie fundamentów jest procesem wprost koniecznym. Jednak można tego uniknąć. Wystarczy wybrać nieco bardziej nowoczesną metodę, jaką są płyty fundamentowe. Zapewniają one doskonałą stabilność i wytrzymałość nawet tam, gdzie wydawałoby się niemożliwe zbudowanie domu. To znaczna oszczędność czasu i gwarancja trwałości.

Jakie są rodzaje szalunków fundamentowych?

Wybierając tradycyjne ławy fundamentowe, warto wiedzieć, jaki rodzaj szalunków powinien zostać zastosowany. Wiedza ta pozwala usprawnić proces budowy, ale także szacowanie budżetu, jaki powinien zostać przeznaczony na budowę. Jeśli chodzi o stawianie domu jednorodzinnego, to sprawa jest dość prosta - najczęściej wybiera się szalunki jednorazowe, które powstają z wodoodpornej sklejki bądź desek. Mimo to przed budowlańcami stoi szeroki wachlarz innych możliwości - takich, które umożliwiają wykorzystanie szalunków więcej niż jeden raz.

W związku z tym możemy wyróżnić trzy zupełnie różne metody szalowania. Chodzi o takie rodzaje jak:

●     szalunki przesuwne - są one bardzo proste w użyciu. Pozwalają one na ponowne wykorzystanie podczas fundamentowania bez konieczności demontażu. Wystarczy przesunąć je w nowe, pożądane przez nas miejsce i gotowe.

●     szalunki przestawne - to rodzaj szalunku, który wymaga demontażu, aby móc ponownie go wykorzystać. Po zdemontowaniu mamy swobodną możliwość zamontowania szalunku w innym miejscu.

●     szalunki ślizgowe - ten rodzaj szalunku również umożliwia ponowne wykorzystanie bez konieczności demontażu, jednak z tą różnicą, że musi on być przesunięty w płaszczyźnie.

Na co wpływa szalowanie fundamentów?

Szalowanie fundamentów wydaje się procesem żmudnym - dość czasochłonnym oraz wymagającym dodatkowego budżetu. Dlatego warto zastanowić się nad innymi metodami posadowienia domu. Jeśli w grę wchodzi teren o niespójnej strukturze lub budynek o zróżnicowanym kształcie, lepiej jest zainwestować w wysokiej jakości płytę fundamentową. Niektórzy są jednak zwolennikami tradycyjnych rozwiązań i upierają się przy ławach fundamentowych. W takich przypadkach skorzystanie z szalunku jest wprost koniecznością.

Decydując się na szalowanie fundamentów, zwiększamy pewność o wytrzymałości stawianego budynku. Podnosi to trwałość fundamentu oraz ma pozytywny wpływ na jego porowatość. Co w efekcie sprawia, że staje się on bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Fundament będzie odporny na mróz. Warto jednak pamiętać o tym, że poprawne, niezwykle precyzyjne wykonanie szalunków ma odbicie w dalszych pracach budowlanych. Dlatego też lepiej zachować cierpliwość.

Sprawdź również:

Jak zrobić szalunki fundamentowe - czyli czym jest szalowanie fundamentów

Czym są szalunki stropowe i jak można je wykorzystać?

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies