Banner podstrony

Czym są szalunki stropowe i jak można je wykorzystać?

Zdjęcie podstrony Czym są szalunki stropowe i jak można je wykorzystać?

Szalunki stropowe mają bardzo ważne zadanie polegające na podtrzymywaniu całej konstrukcji do momentu, aż beton stężeje. Staranne ich wykonanie gwarantuje jednak nie tylko stabilizację stropu na etapie dojrzewania betonu, ale też możliwość bezpiecznej pracy przy jego zbrojeniu. Jak wygląda proces szalowania stropu i z jakich rozwiązań warto korzystać, wykonując takie prace? Dowiesz się tego wszystkiego z dzisiejszego artykułu.

Szalunki stopowe teraz i dawniej - co zmieniło się na przestrzeni lat?

Szalunki stropowe wykonywane były od momentu wejścia do budownictwa technologii murowanej. Początkowo korzystano wyłącznie z drewnianych desek, obecnie wykorzystuje się specjalne szalunki systemowe, które są bardzo proste w montażu i demontażu. Dzięki ich stosowaniu uzyskujemy idealnie równe powierzchnie charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i nienaganną estetyką wykonania.

Cała technologia szalowania na przestrzeni ostatnich lat mocno się zmieniła. Drewniane deski wraz z sosnowymi stemplami były rozwiązaniem pierwszego wyboru jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Cały proces szalowania z ich wykorzystaniem był jednak bardzo pracochłonny i wymagał czasu. Każdy stempel musiał być odpowiednio docięty i starannie dopasowany. To wszystko sprawiało, że cała inwestycja realizowana była w dość wolnym tempie.

Wykorzystanie gotowych elementów regulowanych sprawia, że całość prac przebiega bardzo szybko. Stalowe stemple podpierają drewniane dźwigary w taki sposób, że układając na nich płyty szalunkowe, uzyskujemy powierzchnie idealnie płaskie. Dzięki temu nie tylko skracamy czas budowy, ale także mocno ułatwiamy sobie zadania.

Budowa domu systemem gospodarczym a szalowanie stropu

Wiele osób budując dom metodą gospodarczą, próbuje oszczędzać na każdym etapie. Trudno się temu dziwić. Wysoka inflacja tak mocno dotknęła branżę budowlaną, że do góry wystrzeliły nie tylko ceny materiałów budowlanych, ale także robocizny. O ile zbrojeniem stropów powinien zająć się specjalista, to same szalunki można wykonać we własnym zakresie.

Oczywiście do jednej inwestycji nie warto kupować całych zestawów, lepiej zdecydować się na wynajem szalunków, który będzie dla inwestora tani i bardzo ułatwi mu pracę.

Jak zrobić szalunek, by całość była stabilna i wytrzymała? Sprawa jest stosunkowo prosta. Jeśli dysponujemy całym systemem szalunkowym, to w pierwszej kolejności musimy wstępnie wyregulować stalowe stemple. Na nich ustawione zostaną drewniane dźwigary. Dopiero gdy pierwsze elementy będą wypoziomowane, układa się na nich specjalne płyty. Praca nie jest specjalnie skomplikowana, ale wymaga cierpliwości i siły fizycznej.

Po ostatecznym umocowaniu warto górną warstwę szalunków wysmarować olejem antyadhezyjnym. Stworzy on warstwę separacyjną, która będzie zapobiegać przyklejaniu betonu i ułatwi późniejszy demontaż szalunków.

Czy gotowe systemy można wykorzystać do szalunku fundamentów?

Szalowanie fundamentów z wykorzystaniem desek jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w naszym kraju sposobów. Niestety jego wykorzystanie nie zapewnia równej powierzchni, co wiąże się z problemami na etapie izolacji przeciwwilgociowej. Im powierzchnia fundamentów jest równiejsza, tym mniej środka zużyjemy, by zapewnić pełną szczelność.

Profesjonalne szalunki do fundamentów charakteryzują się dużą wytrzymałością i prawidłowo ułożone pozwalają na szybkie przeprowadzenie prac związanych z wylewaniem betonu. Można z nich korzystać zarówno przy ławach jak i ściankach fundamentowych.

Szalunki podzielić można na:

  • przestawne - są one po związaniu beton zamontowane w innym miejscu,
  • przesuwne - można zmieniać ich położenie w górę lub w dół,
  • ślizgowe - przesuwają się w płaszczyźnie lica konstrukcji.

Jak przeprowadza się szalowanie schodów betonowych?

Szalowanie schodów ma za zadanie utworzenie formy, która umożliwi nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Ich montaż jest stosunkowo skomplikowany, bo wymaga wiedzy i doświadczenia.  Całość wykonuje się z desek lub specjalnie przyciętych do tego celu płyt. Po ułożeniu szalunku konieczne jest wykonanie zbrojenia z wykorzystaniem stali żebrowanej. Bardzo często przy tworzeniu takich konstrukcji wykorzystuje się żabki do szalunków, które umożliwiają spięcie 2 elementów z użyciem gładkiego stalowego pręta. Po stwardnieniu betonu zdejmuje się żabkę i odcina wystający pręt.

W trakcie prac przy schodach warto zwrócić uwagę na staranność ich wykonania. Wszelkie niedociągnięcia będą trudne do naprawienia na etapie ich wykańczania. Coraz częściej na budowach wykorzystuje się gotowe szalunki do schodów, które wykonywane są poza placem budowy. Umożliwia to osiągnięcie kształtu zgodnego z projektem i preferencjami konkretnego inwestora.

Pamiętajmy, że szalunków nie można zdejmować ze schodów zbyt wcześnie, ich przedwczesny demontaż może skutkować pojawieniem się pęknięć. Przyjmuje się, że mieszanka betonowa twardnieje około 28 dni. W tym czasie powinna być odpowiednio podparta. Oczywiście nie znaczy to wcale, że przez ten czas po betonie nie można chodzić. W ciepłych warunkach po upływie kilku-kilkunastu godzin jest możliwe jego delikatne eksploatowanie.

Dalszego warto wykorzystywać szalunki systemowe?

Deskowanie systemowe pozwala na znaczne przyspieszenie prac na każdej budowie. W przeciwieństwie do rozwiązań tradycyjnych nadaje się do wielokrotnego użytku. Jest bezpieczne i proste w montażu. Po krótkim przeszkoleniu poradzi sobie z nim nawet amator. Wypożyczenie gotowych systemów szalunkowych sprawia, że nie musimy kupować drewnianych stempli i desek.

Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że można z niego korzystać na kilku etapach budowy. Przyda się ono przy tworzeniu fundamentów, wylewaniu betonowych wieńców, podciągów i stropów. Z powodzeniem można go również wykorzystać przy szalowaniu schodów wewnętrznych i zewnętrznych.

Jednorazowy zakup jest szczególnie polecany firmom budowlanym, które realizują przynajmniej kilkanaście inwestycji w roku. W przypadku mniejszej ilości zleceń warto rozważyć długoterminowy wynajem. Ważną zaletą powierzchni betonowych, które szalowane są systemowo, jest fakt, że są one idealnie równie. Mocno ułatwia to prace na etapie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, czy tynkowania sufitów. Mniejsza ilość zużywanych na etapie wykańczania materiałów sprawia, że można osiągnąć spore oszczędności.

Dlaczego do tworzenia konstrukcji stropu nie warto wykorzystywać desek?

Szalunek stropowy powinien być wykonany na całej powierzchni domu. Korzystanie z klasycznych metod deskowania powoduje, że przy większych budynkach wykorzystuje się około 2-5 kubików drewna. Biorąc pod uwagę coraz wyższe jego ceny, okazuje się, że same deski szalunkowe generują spory koszt.

Wbrew pozorom bardzo rzadko udaje się wykorzystać deski, które uprzednio wykorzystywane były do szalowania ławy fundamentowej czy wieńców. Pod wpływem wilgoci są one przeważnie tak zniszczone, że do niczego się nie nadają. Przy stropie inwestor musi więc kupić kolejną porcję tego materiału.

Osobnym problemem jest pozbycie się całego drewna po zakończeniu budowy. Zniszczone, często mocno ubrudzone betonem deski nie nadają się do wielu rzeczy, stają się więc poważnym problemem, który należy rozwiązać. To generuje kolejne koszty i napędza spiralę wydatków. Wykorzystanie rozwiązań systemowych zdecydowanie upraszcza całość prac i sprawia, że na każdej budowie panuje porządek.

Sprawdź również:

Szalunek tracony

Szalunek systemowy

Szalunek papierowy

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies