Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Budowa domu krok po kroku, cz. 2


Wybór technologii budowy domu

Nie ruszymy z budową własnego domu, jeśli nie przemyślimy dokładnie, w jakiej technologii chcemy go postawić. To kluczowa kwestia na samym starcie, którą musimy rozstrzygnąć z pełną świadomością i rozwagą. Dlaczego? Ponieważ rodzaj technologii warunkuje zarówno harmonogram prac, jak i czas oraz koszt realizacji naszej inwestycji. Dziś najczęściej wybór waha się między dwiema technologiami - jest to dom murowany, bądź drewniany. Pamiętaj, aby decyzję podjąć jeszcze zanim powstanie projekt domu - unikniesz niepotrzebnych korekt i ponownych obliczeń konstrukcyjnych.

Technologia szkieletowa drewniana

Zależy Ci na tym, aby budowa domu trwała jak najkrócej, by wizja szybkiego zamieszkania w nim stała się rzeczywista? Postaw na nowoczesną technologię szkieletową drewnianą. Mówi się, że postawienie budynku z drewna może trwać nawet zaledwie kilka miesięcy. Wystarczy znaleźć dobrego i fachowego wykonawcę, który ma spore doświadczenie oraz umiejętności. Łącząc wiedzę z wysoko jakościowym materiałem mamy realną szansę prędkiego zakończenia budowy. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze dobór odpowiedniego drewna - musi być ono suszone w optymalnych warunkach, a także poddane impregnacji.

Technologia tradycyjna murowana

Jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań, które są sprawdzone, cieszą się dobrą renomą oraz są powszechnie stosowane? Z pewnością postawienie murowanego budynku można zaliczyć do tej właśnie kategorii. To bardzo wygodny wariant, ponieważ obecnie na rynku mamy bardzo bogaty wachlarz możliwości, jeśli chodzi o asortyment pod dom murowany. Stosując ten rodzaj technologii, stawia się budynek ze ścian dwuwarstwowych. To bardzo korzystny sposób, ponieważ jest zarówno prosty w wykonaniu, jak i sprzyjający domownikom - tak skonstruowane ściany mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła. Ściany zbudowane są z warstw murowanej nośnej oraz warstwy izolacyjnej.

Dom z piwnicą czy bez - kluczowe pytanie na starcie

Jeśli już podejmiesz decyzję o tym, w jakiej technologii postawisz dom, warto zastanowić się także nad kwestią podpiwniczenia. Dziś to temat niezwykle gorący, ponieważ rozwiązanie to posiada zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli kluczową rolę w inwestycji, jaką jest budowa domu, odgrywa dla Ciebie aspekt finansowy, dom z piwnicą nie będzie najlepszym pomysłem. Koszty będą znacznie wyższe, a szczególnie gdy w grę wejdzie teren o wysokim poziomie wód gruntowych. Wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dom bez piwnicy na solidnej jakości płycie fundamentowej jako zamiennik dla tradycyjnych metod fundamentowania. To rozwiązanie ma również jednach szereg benefitów, przede wszystkim to doskonały wybór dla dużych rodzin. Unikniesz bałaganu w części mieszkalnej, wykorzystując podpiwniczenie do celów typowo gospodarczych. Możesz również zaaranżować je jako dodatkowy pokój - do relaksu czy rozwijania pasji.

Etapy budowy własnego domu

Każda budowa domu składa się z kilku etapów. Jeśli już masz za sobą załatwienie wszelkich formalności, to znaczy, że jedną z wielu żmudnych części masz już za sobą. Nie brzmi to motywująco? Bez obaw, to znak, że zaczyna się prawdziwy proces budowlany, który skutecznie przybliża Cię do przeprowadzki. Wyróżnić można kilka kolejnych etapów:

  • etap pierwszy - zerowy etap budowy,
  • etap drugi - budynek w stanie surowym otwartym,
  • etap trzeci - budynek w stanie surowym zamkniętym,
  • etap czwarty - wykończenie,
  • etap piąty - zakończenie budowy.

Wyjaśnimy je w następnej, ostatniej już części naszego poradnika - Budowa domu krok po kroku.

Sprawdź również:

Budowa domu krok po kroku część 1


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube