Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Budowa domu krok po kroku, część 1


Przed Tobą rewolucja życiowa, czyli budowa własnego domu? To nie tylko ważna decyzja i zmiana, ale także spore wyzwanie, jakie wynika z dopilnowania wszelkich formalności budowlanych, znalezienia ekipy budowlanej, działki pod dom czy zaplanowania wszystkich działań krok po kroku. Pomożemy Ci przejść spokojnie przez najważniejsze etapy budowy domu ze swoich marzeń. Na początek wyjaśnimy w pigułce, jakie zadania na Ciebie czekają.

 

Znajdź działkę, która spełnia Twoje oczekiwania

 

Nie można myśleć na poważnie o budowie domu, jeśli nie posiadamy jeszcze konkretnego planu, gdzie chcemy go usytuować. Dlatego jednym z najważniejszych kroków, a zarazem pierwszym do postawienia, jest znalezienie odpowiedniego miejsca, które spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli na zbudowanie domu z marzeń. Wybór wydawać się może trudny, ponieważ obecnie rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i daje sporo możliwości. Jak więc wybrać tę jedną jedyną działkę?

 

Przede wszystkim warto pomyśleć przyszłościowo. Dowiedz się, czy na terenie, gdzie masz upatrzoną działkę, nie są zaplanowane inwestycje, które mogą skutecznie zmniejszyć komfort Twojego życia. Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego powie nam, do jakich celów przeznaczona jest działka, czy istnieją jakieś szczegółowe regulacje, które określają, w jaki sposób możemy zbudować dom. To istotne wiadomości - wysokość budynku, liczba kondygnacji czy niekiedy nawet wymagania co do koloru elewacji. Warto być świadomym tego, że nie wszystkie nasze pomysły będą możliwe do wykonania, jeśli wybierzemy konkretną działkę, na którą jest już jakiś “plan”. Nie bój się, jeśli Twoja działka ma trudny teren czy wysoki poziom wód gruntowych. Na etapie budowy pomoże Ci płyta fundamentowa.

 

Przeczytaj więcej: działki budowlane 

 

Zajmij się wszystkimi formalnościami po zakupie działki

 

Etap, który spędza sen z powiek wielu osobom, to formalności, o które musimy zadbać. Przede wszystkim dopinając je, uzyskujemy pozwolenie na budowę domu. Wniosek należy złożyć w starostwie powiatowym i dołączyć do niego konkretne załączniki. Są to: projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania zakupioną nieruchomością, na której chcemy się budować oraz warunki techniczne w związku z dostawą mediów. Na uzyskanie takiego pozwolenia na budowę czeka się około 65 dni - tak mówi ustawa, jednak jeśli z naszej winy wniosek będzie niekompletny, czas ten może ulec wydłużeniu.

 

Znajdź architekta bądź… wybierz gotowy dom

 

Co powiesz na to, aby ułatwić proces budowy domu i postawić na gotowy projekt, jaki będzie spełniać wszystkie wymagania mieszkańców oraz parametry gruntu? To znaczne ułatwienie pracy, zmniejszenie kosztów oraz oszczędność czasu. Kiedyś decydowało się na wyrysowane przez architekta indywidualne projekty, dziś jednak można postawić na pewną wygodę w tym temacie. Nie stanowi żadnego problemu znalezienie gotowego projektu domu, który rzeczywiście zaspokoi gusta i oczekiwania domowników. Warto zwrócić uwagę na zastosowane technologie. Zwiększy to jakość życia i zadowolenie.

 

budowa domu krok po kroku

 

Dopilnuj formalności przed budową

 

To nie koniec formalności i przygotowań w związku z budową domu. Dalej musisz przeprowadzić adaptację projektu gotowego. To obowiązkowy krok, które leży na barkach architekta z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Wykonywany jest wtedy projekt zagospodarowania działki, jaki mówi o dokładnej lokalizacji stawianego domu, ale także przyłączy czy miejsca na odpady. Ten z kolei jest sprawdzany pod względem zgodności z warunkami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Dostosowywane są także fundamenty do warunków gruntowych oraz sam projekt pod kątem działań wiatru i śniegu względem budynku. Zakończona adaptacja pozwala na otrzymanie projektu budowlanego, a co za tym idzie - pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, że zamierzamy ją rozpocząć.

 

Sprawdź również:

Budowa domu krok po kroku część 2


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube