Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Co to jest płyta fundamentowa?


Płyta fundamentowa to coraz chętniej wybierany zamiennik tradycyjnie wylewanych fundamentów. Sprawdza się tam, gdzie miejsce budowy domu stawia wiele wyzwań oraz trudności. To alternatywne rozwiązanie, które skutecznie skraca czas pracy i pomaga tam, gdzie warunki gruntowe są niesprzyjające. Ponadto płyty fundamentowe stają się bardzo popularne również w dogodnych warunkach, ze względu na szereg zalet w porównaniu do tradycyjnych fundamentów. Można powiedzieć, że następuje powolna rewolucja jeśli chodzi o metody budowania domów!

 płyta fundamentowa

 

Czym jest płyta fundamentowa?

 

Każda osoba, która decyduje się na budowę domu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są solidne fundamenty, na których postawiony będzie budynek. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się płyty fundamentowe, które są alternatywą dla klasycznych rozwiązań. To rodzaj fundamentów wykonany najczęściej z żelbetonu, jaki przekazuje obciążenie spowodowane ciężarem budynku na grunt. Poprawnie wykonana płyta stanowi gwarancję ekonomiczności całej budowy, a przede wszystkim stabilności konstrukcji. To doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy podłoże na działce nie należy do pewnych, jest zróżnicowane, a poziom wód gruntowych jest wysoki.

Jak się okazuje nie jest to w żaden sposób nowinka w dziedzinie budownictwa, ponieważ pierwsze płyty fundamentowe były stosowane już w latach siedemdziesiątych w Szwecji. Dziś to rozwiązanie cieszy się niesłabnącą popularnością właśnie w Skandynawii, Kanadzie czy Japonii. Staje się również coraz powszechniejsze w Polsce.

 

Z czego składa się płyta fundamentowa?

 

Konstrukcja płyty fundamentowej ma na celu przeniesienie całego obciążenia wynikające z ciężaru, jaki posiada budowany przez nas dom na grunt znajdujący się pod nim. Jest ona dostosowana do spełnienia swojego zadania szczególnie w trudnych warunkach, gdzie podłoże jest niekorzystne. Składa się ona z kilku warstw. Na samym początku pojawia się podbudowa stworzona z zagęszczonej pospółki albo piasek. Trzecią warstwą jest styropian, który ma zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Kolejnym krokiem jest (jeżeli taka opcja została wybrana) umieszczenie całej instalacji grzewczej w płycie fundamentowej, powierzchnia płyty przygotowana jest pod kładzenie kafli,   jeżeli wybrany rodzaj płyty fundamentowej będzie bez ogrzewania podłogowego to ostatnią warstwą jest posadzka wylewana najczęściej z mixo-kreta

 

Jakie są zalety płyty fundamentowej?

 

Bardzo wiele osób decyduje się na zastosowanie płyty fundamentowej z różnorodnych powodów i korzyści, jakie niesie ona za sobą. To bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które może ułatwić podejmowanie dalszych decyzji w kontekście budowy domu. Przede wszystkim to sposób na skrócenie okresu budowy, ponieważ czas realizacji w tym przypadku nie jest tak długi jak przy tradycyjnych fundamentach. Obciążenie wynikające z budynku jest rozkładane na większą powierzchnię, co jednocześnie sprawia, że jest ono znacznie mniejsze. Ponadto wykorzystując płytę fundamentową, zmniejsza się ryzyko osiadania. Co jest również bardzo istotne - płyta daje lepszą i łatwiejszą w wykonaniu izolację zarówno termiczną, jak i przeciwko wilgoci.

 co to jest płyta fundamentowa

Gdzie najlepiej sprawdzi się płyta fundamentowa?

 

Zastosowanie płyty fundamentowej jest niewątpliwie rozwiązaniem oszczędnym, ułatwiającym budowę oraz dającym gwarancję zadowolenia. Jest ona dedykowana szczególnie w sytuacji, gdy warunki gruntowe są rzeczywiście trudne. Dzięki temu, że płyta umożliwia większe rozłożenie ciężaru, zmniejsza się ryzyko osiadania. Kiedy grunt jest niepewny, zdarza się, że ściany pękają. Decydując się na płytę fundamentalną, ma się pewność, że taka sytuacja nie zaistnieje, ponieważ nawet jeśli dojdzie do obsunięcia gruntu, to konstrukcja budynku pozostanie nienaruszona. Świetnie sprawdza się tam, gdzie poziom wód jest bardzo wysoki.

Zdarza się, że budowany budynek posiada bardzo skomplikowany projekt. Jeśli jego kształt odbiega od symetrycznego kwadratu lub ma wiele ścian konstrukcyjnych, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z płyty fundamentowej. Duża wytrzymałość mechaniczna płyty idealnie sprawdza się w tak trudnych sytuacjach. Płyta fundamentowa to także doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie czas odgrywa sporą rolę. Roboty ziemne trwają znacznie krócej niż w porównaniu ze ścianami i ławami fundamentowymi. To gwarancja bardzo szybkiej realizacji budowy przy jednocześnie niskich kosztach.

 

Sprawdź również:

Koszt płyty fundamentowej

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Zbrojenie płyty fundamentowej


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube