Banner podstrony

Domy pasywne

Zdjęcie podstrony Domy pasywne

Ocieplenie klimatu, dbanie o środowisko naturalne, styl życia w myśl bycia “eko” - to coraz częściej występujące hasła, które dotyczą naszej codzienności. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu żyjemy w czasach, gdy dotyka wszystkich globalny kryzys klimatyczny. W związku z tym każda dziedzina naszego życia przechodzi szereg zmian, by jak najbardziej dostosować się do panujących warunków i by jak najmniej negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Także budownictwo. Stąd trend na domy pasywne, który panuje już od kilku lat i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czym jest budownictwo pasywne?

W związku ze zmianami w świecie, ociepleniem klimatu oraz kwestiami ekonomicznymi powstało nowe podejście do budownictwa. Jest nim budownictwo pasywne, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem oraz uznaniem. Cechuje się niezwykle wysoką izolacją termiczną, a także niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Nie musimy wykorzystywać wymyślnych, drogich technologii, a jedynie zwiększamy efektywność elementów już dobrze nam znanych i stosowanych od wielu lat. Co ciekawe, budownictwo pasywne to nie tylko domy jednorodzinne. Coraz chętniej wykorzystuje się ten trend przy stawianiu budynków przemysłowych, szkół, hoteli czy nawet hal sportowych. Tak szeroka skala pokazuje, że warto jest zainteresować się tym zagadnieniem przy stawianiu np. własnego domu.

Wiele osób w Polsce myli pojęcie domu pasywnego z domem energooszczędnym. Już na samym początku trzeba wyjaśnić, że nie jest to to samo. Oba terminy różnią się między sobą. O ile, każdy dom energooszczędny będzie jednocześnie pasywny, o tyle nie każdy pasywny będzie energooszczędny. To dwa zupełnie różne typy budynków, które posiadają inne właściwości termiczne. Domy energooszczędne mają większe zapotrzebowanie na energię. Domy pasywne charakteryzują się świetną izolacją termiczną i niskim zapotrzebowaniem na energię, a do otrzymania odpowiedniej temperatury wykorzystje się różnego rodzaju urządzenia elektryczne zasilane energią z kolektorów słonecznych. Domy pasywne dodatkowo wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła i zadbaniem o odpowiednią termoizolację całego budynku.

Dlaczego warto wybrać domy pasywne?

Wydaje Ci się, że budowa domu pasywnego jest wyłącznie wymysłem, który nie ma realnego przełożenia na otaczającą Cię rzeczywistość? To bardzo mylne myślenie, a świadczy o tym szereg korzyści, które wynikają właśnie z takiego podążania za ekologicznymi trendami również w kontekście budownictwa. Decydując się na budowę domu pasywnego zyski widać na kilku płaszczyznach.

Przede wszystkim domy pasywne to spora korzyść dla przyrody. Środowisko naturalne z pewnością będzie wdzięczne za wybór właśnie tak nowoczesnej technologii. Dlaczego? Dom pasywny umożliwia znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak doskonale wiemy, jest on sporym problemem, dlatego warto go ograniczyć. Ponadto dom pasywny pozwala na zadbanie o samopoczucie wszystkich domowników. Dzięki zastosowanym materiałom oraz technologiom mamy zagwarantowaną poprawną izolację oraz wentylację. Tym samym wewnątrz nie dostaną się alergeny, pyłki czy pleśń. Jednocześnie do środka dotrze więcej słońca, które poprawi humor wszystkim mieszkańcom. Domy pasywne to także sama… oszczędność! Koszt budowy jest niższy od domu tradycyjnego, a także sama jego eksploatacja. Inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Dom pasywny - na co zwracać uwagę podczas budowy?

Nie da się ukryć, że spełnienie założeń domów pasywnych jest zadaniem bardzo wymagającym. Każdy etap budowy musi być rozplanowany. Jednak wyłącznie dzięki temu jesteśmy w stanie rzeczywiście cieszyć się oszczędnościami oraz pozostawiać jak najmniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Budując dom pasywny, zwróć uwagę na takie czynniki jak:

●     odpowiednia działka oraz usytuowanie budynku względem światła

●     dobrze przygotowany projekt domu pasywnego - odpowiedni, prosty kształt budynku

●     skorzystanie z usług ekipy budowlanej, która jest kompetentna w zakresie budownictwa pasywnego

●     zastosowane materiały i korzystne rozwiązania - np. płyta fundamentowa

●     poprawnie przygotowana izolacja oraz zapewnienie szczelności

●     wentylacja mechaniczna

●     kolektory słoneczne

●     dodatkowe źródła ciepła w postaci np. pompy czy kotłów o niskiej mocy

Sprawdź również:

Dom bez piwnicy

Domy skandynawskie

 

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies