Banner podstrony

Drenaż opaskowy - bezpieczne odprowadzenie wody gruntowej od fundamentów domu?

Zdjęcie podstrony Drenaż opaskowy - bezpieczne odprowadzenie wody gruntowej od fundamentów domu?

Drenaż opaskowy to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest odprowadzenie wody deszczowej do zbiornika, kanalizacji burzowej, czy studni. Poprawnie wykonany drenaż uchroni dom przed wodą gruntową, deszczową oraz zaskórną. 

Kiedy warto wykonać drenaż opaskowy?

Woda zaskórna pochodząca z opadów oraz wysoki poziom wody gruntowej przesączają się przez grunt i zatrzymują w warstwie gruntów cechujących się słabą przepuszczalnością. Stanowi to zagrożenie dla dolnych warstw budynku. Perforacja rur pozwala na wpływ wody do środka, a także odprowadzenie jej od domu na bezpieczną odległość. Drenaż domu może okazać się niezbędny w przypadku budynków podpiwnicznych, jak i tego, który pozbawiony jest piwnicy, jeżeli wymagają tego warunki gruntowe. 

Gdzie należy odprowadzić wodę?

Odwodnienie domu to konieczna czynność, jeżeli dom zbudowany jest na obniżonym terenie, czy podmokłym gruncie. Woda wychwycona przez rury drenarskie może być odprowadzona do specjalnego zbiornika, czy kanalizacji pod warunkiem, że do naszej działki doprowadzona jest tak zwana kanalizacja burzowa. Bardzo częstym rozwiązaniem jest także skierowanie wody do chłonnych studzienek wykonanych z lekkich tworzyw sztucznych lub betonowych okręgów o średnicy około 1 metra. Następnie woda zostaje rozsączona po działce (do podstawowych elementów zaliczana jest perforowana, plastikowa skrzynka mieszcząca 200 litrów cieczy). Inną możliwością jest skierowanie wody do głębokiej studni, a następnie wykorzystanie wody na przykład do podlewania działki. W przypadku, kiedy na naszej działce znajduje się zbiornik wodny, taki jak staw lub jeziorko, woda może zostać skierowana do niego. Trzecią możliwością (wymagającą jednak zgody starostwa) jest odprowadzenie wody do rowu melioracyjnego. 

Z czego składa się drenaż opaskowy?

Rury drenarskie

Drenaż składa się głównie z rur drenarskich, czyli rur z otworami na całym obwodzie, przez które woda wpływa do środka. Rury układ się ze spadkiem 0,5%, dzięki czemu woda w sposób grawitacyjny odprowadzana jest z domu. Do tworzenia drenażu opaskowego wykorzystuje się najczęściej rury wykonane z tworzyw sztucznych (PE lub PCV) ze względu na fakt, iż jest to lekki i wytrzymały materiał. Na rynku dostępne są także rury wykonanie z krzemionki, czy ceramiki. Średnica rur dobierana jest na podstawie długości ciągów, a także warunków gruntowo-wodnych. Najczęściej w przypadku domu jednorodzinnego wykorzystuje się rury o średnicy 100 mm. Rurami następnie otacza się zewnętrzne ściany fundamentowe (umieszczane są w połowie wysokości ławy fundamentów). Spód wykorzystywanych rur powinien znajdować się około 20 cm poniżej krawędzi tej ławy, jednak należy pamiętać, aby nie umieszczać go poniżej dolnej krawędzi ławy, ponieważ woda mogłaby przedostać się pod fundament i zwyczajnie go podmyć. Jeżeli z kolei drenaż odwadniający ma zostać wykorzystany w już istniejącym budynku, powinien znajdować się 2-3 metry od ściany.

Otulina

Rury do drenażu mogą zostać owinięte otuliną. To filtr, który zabezpiecza otwory rur przed ryzykiem przedostania się cząstek gruzu, który mógłby zapchać rury. Wykonywana jest najczęściej z włókien kokosowych.

Studzienka kontrolna (rewizyjna)

Tworząc drenaż fundamentów, nie należy ponadto zapominać o umieszczeniu studzienki kontrolnej, które montowane są w miejscach załamań trasy rur, czyli mówiąc prosto w każdym narożniku naszego domu. Dzięki studzienkom możliwy jest odbiór piasku, który spływa wraz z wodą i umożliwia wyczyszczenie poszczególnych odcinków rur.

Studzienka zbiorcza

Ostatnim elementem tworzącym drenaż domu jest studzienka zbiorcza, która montowana jest na końcu systemu. Łączy drenaż z rurą kanalizacyjną. Umieszcza się ją na najniższym punkcie poboru wody. Zadaniem studzienki zbiorczej jest odprowadzanie wody zebranej w rejonie budynku. 

W jaki sposób wykonać drenaż opaskowy?

Jak zrobić drenaż? Sposób wykonania drenażu uzależniony jest od rodzaju gruntu. Jeżeli grunt jest przepuszczalny, wykonanie drenażu okazuje się niezwykle proste. Na poziomie ławy fundamentowej układana jest obsypka drenarska. Może być ona wykonana ze żwiru rzecznego keramzytu lub otoczaków. Przykrywany jest gruntem rodzimym. Jeżeli jednak drenaż umieszczany jest na gruncie nieprzepuszczalnym, sprawa prezentuje się nieco inaczej. Na początku, wzdłuż ściany fundamentowej należy wykonać tak zwany drenaż płaszczyznowy. Następnie na ścianie fundamentowej umieścić należy izolację przeciwwilgociową lub też przeciwwodną. Następnie umieścić należy warstwę styropiany oraz warstwę drenażową, która z pewnością ułatwi spływanie wody wzdłuż ściany, po czym przyspieszy jej osuszanie. Całość zabezpiecza się tkaniną filtracyjną (najczęściej geowłókniną), którą układa się także na dnie wykopu. To filtr zatrzymujący spływające z wodą drobinki gruntu. To na niej, czyli w warstwie obsypki filtracyjnej układa się rurę drenarską i zabezpiecza geowłókniną. Na całej powierzchni terenu wykonuje się opaskę żwirową wokół całego budynku oraz przy ścianach - umożliwia ona odpływ wody do drenażu. 

Drenaż opaskowy w starym domu- Czy to możliwe?

Bardzo często zdarza się tak, że drenaż odwadniający trzeba zrobić w już istniejącym, często kilkudziesięcioletnim domu. W takim przypadku konieczne jest przedostanie się do ław fundamentowych. Bez tego kroku wykonanie drenażu domu byłoby niemożliwe. W trakcie tworzenia konstrukcji należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić ścian. Na początku delikatnie odkopujemy, a następnie układamy rury drenażu ścianka po ściance. Należy zaznaczyć, że odsłonięcie wszystkich ścian jednocześnie mogłoby być niebezpieczne dla konstrukcji budynku Może zdarzyć się tak, że przed montażem drenażu odwadniającego konieczne będzie osuszenie i odgrzybienie ścian. Po tym niezbędne będzie naprawienie hydroizolacji pionowej i poziomej. Dopiero po tych czynnościach układa się rury drenarskie. Wykonanie drenażu to często jedyne rozwiązanie, jeżeli nasz dom znajduje się na podmokłym ternie. Niewykonanie drenażu może doprowadzić do poważnych skutków, pośród których eksperci wymieniają nawet pękanie ścian, podmakanie piwnicy, czy nawet zawalenie budynku. 

Ile kosztuje wykonanie drenażu opaskowego?

Skoro wiadomo już czym jest odwadnianie domu z użyciem drenażu opaskowego, zwróćmy uwagę na koszty związane z tą inwestycją. Cena zależy od wysokości i wielkości budynku, jakości materiałów i wysokości podjazdu. Cena odwodnienia w przypadku domu 10x10 nie powina być wyższa, niż 2000 zł. Do kosztu doliczyć należy studzienkę drenarską której koszt to około 500 zł. Są to oczywiście jednak ceny orientacyjne.

Sprawdź również:

Izolacja cieplna oraz hydroizolacja fundamentów

Folia izolacyjna fundamenty

Mikropale fundament na trudnym gruncie

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies