Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Izolacja cieplna i hydroizolacja fundamentów


Aby korzystanie z budynku było komfortowe dla jego mieszkańców, a fundamenty całej konstrukcji mogły utrzymywać się przez wiele lat w dobrym stanie technicznym, konieczne jest właściwe wykonanie izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej. Są to bardzo ważne aspekty służące zabezpieczeniu konstrukcji przed negatywnym wpływem otoczenia, a co ważne – są one także mocno ze sobą powiązane. Więcej informacji na temat izolacji przeciwwilgociowej oraz cieplnej fundamentów poznasz, czytając poniższy artykuł.

Czym jest izolacja przeciwwilgociowa fundamentów?

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentu (hydroizolacja fundamentu) jest przeprowadzana, aby ściany budynku nie wchłaniały wilgoci. Ważne jest zabezpieczenie fundamentu odpowiednimi materiałami, aby z biegiem czasu, przy intensywnym użytkowaniu podłoża, nie pojawiła się wilgoć. Odpowiednio wykonana izolacja fundamentów umożliwia właściwą eksploatację całego budynku.

Obecnie, można wyróżnić dwa główne rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, czyli:

  • izolację przeciwwilgociową pionową, której celem jest zabezpieczenie pionowych powierzchni fundamentów. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju izolacji przeciwwilgociowej możliwa jest ochrona ścian (piwnic lub tych znajdujących się w położonych wyżej częściach budynku) przez wnikaniem w nie wody;
  • izolację przeciwwilgociową poziomą, która jest układana w poprzek izolowanych fundamentów (na ścianach oraz ławach fundamentów lub na podłogach). Dzięki hydroizolacji poziomej możliwe jest zapobieganie sytuacji, w której woda byłaby „podciągana” w górę.

Podczas wykonywania czynności z obszaru hydroizolacji fundamentów należy przeanalizować, jaki jest poziom wilgotności gruntu, na którym postawiono fundamenty. To właśnie od rodzaju gruntu zależy to, jaką hydroizolację należy zainstalować.

I tak, w przypadku gruntów przepuszczalnych, z niskim poziomem wody gruntowej, wystarczy zastosować hydroizolację lekką. Do przeprowadzenia tego rodzaju hydroizolacji wykorzystuje się m.in. hydroizolacyjne masy bitumiczne, które są nanoszone w jednej lub dwóch warstwach.

W przypadku, gdy poziom wód gruntowych w pobliżu fundamentów może się okresowo zwiększać, zalecana jest izolacja przeciwwilgociowa średnia. Aby wykonać hydroizolację średnią, należy zastosować takie materiały, jak np. folia, papa, zaprawy hydroizolacyjne bądź masy bitumiczne (w odróżnieniu od izolacji przeciwwilgociowej lekkiej, w tej sytuacji zaleca się użycie wyłącznie dwóch warstw).

Z kolei w sytuacji, gdy mamy do czynienia z gruntem gliniastym o nieprzepuszczalnym charakterze, zaś poziom wód gruntowych jest wysoki oraz istnieje duże ryzyko, że będzie on jeszcze wzrastać, należy zastosować hydroizolację ciężką. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ciężkiej polega na nałożeniu papy (dwie, a w uzasadnionych przypadkach – nawet trzy warstwy papy), betonitu, betonu wodoodpornego lub grubych folii przeciwwilgociowych.

Nie wszystkie budynki wymagają uszczelnienia. Zależy to od rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych. O tym, czy i w jaki sposób powinny zostać zaizolowane fundamenty, powinien zdecydować projektant danego budynku po konsultacjach z geotechnikiem.

izolacja fundamentów

Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest niezbędna?

Ponieważ niektórzy są zdania, że izolacja przeciwwilgociowa jest jedynie zbędnym dodatkiem, bardzo często można spotkać się z pytaniem: dlaczego hydroizolacja fundamentów jest niezbędna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: gdyby nie izolacja przeciwwilgociowa, fundamenty w krótkim czasie zaczęłyby nasiąkać wilgocią. Co gorsza, wilgoć ta pojawiłaby się nie tylko w częściach budynku najbardziej narażonych na zawilgocenie (piwnice), ale zaczęłaby przechodzić także na pozostałe, wyżej położone obszary budynku. A stąd już niedaleko do zagrzybienia i pokrycia pleśnią ścian, łuszczenia się umieszczonej na nich farby, odklejania tapet czy nawet odpadania tynku. Innym z negatywnych skutków braku izolacji przeciwwilgociowej fundamentów jest zmniejszenie stopnia izolacyjności cieplnej ścian.

Warto przy tym zauważyć, że zagrzybienie ścian jest zjawiskiem nie tylko mało komfortowym i zaburzającym estetykę wnętrza, ale może także przyczynić się do uszkodzenia całej konstrukcji budynku.

Czym jest izolacja cieplna fundamentów?

Tak jak izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest wykonywana po to, by zapobiegać podciąganiu wody (wilgoci) w górę, tak celem izolacji cieplnej (termoizolacji) fundamentów jest sprawienie, by ciepło zgromadzone w budynku nie „uciekało” w stronę gruntu.

Termoizolacja fundamentów to istotny etap prac budowlanych, którego nie można pominąć. Jedynie takie fundamenty, które zostały starannie zaizolowane zgodnie z projektem architektonicznym, mogą prawidłowo funkcjonować. Jest to ważne, bowiem brak odpowiednio wykonanej izolacji fundamentów budynku spowoduje ucieczkę ciepła z budynku do gruntu i doprowadzi w rezultacie do poważnych strat cieplnych. Oznacza to, że komfort przebywania w niewłaściwie ocieplonym (bądź pozbawionym termoizolacji) budynku jest bardzo niski, a do ogrzewania potrzeba znacznie więcej energii niż w przypadku konstrukcji posiadającej prawidłowo funkcjonującą termoizolację.

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, jeżeli ściana fundamentowa znajduje się na głębokości nie większej niż 1 metr pod ziemią, można zrezygnować z ocieplenia ściany fundamentowej. Jest to działanie zgodne z prawem, lecz nierozsądne, jeśli uwzględni się bardzo niskie temperatury, które występują w Polsce w okresie zimowym.

Termoizolacja fundamentów może być wykonana np. poprzez zastosowanie takich materiałów, jak:

  • styropian – jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i zapewnia sprawne przewodzenie ciepła (styropian cechuje się niskim poziomem nasiąkania);
  • styrodur, który jest droższy niż styropian, ale cechuje go m.in. znacznie wyższy poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie właściwości termoizolacyjne.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego, izolacja cieplna fundamentów powinna zostać poprzedzona hydroizolacją. Tylko w takim przypadku termoizolacja może skutecznie działać.

Izolacja cieplna i przeciwwilgociowa fundamentów – podsumowanie

Odpowiednie wykonanie izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej dla płyt fundamentowych jest nie tylko zalecane, ale czasem wręcz niezbędne, by móc chronić konstrukcję budynku przed negatywnym wpływem wilgoci oraz niskiej temperatury. Jak już wspomniano, takie działania przyczyniają się z jednej strony do wzrostu poziomu komfortu osób przebywających w budynku, z drugiej zaś – pomagają utrzymać całą konstrukcję w dobrym stanie technicznym przez długie lata.

Sprawdź również:

Folia izolacyjna do fundamentów

Kiedy warto wybrać płytę fundamentową

Styropian - skuteczna izolacja cieplna fundamentu


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube