https://www.traditionrolex.com/36

Czym jest fundament punktowy - Blog | Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Fundament punktowy - kiedy się sprawdzi?


Fundament punktowy

 

Fundament punktowy pod dom jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem na całym świecie. Przeważnie wykorzystuje się go do budowy lekkich domków letniskowych, tarasów, a także altan. Podłoga na fundamencie punktowym posiada szereg zalet takich jak niski koszt budowy oraz łatwy sposób wykonania. Co warto wiedzieć o fundamencie tego rodzaju oraz jak wygląda jego budowa?

Fundament punktowy - charakterystyka i dostępne rodzaje

Jeszcze do niedawna w każdym typie budownictwa wybierano tradycyjne fundamenty stworzone na ławach i ścianach fundamentowych. Rozwiązanie to wydaje się być najskuteczniejszym i najbardziej wytrzymałym, jednak jego budowa jest bardzo pracochłonna. Z tego powodu w przypadku lżejszych konstrukcji zaczęto stosować płytę fundamentową, której budowa jest o wiele prostsza. Jest jednak również bardzo kosztowna, co skutecznie zniechęcało do niej potencjalnych klientów. Z czasem rozpoczęto prace nad skutecznym rozwiązaniem do lekkich drewnianych konstrukcji oraz tarasów. Tak powstały fundamenty punktowe. Rozwiązanie, które charakteryzuje wysoka wytrzymałość, niska cena budowy oraz szybki sposób wykonania.

Fundament punktowy pod domek drewniany polega na zastosowaniu określonych punktów, przez które ciężar budynku przenoszony jest na grunt. Jest doskonałym rozwiązaniem dla terenów podmokłych i miękkich, gdzie może stanowić doskonałą podstawę domu. Fundament punktowy pod taras to nic innego jak podpora oparta na wyznaczonych punktach. Obecnie wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje fundamentów punktowych pod dom szkieletowy.

Fundament punktowy z bloczków

Fundament punktowy z betonowych bloczków jest najbardziej zaufanym rozwiązaniem, które uchodzi za najlepsze. Konstrukcje betonowe oferują poczucie bezpieczeństwa i solidności. Podobnie jest w przypadku fundamentów stworzonych z betonu. Fundament punktowy z bloczków, posiada szereg zalet, które są szczególnie ważne w przypadku budowy domku letniskowego. Beton jest materiałem odpornym na wilgoć, co jest szczególnie ważne w nieco bardziej egzotycznych miejscach. Betonowe bloczki posiadają także wysoką odporność na ściskanie, dzięki czemu całość konstrukcji będzie trwała. Rozmieszcza się je wzdłuż kluczowych punktów nośnych budynku, co sprawia, że równomiernie przenoszą cały ciężar na glebę. Bloczki betonowe można zakupić w większości sklepów budowlanych a najczęściej spotykane modele to:

  • bloczki betonowe B15,
  • bloczki betonowe B20.

Przed rozpoczęciem budowy należy odpowiednio przygotować podłoże oraz zaczerpnąć porady specjalisty odnośnie ich wyboru. Bloczki nie zawsze będą odpowiednim rozwiązaniem. Ich ceny nie przekraczają 60 złotych za metr kwadratowy, więc są przystępnym cenowo rozwiązaniem. Fundament punktowy cena, jest zależna od jakości oferowanych materiałów.

Fundament punktowy z rur szalunkowych

Ciekawym, lecz nieco rzadziej wybieranym rozwiązaniem są fundamenty punktowe z rur szalunkowych. Charakteryzują je podobne cechy co betonowe bloczki, jednak do budowy wykorzystuje się rury szalunkowe. Jest to doskonałe rozwiązanie na teren, który nie jest do końca znany. Przed rozpoczęciem prac należy wykopać otwory w ziemi, a następnie usunąć z nich wszelkie korzenie, kamienie oraz przedmioty. Aby wykonać fundament punktowy z rur szalunkowych, potrzebujemy:

  • rury szalunkowe,
  • dokładną poziomicę,
  • zaprawę betonową,
  • sprzęt do wydrążenia otworów w ziemi.

Mając już wywiercone otwory, należy umieścić w nich rury szalunkowe. Niezwykle ważne jest, aby były umieszczone prosto i w równych odległościach od siebie. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie poziomicy laserowej, która precyzyjnie wypoziomuje podłogę domu. Następnym krokiem jest wlanie zaprawy betonowej do umieszczonych w dołach rur. Proces stawiania fundamentu punktowego z rur szalunkowych jest trudny i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Od dobrze wykonanych fundamentów zależy stabilność całego budynku.

Kiedy sprawdzi się fundament punktowy?

Fundament punktowy jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich lekkich konstrukcji. Niezależnie czy zamierzamy wybudować mały domek letniskowy na działce, czy dobudować taras do istniejącego już domu, fundament punktowy będzie doskonałym wyborem. Jest również często wybierany do budowy altan, które nie wymagają klasycznych i kosztownych fundamentów. To nowoczesne rozwiązanie jest doskonałym wyborem dla trudnego terenu. Aby cała konstrukcja była trwała i stabilna, konieczna jest jej budowa w prawidłowy sposób.

Fundament punktowy pod dom szkieletowy jest wybierany z powodu mniejszych kosztów budowy. Cechą przeważającą nad klasycznym rozwiązaniem jest również to, że jego budowa jest o wiele prostsza. Zarówno na twardym terenie jak i tym podmokłym, budowa fundamentu punktowego nie stanowi problemu. Niższa cena nie świadczy o słabszej jakości tego rozwiązania. Jest ono doskonałe do wszystkich drewnianych konstrukcji, a jego jakość w niczym nie odbiega od standardowego fundamentu.

Wiele osób decyduje się na budowę tego typu fundamentów samemu. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od punktów nośnych budynku, a także ich prostego umiejscowienia. Jeśli któryś z tych elementów zostanie zaniedbany, budynek znacząco straci na stabilności, co z czasem może powodować jego uszkodzenia. Nie posiadając odpowiednich umiejętności i doświadczenia, zdecydowanie lepiej zlecić to zadanie fachowcom, którzy dodatkowo dysponują specjalistycznym sprzętem.

Fundament punktowy krok po kroku

Fundament punktowy pod dom może być użyty na wielu rodzajach terenu. Jednym z najważniejszych elementów prac jest dokładne przygotowanie podłoża do budowy. Poziomowanie powierzchni powinno być wykonane z największą starannością, a także z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. W tym celu należy użyć poziomicy murarskiej. W ostatnim czasie mocno zyskują na popularności poziomice laserowe, które jeszcze dokładniej wskazują odpowiednie wartości. Budowa fundamentów punktowych nieznacznie się różni w zależności od wybranej metody.

Fundament punktowy z betonowych bloczków

Gdy podłoże zostało wyrównane oraz wypoziomowane można przystąpić do kopania dołków w ziemi. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest fundament punktowy rozstaw 1 metr. Następnie można przystąpić do umieszczenia w dołkach wcześniej zakupionych betonowych bloczków. Powinny być umieszczone dokładnie w obrysie wykopanego otworu.

Fundament punktowy z rur szalunkowych

Kończąc poziomowanie fundamentu punktowego, należy przystąpić do wywiercenia otworów montażowych do rur. Wyjątkiem jest fundament punktowy wkręcany, który nie wymaga wiercenia. W powstałych otworach należy umieścić rury szalunkowe, a następnie zalać je zaprawą betonową. Ważne jest, aby rury były ułożone idealnie prosto. Zabezpieczy to fundament punktowy pod domek letniskowy przed wieloma siłami oraz poprawi jego stabilność. 

Fundamenty punktowe prefabrykowane

Fundamenty punktowe są często sprzedawane jako gotowe produkty. Oznacza to, że nie pozostaje nam nic innego jak dobrze przygotować podłoże pod budowę, a następnie zamontować je w określonym miejscu. Często można spotkać gotowe elementy fundamentów punktowych wykonanych z wysokiej klasy betonu C-30. Sprzedawany produkt jest betonem zbrojonym ze specjalnymi otworami do przeprowadzenia kabli. Beton jest najczęściej mechanicznie zagęszczany oraz posiada wbudowane kotwy do mocowania punktów nośnych budynku. Choć beton jest odporny na wilgoć, warto wybierać modele z ocynkowanym zbrojeniem i pozostałymi punktami metalowymi.

Wybierając fundament punktowy prefabrykowany, sama budowa podstawy budynku staje się bardzo prosta. Z odrobiną dbałości bez przeszkód można wykonać ją samodzielnie. Przed przystąpieniem do prac warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia. Na pierwszym miejscu powinna być dobrej jakości poziomica oraz wystarczająca ilość materiałów murarskich. Warto również zlecić badanie podłoża działki, które przedstawią wszystkie najważniejsze cechy gleby. Pozwoli to na wybór odpowiedniego rodzaju, a podłoga na fundamencie punktowym będzie sztywna i trwała.

 

Sprawdź również:

Styropian fundamentowy

Koszt płyty fundamentowej

Ciepła płyta fundamentowa


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36