https://www.traditionrolex.com/36

Fundamenty dom szkieletowy - Blog | Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Jaki fundament pod dom szkieletowy?


fundament pod dom szkieletowy

Fundamenty stanowią podstawę każdego budynku. To właśnie od jakości ich wykonania oraz solidności zależy odporność całej konstrukcji, trwałość, a co za tym idzie bezpieczeństwo domowników. Solidna podstawa liczy się zarówno w przypadku konstrukcji murowanych, jak i domów szkieletowych. W niniejszym artykule wyjaśnimy wszelkie niezbędne kwestie związane z zagadnieniem jakim jest fundament pod dom szkieletowy

Czym jest dom szkieletowy?

Technologia murowana stanowi od lat najczęściej wybierany system budowy domów jednorodzinnych. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania domami drewnianymi. Na taki obrót spraw wpływ mają rosnące ceny tradycyjnej budowy domów. Rozwój technologii w budownictwie sprawił, iż konstrukcje drewniane, kojarzone dotychczas najczęściej z domkami letniskowymi, stanowią świetną alternatywę i dzięki wielu zaletom zaczęły zadamawiać się w naszym kraju. Do najważniejszych walorów domów szkieletowych należą cena i czas budowy. Odnośnie do szybkości wznoszenia budynku, to konstrukcje szkieletowe powstają w ciągu kilku miesięcy, w porównaniu do ok dwuletniej budowy domu murowanego. Jeżeli chodzi o cenę natomiast to różnica może wynieść nawet 30 procent, na korzyść domu szkieletowego, co jest niemałym zyskiem.

Dom szkieletowy daje wiele możliwości - można wykończyć go oblicówką z drewna lub też bez problemu otynkować, a nawet pokryć płytkami klinkierowymi. Wówczas po względem wizualnym nie będzie ustępował domom wykonanym technologią tradycyjną. Jednakże należy pamiętać, iż aby cieszyć się nowo powstałym domem szkieletowym, warto jego budowę powierzyć ekipie posiadającej odpowiednią wiedzę, a także praktykę w dziedzinie tego rodzaju budownictwa. Tylko firma znająca zasady sztuki budownictwa szkieletowego jest w stanie wykonać prawidłową konstrukcję budynku oraz dobrać optymalne fundamenty. Przed przystąpieniem do budowy najlepiej obejrzeć kilka projektów prawidłowo zbudowanych domów w interesującej nas technologii i wybrać coś co wpisze się w nasze oczekiwania i gust. Nie mniej istotny jest wybór odpowiednio solidnej i dopasowanej podstawy, czyli fundamentów. 

Jakie fundamenty pod dom szkieletowy - rodzaje fundamentów

Podstawą każdego domu jest fundament. Drewniany czy murowany dom wymaga trochę innej podwaliny. Jaki fundament pod dom szkieletowy wybrać, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję? Należy zaznaczyć, że fundamenty odpowiedzialne są za przenoszenie wszelkiego rodzaju obciążeń wynikających z ciężaru budynku na grunt. Domy szkieletowe cechują się lżejszą konstrukcją niż to się ma w przypadku domów murowanych, dlatego też stosuje się w ich przypadku następujące rodzaje fundamentów.

Ławy fundamentowe

Ławy to najczęściej wybierany fundament pod domek szkieletowy. Są one również popularne podczas budowy domów w systemie murowanym. Zasadnicza różnica polega na wielkości ław fundamentowych - w przypadku mogą domów szkieletowych mogą być one węższe i niższe. Ten rodzaj fundamentu wykonuje się osobno dla każdej ze ścian nośnej i wewnętrznej domu. Pozwala to na równomierne przenoszenie obciążenia budynku z poszczególnych ścian na grunt. Wytrzymałość ław fundamentowych można znacznie zwiększyć poprzez zbrojenie stalowymi gładkimi bądź żebrowanymi prętami. Ten rodzaj fundamentu możemy wykonać bezpośrednio na gruncie lub w deskowaniu. Deskowanie ław fundamentowych poprawia jakość fundamentu, jednakże jest to proces czasochłonny i bardziej kosztowny.

Płyta fundamentowa

Stawianie fundamentu w formie płyty jest mniej powszechną techniką. Sprawdzi się ona jako fundamenty pod dom drewniany niewielkich rozmiarów oraz w przypadku gruntów o słabej nośności. Jako że płyta fundamentowa wylewana jest w formie jednej płyty o powierzchni całego budynku, jest łatwiejszym i szybszym rodzajem podwaliny w porównaniu do poprzednio omawianej płyty fundamentowej. W tym przypadku obciążenie z budynku rozkładane jest równomiernie na całą płytę, co pozwala zrezygnować ze stosowania fundamentów pośrednich. Niemniej jednak zastosowanie płyty wymaga odpowiedniego przygotowania gruntu - należy zdjąć z niego wierzchnią warstwę humusu, a następnie zastosować gruby piasek lub żwir, które będą stanowić warstwę drenażową, która jednocześnie zapewnia stabilizację fundamentu. Na tę warstwę wylana zostaje płyta podkładowa, wykonywane są zbrojenia i całość zostaje zabetonowana.

Fundament słupowy (palowy)

Fundament słupowy pod dom szkieletowy jest rodzajem fundamentów pośrednich. Dom szkieletowy na słupach fundamentowych musi być stosunkowo lekki i odznaczać się niewielką konstrukcją. Fundament słupowy sprawdzi się w przypadku domów kanadyjskich, które odznaczają się lekką konstrukcją ścian, wskutek czego generują znacznie mniejsze obciążenie. Test to również odpowiedni fundament pod dom z bali. Ten góralski styl staje się coraz bardziej powszechny, jako że idealnie wpisują się ogólnoświatowy styl bycia eko i można je wznieść praktycznie w każdych warunkach. Domy z bali nie generują dużego obciążenia, dlatego fundament słupowy będzie w ich przypadku odpowiednim wyborem, stanowiąc lekki fundament pod dom drewniany. Fundament palowy pod dom szkieletowy stanowią gęsto rozstawione słupy, podpierające nowe belki. Słupy te są stosunkowo krótkie i pozbawione są stóp fundamentowych. Ten rodzaj fundamentu jest mało skomplikowanym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga stosowania dużej ilości betonu czy szalunku z desek. Pale mogą być wykonane z różnego materiału w tym drewna, stali, betonu czy żelbetu. Fundamenty pod dom drewniany mogą stanowić także mikropale, które są rodzajem fundamentu słupowego. Sprawdzają się zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach wodno-gruntowe i pozwalają na wybudowanie domu na gruntach każdego rodzaju.

Koszt fundamentu pod dom szkieletowy

Cena fundamentów pod dom szkieletowy może być kluczowa przy wyborze ich rodzaju. Jeżeli chodzi o płyty fundamentową to średni koszt materiałów w tym przypadku, w przeliczeniu na 1 m2 wynosi 187 zł/m2. Odnośnie kosztów robocizny w przypadku tego rodzaju fundamentów wahają się one w granicach około 64 zł/m2.  W przypadku ław fundamentowych koszt materiałów może wynieść od 81 do 109 zł/m2, a koszt robocizny w tym przypadku to od 48 do 56 zł/m2. Decydując się na fundament słupowy musimy liczyć się z kosztem od 180 do 300 złotych za mb, w przypadku pali żelbetowych. W zależności od powierzchni domu oraz typu gruntu koszt fundamentu palowego będzie wynosił od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście cena jest niezwykle istotna w przypadku wyboru odpowiedniego rodzaju fundamentów. Jednakże nie powinna ona ostatecznie przesądzić o ich wyborze. Kierowanie się wyłącznie kosztem może okazać się dużym błędem i dopowiedzieć w przyszłości do poważnych problemów z ogólnym stanem budynku. Pamiętajmy również, aby doprać typ fundamentów do rodzaju podłoża. Nośność gruntu bowiem w znacznym stopniu może zaważyć pole wyboru. Dokładnie w ten sam sposób ograniczyć wybór odnośnie rodzaju fundamentów może wielkość domu, która bezpośrednio wpłynie na jego obciążenie.

Stawianie fundamentów - wybierz profesjonalistów

Jeśli chcesz mieć pewność, że fundamenty zostały postawione solidnie, powinieneś zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy budowlanej. Pozostaje jednak jedna zasadnicza kwestia. Czym należy się kierować, chcąc mieć pewność, że dana firma na pewno wykona należycie swoje zadanie? Po pierwsze, powinieneś bazować na opiniach dostępnych w przestrzeni internetowej. To właśnie klienci najlepiej zrecenzują firmę, a na podstawie ilości przyznanych gwiazdek czy komentarzy, poznasz jej wady oraz zalety. Ma to kluczowy wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Godne zaufania są w szczególności firmy, dysponujące swoją własną witryną internetową. Zapoznaj się z doświadczeniem, rodzajem stosowanych metod, poziomem innowacyjności, wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, a także wykonanymi dotychczas projektami. Dzięki temu możesz skutecznie stwierdzić, czy będziesz zadowolony z końcowych rezultatów.

Sprawdź również:

Koszty płyty fundamentowej
Siatka zbrojeniowa do fundamentów
Izolacja pozioma fundamentów


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36