Banner podstrony

Jak obniżyć koszt budowy domu?

Zdjęcie podstrony Jak obniżyć koszt budowy domu?

Budowa domu bardzo często budzi wiele lęków oraz niepewności w związku z ponoszonymi kosztami. Bez wątpienia wymaga ona sporych nakładów finansowych, jednak istnieją sposoby, które pomagają w obniżeniu wydatków na budowę. Wbrew pozorom nie musi to być inwestycja pochłaniająca oszczędności na wiele lat. Wystarczy podejść do tego rozsądnie. Jak obniżyć koszt budowy domu?

Zakup mniejszej działki

Pierwszym krokiem do oszczędności w kontekście budowy domu jest rozsądne przemyślenie wyboru i zakupu działki budowlanej. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie są potrzeby i możliwości rodziny. Aby uniknąć niechcianych wydatków, wielu inwestorów decyduje się na kupno działki pod budowę na terenach podmiejskich. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem i zamiast budować się w centrum miasta, znaleźć teren oddalony kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od niego. Zarówno lokalizacja działki budowlanej, jak i rozmiar mają ogromny wpływ na cenę. Nie musi ona być potężnych rozmiarów, aby zapewnić wygodę domowników. Każdy metr kwadratowy może być na wagę złota.

Skorzystanie z gotowych projektów domów

Kolejnym prostym sposobem na obniżenie kosztów budowy domu jest wykorzystanie możliwości, jakie daje nam rynek nieruchomości. Mowa o wyborze gotowego już projektu domu. Choć każdy ma swoje indywidualne potrzeby, przygotowane już projekty mogą bez problemu zadowolić nawet najbardziej wymagające osoby. To skuteczne rozwiązanie optymalizujące koszty. Architekci oferują projekty nowoczesnych oraz funkcjonalnych domów. Szeroki wybór daje gwarancję, że każdy wybierze coś dla siebie. Na tym etapie warto także zwrócić uwagę na wielkość domu - im większy, tym koszty eksploatacji będą wyższe, a także sam rozmiar działki.

Wybór płyty fundamentowej

Bardzo wiele osób decyduje się na fundamenty stworzone z płyt fundamentowych. Nie jest to w żaden sposób zaskakujące, ponieważ takie rozwiązanie jest obecnie niezwykle oszczędne i jednocześnie funkcjonalne. Choć budowa płyty fundamentowej wymaga zużycia większej ilości materiałów, to nadal jest to ekonomiczne rozwiązanie. Ta nowoczesna technologia jest nie tylko prosta, ale także tania. Płyta fundamentowa zapewnia jednocześnie posadzkę, co daje izolację i gwarancję trwałości oraz energooszczędności budynku w niedalekiej przyszłości. Zastanawiając się nad kwestią jak obniżyć koszt budowy domu powinniśmy z pewnością rozważyć wybór płyty zamiast tradycyjnych fundamentów.

 

jak obniżyć koszt budowy domu

Samodzielne planowanie i budowa

Wiele osób myśli, że nie jest w stanie samodzielnie zapanować nad budową domu, dlatego każdy etap inwestycji oddawany jest w ręce fachowców. Oczywiście jest to rozsądne rozwiązanie, jednak w przypadku, gdy chce się zaoszczędzić na budowie domu, warto przemyśleć wzięcie budowy we własne ręce. Wiele czynności można wykonać samodzielnie. Wymaga to zaangażowania oraz poświęconego czasu, jednak jest to skuteczny sposób na optymalizację kosztów. Metoda gospodarcza - bo o niej właśnie mowa - polega na samodzielnym wykonywaniu niektórych prac. Bez pomocy ekspertów możesz przygotować teren pod ogrodzenie, fundamenty, rozprowadzić elektryczność, położyć panele czy zająć się innymi czynnościami wykończeniowymi.

Rezygnacja z piwnicy i piętra

Lata temu wielką sławą cieszyły się domy posiadające podpiwniczenie, strych i piętro. Dziś odchodzi się od tych rozwiązań, pokazując, że budynki parterowe są niezwykle nowoczesne i atrakcyjne wizualnie. Jednak istnieje jeszcze jeden powód, który sprawia, że domy bez dodatkowych kondygnacji są tak chętnie wybierane przez inwestorów. Dominuje to aspekt ekonomiczności. Budowa piwnicy pochłania bardzo dużo funduszy na materiał (podobnie jak w przypadku piętra), a także na odpowiednią izolację zarówno przed utratą ciepła, jak i wilgocią.

Decyzja o prostej bryle domu

Bardzo wiele osób pragnie, aby budowany dom był jak najbardziej nowoczesny, pełen ciekawych detali i o oryginalnej formie, jaka będzie go wyróżniać od innych. Choć z pewnością takie rozwiązanie sprawia,  że budynek jest rzeczywiście atrakcyjny wizualnie, to jednocześnie generuje niechciane wydatki. Dodatkowe elementy ozdabiające dom, nietypowy kształt czy nadmierna ilość skosów na dachu sprawiają, że generowane są zbędne koszty, które tak naprawdę w żaden sposób nie wpływają na komfort życia w przyszłości.

Sprawdź również:

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania domu?

Co to jest płyta fundamentowa?

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies