Budowa domu jest sporą inwestycją, która zawsze pochłania budżet. Każda osoba decydująca się na taki krok w życiu, próbuje wszystkich sposobów, aby późniejsza eksploatacja była jak najtańsza i najkorzystniejsza. Warto o to zadbać już na samym początku budowy własnego domu, zastanawiając się, w jaki sposób można skutecznie obniżyć koszty jego ogrzewania. To wydatek, na który mamy realny wpływ, dlatego warto go przemyśleć od podstaw.
Choć kiedyś ogrzewanie podłogowe było nowinką i wyborem dedykowanym wyłącznie w nowoczesnych domach jednorodzinnych, to dziś jest chętnie wykorzystywane także w budynkach wielorodzinnych czy miejscach publicznych. To system rurek zawartych w podłodze i zalanych przez beton. Cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem z racji dużej oszczędności pieniędzy za ogrzewanie, a także z powodu przyjazności np. dla alergików. Powietrze nie jest suche, a kurz w nim krążący jest ograniczany do minimum. Dzięki temu każda osoba cierpiąca na uczulenia, odczuwa znacząco lepsze samopoczucie. Dodatkowo równomierne rozłożenie ciepła pozytywnie wpłynie na nasz komfort. Ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić do 30% energii, porównując z innymi, tradycyjnymi systemami.
Zastanów się nad tym, czy wybierany przez Ciebie system ogrzewania jest rzeczywiście korzystny i wystarczająco nowoczesny. Bez dwóch zdań staromodne rozwiązania pochłaniają większy budżet, dlatego warto poszperać pośród tych nowszych i zdecydować się na rozwiązanie, jakie pozwoli cieszyć się ciepłem w domu i niskimi opłatami za ogrzewanie. Budujesz dom od zera? Co powiesz na instalację nowoczesnego kotła, jaki posiada automatyczną regulację temperatury i centralne ogrzewanie? To możliwość zaoszczędzenia nawet 30% energii. Dobrym pomysłem może być również pompa ciepła, jaka umożliwia oszczędzenie do nawet 70% ogrzewania.
Jeśli jednak nie planujesz budowy domu, a wyłącznie remont lub wprowadzasz się do już postawionego budynku, zwróć uwagę na to, jakie zamontowano w nim kaloryfery. Jeśli są to żeliwne grzejniki, bez zawahania zdecyduj się na ich wymianę. Ich używanie wymaga od nas znacznie większej ilości ciepła oraz wody, co znacząco podnosi koszty ogrzewania.
Twój dom może stać się energooszczędny, jeśli wykorzystasz co raz bardziej popularny sposób, jakim jest płyta fundamentowa grzewcza. To dosyć nowoczesne i korzystne rozwiązanie, a dodatkowo pozwala na indywidualne dopasowanie temperatury pomieszczeń do potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Możesz wyodrębnić strefy grzewcze w dowolnym pokoju, na co pozwalają niezwykle precyzyjne ustawienia i system sterowania temperaturą. Taki sposób ogrzewania umieszczony już w płycie fundamentowej umożliwia dobrą cyrkulację powietrza, uzyskanie komfortu cieplnego oraz zdrowego powietrza, jakie jest szczególnie istotne dla alergików, którzy zmagają się z problemami układu oddechowego.
Planując ogrzewanie w domu, zawsze dbajmy o odpowiednie zarządzenie przestrzenią dookoła grzejników i źródeł ciepła. Często zdarza się, uniemożliwiamy przepływ powietrza, otaczając kaloryfery meblami czy półkami. Zasłonięte grzejniki zabierają aż 20% ciepła. Meble powinny być umieszczone w odpowiedniej odległości od źródła ciepła - to minimum 10 cm. Nie powinniśmy także suszyć prania na grzejnikach, co można często zaobserwować w okresie jesienno-zimowym. Zasłonięte urządzenia grzewcze mają większe trudności z oddawaniem ciepła, co sprawia, że trwonimy energię i zwiększamy rachunki za prąd.
Niezależnie od tego, czy mieszkamy w nowym domu, jaki dopiero wybudowaliśmy, czy jest on już wieloletni, zawsze powinniśmy dbać o regularne sprawdzanie stanu technicznego wykorzystywanego systemu grzewczego. Wpłyniesz tym samym nie tylko na jego żywotność, ale także na obniżenie kosztów ogrzewania. Jeśli dostrzeżesz niepożądane sytuacje - zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniach, płynącą w kaloryferach wodę - nie bagatelizuj tego i od razu zabierz się za kompleksową kontrolę systemu grzewczego.
Sprawdź: