https://www.traditionrolex.com/36

Kiedy płyta fundamentowa? W jakich sytuacjach warto na nią postawić

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

W jakich sytuacjach warto wybrać płytę fundamentową?


Chcesz, aby budowa Twojego domu zajęła mało czasu i pochłonęła minimalną ilość kosztów? Jeśli tak, to zacznij od planowania pierwszego kroku, jakim jest budowa fundamentów. To on warunkuje czas poświęcony na prace. Jeśli chcesz, by odbyła się ona bardzo sprawnie i bez żadnych problemów, postaw na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest zastosowanie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów. To świetny pomysł szczególnie w tych miejscach, w których warunki nie są zbyt sprzyjające.

 

Płyta fundamentowa - co to jest?

 

W Polsce stosowanie płyty fundamentowej jest nowinką i rozwiązaniem nie tak powszechnym jak w innych krajach europejskich. Jednak warto zwrócić uwagę na tę technologię, wykorzystując całkowicie potencjał, jaki za sobą niesie. Płyta ma zazwyczaj grubość wynoszącą od 12 do 20 cm. Powstaje ona w następujący sposób. Najpierw wykonywana jest podbudowana z mechanicznie zagęszczonego żwiru, na której układa się pospółkę lub piasek, których warstwa ma grubość od 15 do 30 cm. Kolejnym krokiem jest położenie izolacji termicznej (także 15-30 cm), a następnie wylanie żelbetonowej płyty nośnej. Najczęściej stosuje się również wylewkę samopoziomującą, na której kładziona jest posadzka.

 

Czy wybór płyty fundamentowej jest bezpieczny?

 

Wiele osób zastanawia się kiedy płyta fundamentowa będzie odpowiednim rozwiązaniem. Niektórzy podchodzą do tej decyzji z pewnym dystansem, nie wiedząc, czy pomysł z jej zastosowaniem jest bezpieczny. Niewątpliwie to spore wyzwanie dla konstruktora, ponieważ w porównaniu z tradycyjnymi fundamentami, płyta jest trudniejsza do zaprojektowania. Same obliczania nie są tak proste do przeprowadzenia i wymagają precyzyjnego warsztatu pracy podczas kalkulowania oraz stosowania specjalnych programów. Mimo to jest to rozwiązanie niezaprzeczalnie bezpieczne.

 

Wszystko ze względu na fakt, że płyta fundamentowa pozwala na przekazanie obciążenia z budynku na grunt - niezależnie od jego kondycji i ukształtowania - w sposób równomierny. Twój dom będzie usadowiony na zboczach? To żaden problem. Ponadto nie musisz decydować się na głębokie wykopy. Płytę można bez problemu zbudować na głębokości 50 cm, co ułatwia pracę i skraca czas realizacji.

 

kiedy płyta fundamentowa

 

Skomplikowany kształt domu - postaw na płytę fundamentową

 

Jednym z przypadków, gdy płyta fundamentowa okazuje się doskonałym rozwiązaniem, jest nieco skomplikowany kształt budynku, który budujemy. Co jest swoistą komplikacją? Gdy rzut domu odbiega od tradycyjnej formy, jaką jest kwadrat. Kolejnym wyzwaniem są ściany konstrukcyjne - im więcej, tym większe wyzwanie i zasadność wykorzystania płyty fundamentowej. Bardzo częstym rozwiązaniem są ławy fundamentowe, które niestety wymagają sporego nakładu zarówno pracy, jak i finansów. Wybierając nieco bardziej rozczłonkowaną pod względem ścian zewnętrznych i wewnętrznych budowlę, musimy wykorzystać więcej ław. Płyta fundamentowa jest skutecznym zamiennikiem. Jej wysoka wytrzymałość mechaniczna na niemalże całej powierzchni sprawia, że można dowolnie stawiać ściany działowe oraz murowane.

 

Trudne warunki gruntowe i łatwość zastosowania płyty

 

Nie zawsze trafia się to szczęście, że mamy doskonałe warunki gruntowe w miejscu, gdzie budujemy dom. Jednak te drobne utrudnienia nie muszą przekreślać marzeń o własnym domu i ogrodzie dookoła. Jeśli grunt jest problemowy, to z pomocą przyjdą właśnie płyty fundamentowe. Powierzchnia płyty fundamentowej jest taka sama jak kształt budynku. Jednocześnie wszystkie obciążenia wynikające z domu są rozkładane na sporym obszarze, więc zjawisko osiadania jest znacznie mniejsze. W razie takiej sytuacji, obsunie się wyłącznie płyta, a nie konstrukcja budynku. Stosując ławy fundamentowe, nie mamy takiej gwarancji. Obciążenia płynące z konstrukcji przenoszą się wyłącznie na ławy. Gdy stabilność podłoża zostanie naruszona, ściany mogą pękać, a także nierówno osiadać. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są zatem płyty fundamentowe.

 

Krótki czas na prace gruntowe - doskonałe warunki dla płyty fundamentowej

 

Wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie do kwestii zastosowania płyt fundamentowych. Jest to jednak zdecydowanie nieuzasadnione, szczególnie mając na uwadze kwestie praktyczności. Jeśli zależy Ci na tym, aby czas robót ziemnych był jak najkrótszy, to właśnie płyty fundamentowe dadzą Ci tego gwarancję. Wynika to z faktu, że ich zastosowanie nie wymaga wykonywania głębokich wykopów. Najczęściej głębokość 50 cm jest jak najbardziej wystarczająca. Tym samym oszczędzasz czas na prace gruntowe i samą budowę domu.

 

Sprawdź również:

Koszt płyty fundamentowej

Co to jest płyta fundamentowa?

Jakie fundamenty pod dom wybrać?


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36