Banner podstrony

Płyta fundamentowa pod domek letniskowy

Zdjęcie podstrony Płyta fundamentowa pod domek letniskowy

Niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, czy decydujemy się na postawienie domku letniskowego na działce - zawsze musimy pamiętać, że jego podstawę stanowi solidny i dobrze wykonany fundament. Tego elementu konstrukcyjnego nie jesteśmy w stanie poprawić, więc jest to prawdziwa inwestycja na lata. Odpowiednio przygotowany fundament pomaga rozłożyć ciężar całego budynku - niezależnie od jego wielkości - na grunt. Dlatego warto podejść do tego etapu budowy z rozwagą i wybrać najlepszy dla siebie wariant fundamentu, który przyniesie wyłącznie szereg korzyści.

Rodzaje fundamentów - jaki najlepszy pod domek letniskowy?

Decydując się na budowę domku drewnianego na działce, musimy wziąć pod uwagę, jakie mamy oczekiwania względem samego budynku, ale też jakie panują warunki w miejscu, gdzie będziemy go stawiać. Poddając ten etap dogłębnej analizie, możemy rozsądnie zdecydować się na wybór najlepszego dla siebie rodzaju fundamentu. A jest ich naprawdę wiele. Zastanów się nad tym, jaka jest wielkość planowanej konstrukcji. Nie da się ukryć, że domek zbudowany z drewna ma mniejszy ciężar od tego murowanego. Tym samym jest mniej wymagający. Ponadto fundament znajdujący się pod altanką nie musi być aż solidny jak w przypadku dużych rozmiarów domu letniskowego.

Inne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę, to wykorzystanie budowanej konstrukcji. Lekki fundament jest odpowiedni dla domku drewnianego, z którego będziemy korzystać wyłącznie sezonowo. Jednak jeśli pragniemy czerpać radość z przebywania na świeżym powietrzu niemalże przez cały rok - warto zainwestować w nieco lepszy fundament. Ostatnim aspektem, o którym warto pomyśleć, jest ukształtowanie oraz warunki terenu w ogóle.

W ofercie sklepów budowlanych czy firm znajdują się możliwości takie jak: wykonanie fundamentu z betonowych bloczków, skorzystanie z rur szalunkowych czy płyty fundamentowej. Trzecie z rozwiązań staje się coraz modniejsze i nie ma w tym nic dziwnego. Choć płyta jest nieco droższa od wspomnianych wcześniej wariantów, to bez dwóch zdań jej jakość idzie w parze z poniesionymi kosztami i stanowi gwarancję zadowolenia na lata. Warto wybrać solidne oparcie domu letniskowego, które zapewni właśnie płyta fundamentowa. Dzięki niej można znacząco skrócić czas budowy domku, a także nie trzeba się martwić o to, że grunt jest dość trudny czy zróżnicowany.

Płyta fundamentowa - czy nadaje się dla domku drewnianego na działce?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybór płyty fundamentowej jest rzeczywiście decyzją odpowiednią. To najtrwalszy jak dotąd oraz najstabilniejszy wariant. Niektórzy obawiają się poniesionych w związku z tym kosztów. Rzeczywiście są one wyższe niż w porównaniu z wykorzystaniem bloczek lub rur szalunkowych, jednak ma to swoje uzasadnione przyczyny. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie znacząco lepszej nośności oraz stabilności. Tradycyjne rozwiązania były chętnie wykorzystywane przez lata, jednak postęp dotyczący także budownictwa pokazuje, że pewne czynności można usprawnić, a sobie samemu podwyższyć komfort życia. 

Płyta fundamentowa doskonale nadaje się pod domek letniskowy niezależnie od jego wielkości. To świetny pomysł zarówno w przypadku małego domku raczej przypominającego altankę, jak i w kontekście dużego, piętrowego domu. Wiele osób decyduje się na korzystanie z działki nawet w okresie zimowym. Płyta umożliwia cieszenie się komfortem cieplnym wewnątrz nawet podczas chłodnych dni. Wszystko za sprawą doskonałej izolacji termicznej i możliwości poprowadzenia ogrzewania podłogowego.

Płyta fundamentowa pod domek letniskowy - czy warto?

Bez dwóch zdań warto zdecydować się na wybór płyty fundamentowej pod domek letniskowy. To stabilne rozwiązanie, którego wykonanie jest niezwykle szybkie i proste. Wystarczy nawet 7 dni, by płyta była gotowa do użycia. Jednak, aby cieszyć się poprawnie wykonaną konstrukcją, najlepiej byłoby skorzystać z pomocy fachowca. Nie da się ukryć, że jej budowa wymaga nieco staranności oraz doświadczenia. Usługa specjalisty będzie kluczowa, aby dobrać najlepszą dla siebie płytę fundamentową oraz, by proces jej położenia przebiegał poprawnie.

Sprawdź również:

Zbrojenie płyty fundamentowej

Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Jaki jest koszt płyty fundamentowej?

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies