Bez wątpienia, decydując się na postawienie jakiegokolwiek budynku w pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Powinna zostać wygładzona, wyrównana jak i utwardzona. Wylewka pod garaż musi być solidnie wykonana. Najczęściej wybór pada na gotową masę betonową. Taki fundament pod garaż blaszany umożliwia zniwelowanie wszelkich nierówności w terenie, a dodatkowo może być potraktowana jako gotowa konstrukcja lub materiał umożliwiający przeprowadzenie dalszych obróbek. Wylewka betonowa pod garaż musi być trwała i odporna na działanie warunków atmosferycznych jak i potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Tyczy się to także garaży blaszanych, które są tańsze i szybsze w postawieniu. Przedstawiamy jak zrobić wylewkę pod garaż blaszany.
Coraz częściej na posesjach można spotkać blaszane garaże, które z powodzeniem można dopasować do innych budynków na działce. Ta konstrukcja posiada cały szereg zalet, które przemawiają na jej korzyść. Są świetną alternatywą dla murowanych budynków. Przede wszystkim wiąże się to z mniejszymi kosztami. Dodatkowo blaszane garaże są szybkie i łatwe w montażu. Decydując się na blaszany garaż nie trzeba ubiegać o przyznanie zezwolenia na budowę. Także fundament jest szybszy w przygotowaniu. Blaszany garaż można przemieszczać w późniejszym czasie. Co więcej, kiedy okaże się on nie potrzebny, zachodzi możliwość jego odsprzedaży.
Ich przeciwnicy często wskazują, że blaszane garaże nie są trwałe. W rzeczywistości jest to uzależnione od grubości blachy i jakości materiałów. To one przekładają się na odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Garaż blaszany dobrej jakości z łatwością je przetrzyma. Konieczne jest, aby przy obfitych opadach śniegu, usuwać śnieg z dachu, aby zapobiec zawaleniu się konstrukcji. Podsumowując, dobrej jakości materiały, właściwe przygotowanie podłoża i prawidłowy montaż sprawią, że garaż będzie służyć przez długie lata.
Przygotowując fundament pod garaż blaszany, warto dokładnie sprecyzować jaki jest zamierzony okres użytkowania garażu. W wielu przypadkach pozwala to na zniwelowanie zbędnych wydatków, a także umożliwia właściwe dostosowanie powierzchni do przyszłych funkcji. Osoby, które chcą użytkować blaszak wyłącznie przez chwilę, mogą zrezygnować z trwałego przygotowania podłoża. Wówczas wylewka pod garaż blaszak może zostać zastąpiona przez bloki betonowe lub kostki brukowe. Powinny być one rozstawione dokładnie na obrysie garażu. A następnie ułożone zgodnie ze sztuką na całej powierzchni. W przypadku, gdy będzie zastosowana kostka brukowa lub płyta chodnikowa, to w newralgicznych punktach powinny być ustawione betonowe bloczki albo zrobić wylewkę. Dzięki temu będzie możliwe przytwierdzenie garażu do podłoża za pomocą kotew.
Z kolei, gdy garaż ma być wykorzystywany przez dłuższy czas, to utwardzenie terenu pod garaż blaszany powinno być solidnie wykonane. Zastosowanie poniższych aspektów pomoże uzyskać idealny fundament pod garaż przy niewielkim koszcie.
Wszelkie prace związane z wykonaniem wylewki pod garaż powinny być poprzedzone usunięciem ziemi urodzajnej (tzw. humus). W kolejnym etapie należy wykopać ziemię, tworząc ok. 20-centymetrowy dół. Rekomendujemy umieszczenie w nim drewnianego szalunku. Odchodzi się od zbrojenia za pomocą betonu lub wystawiania śrub/drutów z betonu. W rzeczywistości niemalże niemożliwe jest ustawienie ich w pożądanym miejscu. Po przygotowaniu drewnianego szalunku, dół należy zasypać za pomocą żwiru, kamienia lub gruzu. Polecany jest wybór gruboziarnistego kruszywa, który uchroni konstrukcję betonu przed zamarzającą wodą. Zastosowana podsypka także powinna być dokładnie ubita. W następnym etapie można przystąpić do wylewania betonu. Zalecane jest, aby wystawał na kilka centymetrów ponad szalunek.
Część osób świadomie rezygnuje z drewnianego szalunku. W przygotowanym 20-centymetrowym dole, na samym dole umieszczane są kamienie lub żwir. Po ubiciu tej warstwy, można wylać na to beton. Należy pamiętać, że pomimo zastosowania drewnianego szalunku lub kamieni, konieczne jest podparcie deskami ścianek w otworze ziemnym.
Wiele wątpliwości budzi możliwość zastosowania folii pod wylewkę w garażu. Folia pod wylewką sprawdza się podczas stawiania garażu na terenach o sporej wilgotności. Folia izolacyjna powinna być zastosowana, gdy podłoże złożone jest z gliny jak i również w przypadku, gdy garaż będzie usytuowany na większej głębokości. Najlepiej sprawdza się w tym celu czarna folia o grubości 0,2 mm. W razie potrzeby można zastosować także dwie warstwy czarnej folii.
Nie należy zwlekać z wykonaniem betonowego podłoża pod garaż. Lepszym rozwiązaniem jest jego wcześniejsze przygotowanie. Gotowa konstrukcja jest przewożona do klienta, a następnie dochodzi do jej ustawienia na wskazanym obszarze. Sam montaż garażu blaszanego przebiega niemalże błyskawicznie. Mocowanie do podłoża odbywa się przy wykorzystaniu kotew trzpieniowych. Ten etap prac jest bardzo ważny dla jego późniejszego użytkowania. Blaszana konstrukcja jest lekka, dlatego w odwrotnej sytuacji każdy poryw wiatru jest ogromnym zagrożeniem.
Kwestia złego przygotowania podłoża może być odczuwalna podczas użytkowania garażu. Szczególnie w trakcie zamykania i otwierania bramy. W rezultacie etap przygotowania podłoża i wykonania wylewki są kluczowe dla całej inwestycji. Dzięki temu blaszany garaż będzie w pełni funkcjonalny i każdego dnia będzie spełniał swoją rolę.
Wylewka betonowa pod garaż powinna być przygotowana zgodnie ze sztuką. Istotne jest, aby podłoże pod garaż blaszak było wcześniej wyrównane jak i wypoziomowane. W przyszłości jest to swoista gwarancja dla stabilności blaszanego budynku i jednocześnie rzutuje na komfort użytkowania. Przygotowywana wylewka pod blaszak musi być również większa niż sam garaż. Zalecane jest, aby przy każdym boku garażu był margines wynoszący od 15 do 30 cm. Sama grubość wylewki powinna wynosić co najmniej 10 cm. Beton pod garaż powinien posiadać ściśle określone parametry. Najlepiej zastosować beton B20 lub B25.
Istnieje możliwość wykonania wylewki po postawieniu garażu, co ma za zadanie upewnić Inwestora o poprawności wykonanych wyliczeń. Kluczowe jest, aby uniknąć zatopienia konstrukcji garażu w betonie, ponieważ wiele trudności sprawia prawidłowe trafienie śrubami do odpowiednich miejsc. Blaszak powinien być zakotwiony za pomocą specjalnych kotew trzpieniowych. W razie potrzeby możliwe jest ich odkręcenie i ewentualne przemieszczenie.
Wylewka pod blaszak nie jest skomplikowana w wykonaniu. Z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie przy odrobienie dobrych chęci i czasu. Własny wkład pracy znacząco obniża ostateczne koszty postawienia garażu. Ponadto można zyskać pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką, co gwarantuje trwałość metalowego budynku.
Ostateczny koszt materiałów zastosowanych do wykonania wylewki pod garaż uzależniony jest przede wszystkim od wybranej klasy betonu. Betoniarnie oferują metr sześcienny zaprawy za ok. 300 zł brutto. W tej cenie znajduje się średnio ok. 12 worków cementu. W tej cenie często uwzględniony jest także transport i pompa, która pozwala na bezpośrednio podanie betonu na przygotowany dół. Bardzo ważne jest, aby niezwłocznie przystąpić do wykonania prac poziomujących umożliwiających wyrównanie terenu.
Alternatywnie można samodzielnie przygotować wylewkę betonową. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy wylewki pod garaż blaszany potrzebne jest ok. 20 kilogramów cementu. W worku jest 25 kilogramów, więc należy liczyć jeden worek na każdy metr kwadratowy. Choć z pozoru wydaje się to proste, to jednak potrzebna jest wiedza i stosowne umiejętności, aby beton spełniał narzucone normy. Nierzadko zachodzi konieczność wynajęcia sprzętu, betoniarki. Stąd warto ostatecznie skalkulować koszty, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, która zajmuje się wylewaniem betonu.
Sprawdź również: