Proces budowy fundamentów kończy się wraz z ich zasypywaniem. To bardzo ważny etap budowy domu, który ma ogromne znaczenie dla stabilnej i bezpiecznej konstrukcji całego domu. Fundamenty powinny być zasypywane w odpowiedni sposób oraz za pomocą przeznaczonych do tego materiałów. Mimo iż etap ten jest często bagatelizowany przez inwestorów, to postępowanie niezgodne ze sztuką budowlaną może być przyczyną problemów konstrukcyjnych budynku. Fundament to w końcu podwalina i podstawa całego budynku, a błędy poczynione na tym etapie są nie do naprawienia. Jak należy prawidłowo zasypywać fundamenty? Dowiesz się z naszego artykułu.
Rozpoczynając budowę domu, należy uświadomić sobie, jak ważne jest prawidłowe wykonanie fundamentów, które stanowią podstawę całego budynku. Jednym z najważniejszych i dość oczywistych powodów zasypywania fundamentów jest konieczność podniesienia terenu oraz przygotowania gruntu do wylania posadzki betonowej, czyli chudziaka. Zasypka fundamentów pełni zarówno funkcję hydroizolacyjną oraz konstrukcyjną. Przenosi ciężar na grunt znajdujący się pod budynkiem, który wynika z wnętrza domu, np. ściany działowe, meble i wyposażenie oraz poruszający się po nim mieszkańcy. Oczywiście grunt ten nie może się zawalić, jednak istnieje ryzyko jego osiadania. Kiedy dochodzi ono do kilku centymetrów, posadzki mogą zostać zniszczone wraz ze wszystkim instalacjami, które się w nich znajdują. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie zasypki na fundamenty, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Prawidłowo wykonana zasypka chroni również budynek przed dostawaniem się wody z gruntu, czyli przerywa proces tzw. podciągania kapilarnego. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju ziemi pozwala na przerwanie procesu. Muszą być to ziemie o dużym stopniu uziarnienia, są to np. pospółki, piasek kopalniany i żwir.
Przygotowując się do ostatniego etapu prac przy fundamentach, należy pamiętać, jaki termin będzie odpowiedni do wykonania tych prac. Zasypywanie fundamentów powinno się odbywać zaraz po ściągnięciu szalunków i wykonaniu izolacji przeciwko wilgoci. Wszystkie warstwy muszą być odpowiednio umocowane, a kleje i zaprawy całkowicie wyschnięte. Do zasypywania fundamentów bardzo dobrze jest wynająć koparkę, która przyśpieszy i ułatwi wykonanie prac. Oczywiście należy robić to z ogromną ostrożnością, aby nie naruszyć konstrukcji budynku. Dlatego dobrze jest, aby narożniki ścian były obsypywane ręcznie za pomocą łopaty. Kiedy fundamenty będą zasypane, należy rozprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną. Po wykonaniu tej czynności należy ponownie zasypać i zagęścić fundamenty, za pomocą zagęszczarki. Ostatnią czynnością jest wylanie betonu.
Zasypywanie fundamentów odbywa się z dwóch stron budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dość częstym przekonaniem jest, że do zasypywania fundamentów w środku budynku można wykorzystywać wcześniej wykopaną ziemię. Bardzo często jest to niestety błędne założenie, które może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do kierownika budowy, który powinien ocenić czy dany grunt jest odpowiedni. Czym zasypywać fundamenty wewnątrz? Najlepiej, jeśli będzie to żwir wymieszany z piaskiem o naturalnej frakcji do 60mm, tzw. piasek do zasypania fundamentów kopalniany. Można również użyć warstwy tłucznia (około 30-50cm), a następnie piasku. Oczywiście, jeśli wcześniej wykopana ziemia składa się z piasku, może zostać wykorzystywana do zasypania fundamentów. Ważne jest, aby podłoże miało mocną i dobrą filtrację. Materiał do zasypywania fundamentów wewnątrz budynku musi przede wszystkim dobrze przepuszczać wodę. Świetną alternatywą dla piasku i żwiru jest izolacyjne kruszywo keramzytowe (frakcja 10-20mm), które świetnie izoluje posadzki na gruncie, cechuje się dużą odpornością na rozwój pleśni i grzybów oraz jest trwała i nienasiąkliwa. Czym zasypać fundamenty z zewnątrz? Do wykonania obsypki na zewnątrz najczęściej wykorzystuje się grunt rodzimy, bez względu na to, jaki jest to rodzaj ziemi. Jednak wszelkie wątpliwości należy konsultować z kierownikiem budowy, tak aby uniknąć błędów, które wpłyną na stan całego budynku.
Jeśli chodzi o fundamenty zewnętrzne, rodzaj gruntu jest bez znaczenia. Ważniejsze jest wybranie odpowiedniej ziemi do zasypania fundamentów wewnątrz konstrukcji budynku. Jeśli grunt rodzimy jest gliniasty, ilasty i zawiera duże ilości humusu, nie nadaje się do zasypania fundamentów, gdyż będzie problematyczny w zagęszczaniu oraz nie przepuszcza wody. Może okazać się również, że jego zagęszczenie jest wręcz niemożliwe. W razie deszczu podczas wykonywania prac woda będzie stała tam tygodniami, dopóki nie wyparuje. Może również prowadzić do powstawania wysadzin podczas mroźnej zimy. Takie grunty stanowią niebezpieczeństwo do konstrukcji całego budynku. Nie powinno się również zasypywać fundamentów wewnętrznych za pomocą mieszanki piasku z gliną lub humusem. Błędem jest również wrzucanie do zasypki resztek pustaków, betonu, gruzu czy śmieci. Niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia instalacji oraz problemów z zagęszczeniem gruntu.
Zagęszczanie piasku wykonuje się wodą, za pomocą zagęszczarki płytowej lub ubijaka spalinowego, tzw. skoczka. Zagęszczarka pozwala na ubicie, w zależności od wydajności urządzenia, nawet do 50 centymetrów gruntu, natomiast ubijaki spalinowe są przeznaczone do mniejszych powierzchni, ze względu na dużo mniejszą efektywność niż zagęszczarki. Warstwy gruntu służącego do zasypki, należy układać warstwami o grubości do 30 centymetrów i zagęszczać. Przed rozpoczęciem procesu zagęszczania konieczne jest zwilżanie gruntu wodą, chodzi o to, aby ziemia nie była mokra, a wilgotna. Dzięki temu maszyna może jeszcze lepiej ubijać grunt oraz nie powstają tumany kurzu, co znaczenie ułatwia pracę. Brak odpowiedniego nawilżenia sprawia, że zagęszczanie jest nieefektywne. Proces ten powinien być wykonany zarówno z obsypką zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Jednak na zewnątrz należy czynność tę wykonać po zrobieniu izolacji termicznej i przeciwwodnej. Jeżeli do obsypania zewnętrznych fundamentów wykorzystujemy grunt rodzimy, należy usunąć wszelkie śmieci, a szczególnie ostre przedmioty, jak szkło, metal czy kamienie, które mogą uszkodzić stworzoną wcześniej izolację budynku. W czasie zagęszczania gruntu konieczne jest uważne wykonywanie prac, tak aby nie uszkodzić izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Prawidłowo zagęszczony grunt, to taki, który posiada zbitą strukturę i idealnie płaską powierzchnię.
Sprawdź również: