Banner podstrony

Dom modułowy - zalety i wady

Zdjęcie podstrony Dom modułowy - zalety i wady

Jeszcze do niedawna domy modułowe największe zainteresowanie wzbudzały w krajach skandynawskich. W ostatnich latach takie rozwiązanie staje się coraz częściej wykorzystywane także i w Polsce. Budowa domu to w wielu przypadkach bardzo duże wyzwanie nie tylko logistyczne, ale również i finansowe. Korzystanie z gotowych rozwiązań może ułatwić i przyspieszyć wiele spraw. Dlaczego dom mobilny to dobre rozwiązanie? Czy jego budowa wiąże się z jakimiś ograniczeniami?

Co warto wiedzieć o domach modułowych?

Domy modułowe to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób, które szybko i bez większych trudności chcą wejść w posiadanie własnego obiektu mieszkalnego. Co ważne, takie obiekty w zależności od ich przeznaczenia mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę (chodzi tu przede wszystkim obiekty będące trwale połączone z gruntem, stanowiące stały obiekt mieszkalny). Aby obiekt mógł być klasyfikowany jako dom modułowy, co najmniej 80% tworzących go elementów musi być wykonana w fabryce produkcyjnej, a nie na placu budowy. Najczęściej na miejsce budowy już gotowe trafiają ściany, fragmenty stropów czy przestrzenne moduły. Wszystkie elementy dostarczone na plac budowy prosto z fabryki gotowe są to natychmiastowego montażu.

Domy modułowe powstają w oparciu o konstrukcję szkieletową (w tym przypadku rdzeń stanowi drewno lub stal) lub przy wykorzystaniu keramzybetonu (jest to specjalna stalowa rama wypełniona mieszanką wypalonej gliny i betonu). W zależności od firmy realizującej projekt, gotowy dom modułowy można wybrać spośród kilkunastu, czasem kilkudziesięciu propozycji zawartych w katalogu. Coraz więcej przedsiębiorców wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, tworzy nowy obiekt mieszkalny bazując na projekcie dostarczonym przez klienta (o ile jego założenia są możliwe do zrealizowania).

Jak powstają fundamenty w domach modułowych?

Budowa domu modułowego pod wieloma względami różni się od tradycyjnych metod wznoszenia obiektów. Fundament pod dom modułowy nie zawsze musi być wykonywany. Jego obecność niezbędna jest przede wszystkim w przypadkach, w których dom modułowy ma służyć przez cały rok. Wówczas poza wyborem odpowiedniego projektu, wykonanie solidnego fundamentu to jedno z najważniejszych zadań. Fundament przede wszystkim musi być trwały i solidny, wykonany z dużą starannością i dbałością o detale. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości stworzenia fundamentu przez firmę zajmującą się dostawą domu.

Zalety domów modułowych

Dom modułowy ma wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że coraz szersze grono inwestorów decyduje się sięgnąć po to rozwiązanie. Jednym z największych atutów obiektów powstałych z prefabrykatów jest możliwość szybkiego uzyskania własnego domu. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne wśród osób które muszą przeprowadzić się bardzo szybko lub niezbyt dobrze czują się w kwestiach budowlanych, przez co budowa w sposób tradycyjnych może być dla nich bardzo stresująca i kłopotliwa.

Kolejną zaletą domów modułowych jest to, że firma realizująca inwestycje zobowiązuje się przy tym to bezpłatnego naprawienia wszelkich powstałych w czasie ich użytkowania usterek. W związku z tym zobowiązaniem, wszystkie elementy, które tworzą budynek są poddawane znacznie bardziej rygorystycznym kontrolom jakości, gdyż wykonawcom zależy na tym, aby gwarancyjnych napraw było możliwie jak najmniej.

Dom modułowy w większości przypadków może bez zakłóceń powstawać niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, co w przypadku budynków mieszkalnych powstających metodą tradycyjną nie jest możliwe do osiągnięcia. Budownictwo modułowe wykorzystuje tylko jedną pracę murowaną, którą jest wylewka fundamentów, która musi być prowadzona przy korzystnej pogodzie. Pozostałe czynności mogą być wykonywane niezależnie od warunków atmosferycznych.

Ze względu na niewielką ilość prac budowlanych prowadzonych przy realizacji inwestycji,stawianie na działce domów modułowych nie generuje bałaganu i dużej ilości śmieci (co w przypadku tradycyjnej budowy związane jest nie tylko z koniecznością gruntownego sprzątania, ale i poniesienia kosztów wywozu śmieci).

Większość projektów domów modułowych jest bardzo starannie zaplanowana, uwzględniając przy tym wiele nowoczesnych udogodnień, przez co takie obiekty są nie tylko komfortowe, ale często również ekologiczne. Dodatkowo coraz częściej takie obiekty są tak skonstruowane, aby nie generowały wysokich kosztów ogrzewania (dotyczy to domów modułowych całorocznych). W przypadku domków letniskowych inwestorzy sięgają po rozwiązania zapobiegające ich nadmiernemu nagrzewaniu się w okresie letnim.

Duża część domów modułowych powstaje w głównej mierze przy wykorzystaniu drewna, co w tym przypadku stanowi duży atut. Drewno jest materiałem o bardzo dobrej zdolności do samoregulacji poziomu wilgotności. Z tego też powodu wielu specjalistów obiekty drewniane uważa za najzdrowsze do zamieszkania.

Bez wątpienia do zalet obiektów modułowych można zaliczyć stosunkowo niewielkie koszta jakie należy ponieść na realizację inwestycji. Szczególnie niewielkie obiekty o dość prostej kubaturze będą nieporównywalnie tańsze, niż murowani odpowiednicy o podobnym metrażu.

Wady domów modułowych

Choć domy modułowe mają mnóstwo zalet, decydując się na tego rodzaju inwestycje warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest ona całkowicie pozbawiona wad. Pewne mankamenty nie oznaczają jednak, że nie jest to korzystne rozwiązanie, które z powodzeniem będzie służyło domownikom długie lata.

Choć szybkość realizacji inwestycji w przypadku domów modułowych stanowi niepodważalny atut, to jednak są jednostki, którym szybkie tempo prac nie do końca będzie odpowiadało. Wpływ na to mają nie względy techniczne, a finansowe. Domu budowane metodą tradycyjną powstają średnio przez 2-3 lata, co daje inwestorom nieco czasu na zgromadzenie niezbędnych środków na realizacje i zakończenie inwestycji. W przypadku budownictwa modułowego, wszystkie koszta muszą być pokryte już na samym początku rozpoczęcia prac.

Domy modułowe wymagają zastosowania ciężkiego sprzętu, co może w niektórych przypadkach, szczególnie przy niekorzystnym położeniu działki czy nieodpowiednim ukształtowaniu terenu generować pewne trudności. Szczególnie uciążliwe będzie to w przypadku niewielkich działek, usytuowanych bardzo blisko innych zabudowań.

Kolejną wadą domków modułowych jest znacznie krótsza żywotność niż obiektów murowanych, powstających przy wykorzystaniu tradycyjnych technik budowlanych. Z założenia takie obiekty mają służyć jednemu pokoleniu. Nawet pomimo tego, że technologia rozwija się dynamicznie istnieją niewielkie szanse, że drewniane domy modułowe pod względem trwałości będą w stanie dorównać murowanym obiektom, bardzo często zamieszkiwanym przez wiele pokoleń.

Domy modułowe to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy chcą mieć szybko nowoczesne, komfortowe i swoje własne cztery kąty. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania, aby podjąć satysfakcjonującą decyzję, której efekty odczuwalne będą przez długie lata.

Sprawdź również:

Podłoga na gruncie krok po kroku

Drenaż opaskowy

Izolacja cieplna oraz hydroizolacja fundamentów

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies