https://www.traditionrolex.com/36

Podłoga na gruncie krok po kroku - blog - Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Podłoga na gruncie krok po kroku: jak ją wykonać prawidłowo


Podłoga na gruncie

Stosowana w budynkach bez podpiwniczenia podłoga na gruncie to rozwiązanie, które wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym razie może ona zostać narażona na zawilgocenie. Chcesz wiedzieć, jak wykonać ją poprawnie, by w przyszłości uniknąć wielu problemów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak krok po kroku wykonać podłogę na gruncie. Podpowiadamy również, jak powinna zostać wykonana podłoga na gruncie w starym domu i domu modułowym. Zapraszamy do lektury!

Posadzka na gruncie – przekrój i zastosowanie


Podłoga na gruncie to konstrukcja, którą spotyka się głównie w budynkach pozbawionych piwnicy. Jej brak sprawia, że tym samym posadzka styka się bezpośrednio z podłożem, przez co może być podatna na działanie temperatur oraz wilgoci. Jej nieodpowiednia budowa może stać się więc przyczyną wielu problemów, np. powstawaniem pęknięć w jej strukturze, a nawet i ścianach domu. Dlatego tak ważne jest to, by została ona wykonana z troską o zachowanie wszystkich warstw. Jakich?

Podłoga na gruncie – warstwy

Tego typu podłoga składa się z kilku warstw. Zaczynając od poziomu gruntu, są to:

  • Warstwa wyrównująca – czyli tzw. podsypka (np. z piasku) o grubości ok. 15-20 cm.
  • Warstwa konstrukcyjna – wykonana z betonu, powinna wynosić ok. 10-20 cm.
  • Warstwa przeciwwilgociowa – czyli hydroizolacyjna. Najczęściej wykonana z papy podkładowej, która tworzy warstwę grubości ok. 15-20 cm.
  • Warstwa izolacji termicznej – o grubości uzależnionej od sposobu ogrzewania domu.
  • Warstwa folii polietylenowej – ułożona pomiędzy płytami styropianowymi a jastrychem.
  • Warstwa podkładowa – wykonana z pokładu anhydrytowego lub jastrychu cementowego o grubości ok. 15-20 cm.

Podłoga na gruncie – kiedy jest stosowana?

Tak jak zdążyliśmy już wspomnieć, podłoga na gruncie to konstrukcja budynku, która jest położona najbliżej podłoża. Najczęściej jest ona stosowana do budowy:

  • Budynków bez piwnicy (np. domy modułowe)
  • Piwnicach,
  • Garażach,
  • Magazynach.

Na tym jednak jeszcze nie koniec. Bardzo często jest ona wykorzystywana do budowy obiektów ogrodowych, np, jako podłoga na gruncie w altanie. W wykonaniu takiego podłoża pomoże poniższa instrukcja, która mówi o tym, jak poprawnie powinna zostać wykonana podłoga na gruncie w domu szkieletowym.

Instrukcja wykonania posadzki na gruncie – krok po kroku

Przystępując do wykonania podłogi na gruncie, należy pamiętać o tym, by zachować odpowiednia kolejność warstw. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne wyjątki od przedstawionego przez nas schematu. Mogą one wynikać m.in. z tego, że izolacja podłogi na gruncie w starym domu zostanie zlokalizowana w innym miejscu (np. na warstwie ociepleniowej zamiast na wykonanej z betonu warstwie konstrukcyjnej).

Krok 1 – warstwa wyrównująca

Czyli wykonanie podsypki, która stanowi podbudowę pod płytę betonową. Umieszcza się ją pomiędzy ścianami fundamentowymi lub pomiędzy ławami fundamentowymi (w przypadku piwnicy). Do stworzenia podsypki można wykorzystać piasek, żwir, pospółkę lub keramzyt, który dodatkowo posiada właściwości termoizolacyjne. Należy jednak pamiętać o tym, by przed wysypaniem, któregoś z materiałów usunąć z gruntu warstwę humusu. Powierzchnię należy również wyrównać. Po jej wyłożeniu podsypka powinna zostać mechanicznie zagęszczona, tak by wskaźnik jej zagęszczenia (Is) wynosił powyżej 0,95 według próby normalnej Proctora. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że podłoga zacznie osiadać.

Krok 2 – warstwa konstrukcyjna

Czyli warstwa betonu, który jest wylewany na wcześniej wykonaną podsypkę. Potrzebny do jej wykonania beton można wykonać samodzielnie w betoniarce lub zamówić w wytwórni wraz z dowozem we wskazane miejsce. Czasem przed rozlaniem betonu, na warstwie wyrównującej umieszcza się również izolację termiczną wykonaną np. z płyt polistyrenu ekstrudowanego. Jeżeli jednak do stworzenia podsypki zastosowano keramzyt, nie będzie to potrzebne. Bardzo często w tworzeniu warstwy konstrukcyjnej wykorzystuje się także zbrojenia, które zapewnią całej konstrukcji jeszcze lepszej stabilizacji. Na tym etapie niezmiernie ważne jest także to, by wykorzystać beton o dobrej jakości. Zalecanym minimum jest beton klasy C 12/15.

Krok 3 – warstwa przeciwwilgociowa

Hydroizolacja podłogi na gruncie to bardzo ważny etap, od którego zależy to, czy do budynku nie przedostanie się wilgoć. Musi więc ona zostać wykonana bardzo starannie. Nieszczelna izolacja może bowiem doprowadzić do zalania domu lub piwnicy. Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie może zostać umieszczona na warstwie konstrukcyjnej wykonanej z betonu lub bezpośrednio na ociepleniu. Niezależnie od tego, trzeba jednak pamiętać o tym, by połączyć ją wraz z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Warstwa przeciwwilgociowa może powstać z 2 warstw papy (przytwierdzanych lepikiem do podłoża) lub samoprzylepnej folii polietylenowej. W przypadku obiektów postawionych w miejscu o wysokim poziomie wód gruntowych trzeba również wcześniej pomyśleć o wykonaniu ciężkiej izolacji wodochronnej. Niezmiernie istotne jest również to, by izolację przeciwwilgociową podłogi połączyć także z izolacją poziomą ścian – tworząc min. 15 cm zakładkę.

Krok 4 – warstwa izolacji termicznej

Termiczna izolacja podłogi na gruncie jest tworzona przy pomocy 2 warstw twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Takie ocieplenie podłogi na gruncie nie może posiadać więcej niż 0,45 W/(m2·K) współczynnika przenikania ciepła. W przeciwnym razie podłoga stanie się łatwą drogę ucieczki ciepła z mieszkania, co podniesie zimą koszty ogrzewania budynku. To, ile styropianu na podłogę na gruncie będzie potrzebne, zależy od dalszych planów budowlanych. W przypadku ogrzewania podłogowego wystarczy czasem zastosowanie warstwy/warstw styropianu o łącznej grubości 20 cm. Bez ogrzewania podłogowego wystarczy zastosowanie warstwy o grubości 15 cm – należy jednak pamiętać o tym, że tradycyjne ogrzewanie wymaga wykonania tzw. podłogówki.

Krok 5 – warstwa folii polietylenowej

Czyli warstwa poślizgowa, dzięki której nie dojdzie do zespolenia się płyta styropianowych z jastrychem.

Krok 6 – warstwa podkładowa

Czyli warstwa pokładu podłogowego, na którym zostanie umieszczona posadzka. Może to być:

  • Podkład tradycyjny – wykonany z foli budowlanej i rozrobionej z wodą zaprawy.
  • Wylewka samopoziomującą – ułatwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.
  • Jastrych – czyli płyty gipsowo-kartonowe (lub gipsowo-włóknowe).
  • Podłoga na legarach na gruncie – drewniane legary służą do ułożenia podłogi wykonanej np. z desek.

Dom modułowy – zalety i wady

Na końcu warto również wspomnieć kilka słów o domach modułowych, które z każdym kolejnym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Niewątpliwe jedną z największych zalet jest fakt, iż budowa domu modułowego nie zajmuje tyle, co w przypadku budynku murowanego. Może on bowiem zostać oddany do użytku zaledwie w kilka dni! Warto również zaznaczyć, że czas trwania jego budowy nie jest uzależniony od warunków pogodowych. Budując dom mobilny, nie trzeba zatrudniać inspektora nadzoru, a prace nie powodują tak dużego bałaganu na posesji. Dużym plusem takiego obiektu jest także niezwykle trwały i precyzyjnie wykonany fundament pod dom modułowy. Tak jak i inne elementy budynku jest on poddawany surowej kontroli technicznej oraz podlega on gwarancji na wszelkie usterki, których naprawa zostanie pokryta przez realizatora budowy. Jego wybudowanie wymaga jednak od przyszłych właścicieli zapewnienia wygodnego dojazdu do posesji. Używanym do transportu poszczególnych elementów samochodom ciężarowym, czy dźwigowi trzeba także zapewnić miejsce postojowe. Nie da się również ukryć, że koszty jego budowy nieco przekraczają wydatki związane z budową domu murowanego. Nie ulega jednak wątpliwościom, że w takim domu będzie można znacznie szybciej zamieszkać.

 

Sprawdź również:

Płyta fundamentowa krok po kroku

Ogrzewanie domu skuteczne sposoby


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36