Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Ogrzewanie domu - skuteczne sposoby


Jedną z najbardziej kluczowych decyzji podczas budowania domu, jest wybór idealnego dla siebie sposobu na ogrzewanie budynku. Komfort cieplny jest niezwykle ważny każdego dnia i wpływa na samopoczucie domowników. Od systemu grzewczego zależy nie tylko wygoda, ale także koszty eksploatacji czy jego trwałość na lata. Warto podjąć decyzję w rozważny sposób, rozważając aspekty ekonomiczne i ekologiczne. Dowiedz się, jak ogrzać dom, by czuć się w nim bardzo dobrze niezależnie od panujących warunków pogodowych.

 

Ciepły fundament, czyli ogrzewana płyta fundamentowa

 

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne rozwiązania, które są bardzo efektywne. Jednym z nich jest stosowanie tzw. ciepłej płyty fundamentowej. To nic innego jak połączenie owej płyty fundamentowej - prawdziwy hit ostatnimi czasy! - wraz z systemem grzewczym. Pozwala to na równomierne rozkładanie ciepła w całym domu, a co bardzo ważne - redukcję wilgoci. Dzięki temu zwiększa się komfort cieplny, a temperatura wewnątrz jest stabilna, dzięki czemu koszty eksploatacji znacząco spadają. To doskonałe rozwiązanie za sprawą uniwersalności - ciepły fundament można z powodzeniem zastosować zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i budynków przemysłowych. Co jest bardzo ciekawe, w płycie fundamentowej grzewczej nośnikiem ciepła może być zarówno powietrze, jak i woda.

 

ogrzewanie domu

 

Ogrzewanie gazowe i olejowe

 

Jednym z najbardziej konwencjonalnych źródeł energii jest gaz, który można z powodzeniem stosować do ogrzewania domu. Jest on bardzo chętnie wybierany przez domowników, ponieważ nie wymaga on zbyt skomplikowanej obsługi, a przy tym jest stosunkowo ekologiczny w porównaniu z innymi źródłami. Technika grzewcza wykorzystująca gaz wykorzystuje najczęściej kotły tradycyjne albo kondensacyjne. Służą one nie tylko do centralnego ogrzewania, ale także do uzyskania ciepłej wody użytkowej czy do gotowania.

 

Inną propozycją, która kiedyś cieszyła się sporym zainteresowaniem z racji niskiej ceny, jest ogrzewanie bazujące na oleju opałowy. To rozwiązanie bardzo często zestawiane i porównywane do gazu ze względów użytkowych. Do jego magazynowania potrzebne są specjalne zbiorniki na olej. Sam proces spalania nie należy do najbardziej ekologicznych, ponieważ przy spalaniu wydostają się tlenki węgla, azotu oraz siarki. W takim przypadku komin powinien zostać wykonany ze stali kwasoodpornej, która będzie odporna na emisję tych substancji.

 

Ogrzewanie elektryczne - wygodne i skuteczne

 

Choć cena ogrzewania jest niezwykle wysoka w porównaniu z innymi sposobami, to nie można nie wspomnieć o energii elektrycznej. To najdroższy sposób na utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz budynku, jednak niewątpliwie jeden z najwygodniejszych. W opinii wielu osób ogrzewanie elektryczne nie ma sobie równych. Przede wszystkim jest komfortowe, ponieważ nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy pomieszczeń do obsługi. Zapomnij o kotłowni, montażu urządzeń grzewczych. To idealne rozwiązanie w przypadku coraz modniejszego budownictwa energooszczędnego. Jeśli zależy Ci na komfortowej obsłudze, niskim kosztom inwestycji i łatwości montażu, zastanów się nad wykorzystaniem energii elektrycznej.

 

Drewno i pelety do ogrzewania budynku

 

To rozwiązanie nie jest w żaden sposób nowością dla nikogo, ponieważ nie od dziś słyszy się wiele o paliwach odnawialnych w postaci drewna lub peletu. Pomiędzy nimi istnieje jedna zasadnicza różnica. Drewno w kawałkach spala się w kotle bez podajnika, kominku lub piecu. Pelet z kolei stosowany jest w przypadku kotłów ze specjalnym podajnikiem - najlepiej jeśli posiada palnik peletowy. Porównując oba sposoby ogrzewania domu, na prowadzenie znacząco wysuwa się pelet, ponieważ jest to paliwo bez wątpienia czyste, wygodne w obsłudze, a kotły automatyczne nie są tak absorbujące jak palenie drewnem. Minusem jest jednak cena - rzeczywiście koszt peletu jest znacząco wyższy niż drewnianego opału.

 

Sprawdź również:

Ciepła płyta fundamentowa

Jak obniżyć koszt budowy domu?

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania domu?


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube