https://www.traditionrolex.com/36

Jak wykonać opaskę wokół budynku? - Blog - Termico

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Jak wykonać opaskę wokół budynku?



 

Opaka wokół, kostka brukowa wokół domu to nic innego jak utwardzony pas wokół budynku. Może być wykonany również z kamieni lub kostki brukowej. Otacza on dolną część elewacji budynku. Oprócz aspektów technicznych dodatek ten posiada również funkcję estetyczną. Podkreśla kolorystykę domu oraz stanowi swego rodzaju wykończenie. Szczególnie w sytuacji, gdy jest wykonana z dobranej kostki brukowej wysokiej jakości.

Jakie funkcje ma opaska wokół domu?

Warto również wspomnieć, że opaski wokół domu z kostki brukowej pełnią również funkcję wąskiego chodnika. Umożliwia on stabilne okrążenie domu, bez konieczności wchodzenia w trawnik. Tym samym umożliwia stabilne oparcie, chociażby drabiny, z której pomocą można dokonywać drobnych napraw lub sprzątania. Co więcej, dzięki wykonaniu odpowiednio szerokiej opaski, elewacja domu jest chroniona podczas deszczu. Szczególnie minimalizowane są rozbryzgi deszczówki, które w przeciwnym razie spadałyby na ziemię i mogłyby tworzyć nieestetyczne plamy na powierzchni domu.

Główne zadanie obwódki wokół domu jest jednak znacznie poważniejsze. Zmniejsza ona niekorzystny wpływ, jaki wywierają na budynek czynniki atmosferyczne. Cokół ścian otrzymuje dzięki temu zabezpieczenie przed nadmiernym i długotrwałym zawilgoceniem. Dodatkowo przepuszczalna opaska wpływa pozytywnie na przepływ wody opadowej. Aby opaska zapewniała maksymalną ochronę, powinna mieć szerokość co najmniej 40 centymetrów, choć w niektórych sytuacjach odpowiednia byłaby dwukrotnie szersza.

Najczęstsze metody wykonywania opasek wokół budynków

Jednym z popularniejszych rozwiązań podczas wykonywania opaski wokół domu jest wykorzystanie ozdobnego kruszywa. Bezproblemowo pozwala na przepływ wody, a dodatkowo jest stosunkowo łatwe w układaniu. Kamień wokół domu zwykle wykonywany jest ze żwiru łamanego, otoczaków lub grysu. Dzięki dodatkowi włókniny i piasku opaska spełnia jednocześnie swoje funkcje estetyczne, jak i techniczne, chroniąc elewacje oraz mur.

Kosztowniejszym, lecz łatwiejszym w utrzymaniu rozwiązaniem jest opaska wykonana z kostki brukowej lub granitowej. Cechują się większą trwałością i pozwalają na stworzenie oryginalnej kompozycji wizualnej. Konieczne jest dokładniejsze przygotowanie podłoża i stabilnego obrzeża.

Jak zrobić opaskę wokół domu?

Najlepszym materiałem na opaskę wokół domu jest kostka brukowa wysokiej jakości lub żwir i kamienie. Aby opaska żwirowa była skuteczna i estetyczna, należy wykonać ją, przestrzegając pewnych zasad. Szczególnie istotne jest wykonanie spadku w kierunku ogrodu. Dzięki temu woda opadowa nie będzie gromadzić się w pobliżu muru i elewacji, a tym samym nie spowoduje nadmiernej i szkodliwej wilgoci. Dla zachowania odpowiednich właściwości spadek ten powinien wynosić około 2%. W przypadku opaski żwirowej o szerokości 50 centymetrów należy wykonać krawędź zewnętrzną 1 centymetr niżej niż wewnętrzną. Aby było to możliwe, przed rozpoczęciem pracy należy starannie wyrównać i wypoziomować teren. Dzięki temu uzyska się pewność, że woda opadowa będzie odpowiednio spływała. Kolejnym etapem jest dokładne wymierzenie założonej szerokości, tak aby obrzeże wokół domu spełniało zarówno funkcję techniczną, jak i estetyczną.

Należy wtedy wbić drewniane kołki, aby zaznaczyć linię zewnętrzną wokół całego budynku. Pomiędzy ścianę domu a wyznaczoną linię konieczne jest wyłożenie włókniny. Może być to włóknina różnego rodzaju, niepolecana jest jednak nieprzepuszczalna folia. Warto poświęcić odrobinę więcej czasu na staranne i szczelne rozłożenie włókniny. Należy zadbać również o jak najgładszą powierzchnię. Dzięki temu nie powinno być problemu z chwastami oraz nierównościami na gotowej opasce.

Na przygotowaną w ten sposób przestrzeń wystarczy wysypać kamienie i żwir. Bez problemu można dobrać rodzaj żwiru wedle indywidualnych upodobań i kolorystyki elewacji. Tak wykonana opaska może być dodatkowo otoczona krawężnikiem lub kostką brukową. Dzięki temu żwir nie będzie nieestetycznie przesypywał się na trawnik lub kwiaty. Opaska żwirowa wokół domu cena – to jedna z najbardziej ekonomicznych metod. W przypadku opasek wykonanych z kostki brukowej lub płyt chodnikowych koszt wzrośnie.

Niemniej jednak opaski wykonane z kostki brukowej są często wybieraną opcją. Głównie ze względów estetycznych. Pierwszym etapem jest korytowanie – podobnie jak w przypadku opasek wykonanych ze żwiru konieczne jest wyznaczenie również przestrzeni pod opaskę. Ze względu na standardową wysokość kostki brukowej plasującą się na poziomie 5 centymetrów, należy wykonać wykop o głębokości około 25 centymetrów. Konieczne jest usunięcie żyznej gleby z wierzchu. Kolejnym etapem jest wykonanie obrzeży. Z pomocą krawężników lub palisad możliwe jest ograniczenie wykopu. Pozwalają uchronić kostkę przed rozchodzeniem się podczas osiadania gruntu. Następnie należy wykonać podbudowę z kruszywa. Na jej powierzchni konieczna jest pięciocentymetrowa podsypka z piasku. Dopiero wtedy możliwe jest bezpieczne i stabilne układanie wierzchniej warstwy. Kostka wokół domu stanowi eleganckie i skuteczne wykończenie.

Obrzeża wokół opaski

Wzdłuż zewnętrznej opaski wykonanej z kamieni i żwiru można zastosować obrzeża. Pełnią one wtedy zwykle funkcję estetyczną i pomagają w zachowaniu czystości. Można wykonać je z betonowych lub granitowych obrzeży. Jest to rozwiązanie wpływające na estetykę oraz wytrzymałość powstałej opaski. W przypadku zastosowania kostki brukowej lub granitowej obramowanie jest konieczne. Można zastosować plastikowe obrzeża ogrodowe, lecz warto zdecydować się na betonowe lub granitowe.

Jakich błędów podczas robienia opaski należy unikać?

Niezależnie od wybranego materiału, z jakiego powstanie gotowa opaska, można popełnić błędy, których skutki będą widoczne na elewacji budynku. Zarówno w przypadku powierzchni wysypanej żwirem, jak i wyłożonej kostką brukową, powierzchnia jest odpowiednio przygotowana. Często opaski wykonywane są na podłożu betonowym lub cementowo-piaskowym. Jest to błąd, wskutek którego opaska staje się szczelna i nie przepuszcza wody deszczowej. Blokując możliwość swobodnego odpływu i parowania, można doprowadzić do powstania stale wilgotnej strefy przy fundamentach. W konsekwencji może dojść do zawilgocenia ścian i powstania zagrzybienia. W przypadku wykorzystania betonowej opaski istnieje duże prawdopodobieństwo, że zacznie ona pękać w ciągu kilku lat. Przed rozpoczęciem wykonywania opaska dom należy pamiętać, żeby wszystkie użyte materiały przepuszczały wodę. Pozwoli to uzyskać stabilny i trwały efekt.

Sprawdź również:

Drenaż opaskowy

Izolacja cieplna i hydroizolacja fundamentów

Folia izolacyjna fundamenty


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube

https://www.traditionrolex.com/36