Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję

Płyta fundamentowa krok po kroku


Płyta fundamentowa to wybawienie dla wielu osób w dzisiejszych czasach. Umożliwia szybkie i proste postawienie domu nawet na trudnym terenie. To ogromna zaleta, która skłania do budowy swoich własnych czterech kątów nie na tradycyjnych fundamentach, a na nowoczesnej płycie. Przekonaj się jak wygląda cały proces.

 

Czym jest płyta fundamentowa?

 

Coraz więcej mówi się o zastosowaniu płyty fundamentowej i jej zaletach, a czy wiesz, czym właściwie ona jest? To nic innego jak rodzaj fundamentów, ich element konstrukcyjny. Za pomocą płyty ciężar budynku jest równomiernie i odpowiednio przekazywany na grunt. Najczęściej jest ona wykonana z połączenia betonu wraz z różnorodnymi wkładkami stalowymi - np. prętami, kablami czy siatkami. To chętnie wybierany rodzaj fundamentów w budownictwie energooszczędnym, pasywnym czy prefabrykowanym.

 

Płyty fundamentowe niosą za sobą wiele korzyści. To doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie grunty są niespoiste i na nieszczęście budujących się osób - mają słabą nośność. Jeśli zależy Ci na czasie, stawiasz na najwyższą jakość i chcesz zainwestować mądrze budżet przeznaczony na budowę domu - to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Płyta fundamentowa sytuowana jest bardzo płytko, zatem prace ziemne prowadzone są w dość ograniczonym zakresie. Ponadto jeśli jest ona odpowiednio ocieplona, to stanowi gotową podłogę na gruncie. Wiele osób decyduje się przy tym także na wykonanie ogrzewania podłogowego. Szereg zalet sprawia, że płyta fundamentowa staje się powoli lubianym i obecnym trendem także i w Polsce.

 

 

Budowa płyty fundamentowej

 

Zastosowanie płyty fundamentowej przynosi korzyści podczas budowy i użytkowania, a tym samym okazuje się atrakcyjna dla inwestorów. Podczas jej wykonania zużywa się znacznie mniej betonu oraz stali niż w przypadku tradycyjnych fundamentów o jednolitym przekroju. Jej budowa wcale nie jest skomplikowana, wystarczy przestrzegać kilku kroków. Na samym początku należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, by potem ułożyć podbudowę. Warto zastosować do tego gruboziarnisty piasek i pamiętać, że im bardziej skomplikowany, gorszy grunt, tym grubsza warstwa podbudowy piaskowej. Musi być ona starannie ubijana. Należy też pamiętać, że warstwy podbudowy powinny być poziomowane. Kolejnym krokiem jest precyzyjne przygotowanie i ułożenie izolacji w postaci specjalnej folii. Następne kładzie się styropian. W końcu można umieścić płytę fundamentową wraz ze zbrojeniem.

 

Wykonanie płyty fundamentowej

 

Przejdźmy przez wszystkie etapy realizacji płyty fundamentowej krok po kroku i ze szczegółami.

●       Na samym początku należy wykonać projekt płyty fundamentowej. Do tego celu przeprowadza się badania geotechniczne gruntu. W projekcie należy zawrzeć grubość płyty, przebieg instalacji oraz układ zbrojenia. Warto w tym momencie skorzystać z profesjonalnej pomocy geodety, który jest wykwalifikowany do tego zadania i z pewnością wykona je poprawnie.

●       Następnie trzeba przygotować podbudowę. Jak już wspomnieliśmy należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, czyli ziarna żwiru oraz piasek. Mechanicznie się je zagęszcza, zwilża wodą w razie konieczności i ponownie umieszcza na gruncie.

●       Kolejnym krokiem jest staranna izolacja płyty fundamentowej. Ocieplić powinno się zarówno boki płyty, jak i jej spód. Do jej wykonania trzeba użyć materiału odpowiednio wytrzymałego oraz odpornego na nasiąkanie wilgocią. Jej grubość powinna wynosić około 15-25 cm. Cała izolacja jest osłaniana na samym końcu folią.

●       Nie można zapomnieć o etapie, którym jest zbrojenie płyty fundamentowej. Musi się znajdować zarówno w dolnej, jak i górnej części płyty. Dolna część powinna leżeć na podkładkach dystansowych wykonanych z betonu czy tworzywa sztucznego, zaś góra z wygiętych prętów wykonanych ze stali. Bardzo często na górze umieszcza się także przewody grzejne.

●       Ostatnim krokiem jest betonowanie. Warto pamiętać, aby był on rozgarniany, a potem zagęszczany tak, by pozbyć się powietrza. Pomoże to w dokładnym oblepieniu prętów konstrukcji. Zabetonowane i wygładzone fundamenty powinny być podlewane wodą przez dwa tygodnie bądź pokryte specjalnym środkiem zamykającym pory.

 

Sprawdź również:

Koszt płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy? Co wybrać?

Jak obniżyć koszt budowy domu?


Bankowa13

08-412 Borowie

NIP: 826-101-62-40

 +48 664 745 512

inż. Kryspin Prusiński

   +48 608 083 972

Janusz Prusiński

 biuro@termico.info

      ksztaltki@termico.info

 Facebook       Youtube