Banner podstrony

Jak zrobić płytę fundamentową pod budynek murowany?

Zdjęcie podstrony Jak zrobić płytę fundamentową pod budynek murowany?

Polska idzie z duchem czasu i trendy panujące w budownictwie przenikają także do naszych rodzimych firm budowlanych. Jednym z nich jest stawianie domów bez piwnic przy wykorzystaniu nowoczesnych, żelbetowych płyt fundamentowych zamiast tradycyjnych ław. To świetne rozwiązanie, do którego przekonuje się coraz więcej osób - zarówno budujących lekkie, drewniane domy, ale także z murowanymi ścianami. Warto się przekonać do płyty fundamentowej i dowiedzieć się, jak ją wykonać pod budynek murowany.

Na czym polega fenomen płyt fundamentowych?

Płyty fundamentowe to popularny w innych krajach - szczególnie tych skandynawskich - sposób na stawianie domów. Niegdyś był on dość mało entuzjastycznie przyjmowany przez Polaków, dziś zdobywa coraz większe uznanie. Szczególnie, gdy widzimy, że płyty fundamentowe nadają się nie tylko do drewnianych budynków, ale także tych o bardziej skomplikowanej i ciężkiej konstrukcji. Płyty fundamentowe niosą za sobą ogrom korzyści wynikających z ich zastosowania. To doskonały wariant, gdy stawiamy na budownictwo energooszczędne, pasywne bądź prefabrykowane.

Płyta fundamentowa to nic innego jak zestaw odpowiednio do siebie dobranych materiałów budowlanych, które układane są w warstwa i nadają kształt przygotowanej do mieszance betonu. To rozwiązanie nowoczesne, ale także funkcjonalne. Zdobyło zwolenników pośród osób, którym zależy na czasie, pragną zamontować ogrzewanie podłogowe, chcą postawić na jak najwyższą jakość bądź budują się na terenie o nieco skomplikowanej powierzchni.

Jakie są zalety wykorzystania płyt fundamentowych?

To co sprawia, że płyty fundamentowe cieszą się niezwykle dużą popularnością oraz uznaniem, jest mnogość zalet, które dotyczą ich zastosowania. Przede wszystkim chodzi o maksymalnie zminimalizowanie zakresu robót ziemnych, jakie należy wykonać podczas budowy domu jednorodzinnego. Dlaczego? Wykorzystując płyty fundamentowe, nie musimy decydować się na głębokie, skomplikowane wykopy jak w przypadku ław fundamentowych. Tak naprawdę jesteśmy w stanie postawić dom na stojącej działce bez większego przygotowania gruntu. Wystarczy usunąć ziemię roślinną i gotowe.

Ponadto wszelkie prace wykonywane są bardzo mechanicznie. Pozwala to na doskonałą kontrolę czasu, ale także jego oszczędność. Działania wykonywane na terenie przebiegają bardzo szybko, więc jeśli zależy nam na jak najszybszym zakończeniu budowy, jest to idealne rozwiązanie. Ponadto kosztują one mniej wysiłku niż wszelkie roboty wykonywane ręcznie.

Wybierając płyty fundamentowe, jesteśmy w stanie postawić dom praktycznie wszędzie. W grę wchodzi nawet najbardziej skomplikowany teren. To sposób na zbudowanie stabilnego domu także i w tym przypadku, gdy jego kształt jest raczej nietypowy. Warto mieć na uwadze, że płyty fundamentowe nie są narażone na zawilgocenie od strony gruntu, a także, że doskonale izolują budynek od gruntu, zapewniając doskonałą termikę.

Jak odpowiednio przygotować teren pod płytę fundamentową?

Jak wspomnieliśmy, przygotowanie terenu pod budowę płyty fundamentowej nie jest ani trochę skomplikowane oraz czasochłonne. Kwestią istotną jest usunięcie warstwy ziemi roślinnej. Wystarczy je zdjąć i przenieść w inne miejsce - tak jak robi się to również przy tradycyjnym sposobie fundamentowania. Zdarzyć się mogą nieco trudniejsze warunki, jednak i te nie stanowią praktycznie żadnego wyzwania. Gdy grunt, na którym stawiamy budynek, jest piaszczysty czy gliniasty (częściowo bądź całkowicie), należy wymienić go na drobny żwir bądź pospółkę. Wystarczy warstwa o grubości około 40 cm, która wyłożona musi być dokładnie zagęszczona mechanicznie.

Izolacja termiczna dla płyty fundamentowej

Niezwykle ważnym krokiem podczas wykonywania płyty fundamentowej, jest jej odpowiednia izolacja. Dlatego też zarówno pod samą płytą fundamentową, jak i wzdłuż jej krawędzi bocznych, należy ułożyć przygotowaną warstwę izolacji cieplnej. Wystarczy wykorzystać do tego polistyren ekstrudowany (znany pod nazwą XPS bądź styrodur). Ma on świetną wytrzymałość oraz zapewnia doskonałą izolację cieplną oraz zabezpieczenie przed wilgocią. Grubość warstwy styroduru powinna być zależna dodatkowo od rodzaju ogrzewania - czy decydujemy się na podłogowe czy nie.

Zbrojenie i betonowanie fundamentów

Ostatnimi krokami podczas wykonywania płyty fundamentowej jest zrobienie odpowiedniego zbrojenia oraz betonowanie. Jeśli chodzi o samo zbrojenie, to najczęściej zbroi się siatkami z prętów o średnicy około 12 cm. Ich rozstaw wynosi od 10 cm do nawet 20 cm. Płyty są dodatkowo dozbrajane tam, gdzie stawiamy ściany wewnętrzne czy kominy. Betonowanie przebiega identycznie jak w przypadku tradycyjnych metod z tym wyjątkiem, że jest ono prostsze i szybsze. Wszelkie prace wykonywane są na poziomie terenu.

Cena płyty fundamentowej

Styrodur - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Ciepła płyta fundamentowa

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies