Banner podstrony

Szalunki systemowe – czy warto z nich korzystać?

Zdjęcie podstrony Szalunki systemowe – czy warto z nich korzystać?

Jeszcze nie tak dawno powszechnie stosowano do tworzenia konstrukcji z betonu jedynie deskę i kantówkę. Dopiero w latach 50. ubiegłego stulecia rozpoczęto racjonalne i efektywne wykorzystywanie szalunków systemowych. Szalunki te są nieustannie udoskonalane, by zapewniać doskonałe efekty zarówno w trakcie budowy, jak i po zdjęciu szalunków. Dostępne na rynku nowoczesne rozwiązania cechują się wysokim zaawansowaniem technicznym oraz większym poziomem bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na budowie. Szalunki systemowe są gwarancją poprawy wydajności prowadzonych działań związanych z budową budynku i zredukowaniem kosztów związanych z realizacją inwestycji. W jaki sposób można je wykorzystać przy budowie domu?

Czym są szalunki systemowe?

Prace wykonywane na budowie wymagają stosowania niezawodnych rozwiązań konstrukcyjnych. Szalowanie jest jedną ze sprawdzonych metod, którą wykorzystuje się podczas robót budowlanych. Do szalowania potrzebne są specjalne formy, czyli szalunki systemowe, dzięki którym można wylewać fundamenty, stropy oraz stawiać ściany. Szalunki systemowe stosuje się także do tworzenia schodów, nadproży, wieńców lub betonowych cokołów ogrodzeń.

Szalunki służą do tworzenia tymczasowych konstrukcji wykonywanych z desek, drewnianych płyt, wodoodpornych sklejek lub elementów metalowych. Do przygotowanej formy wlewa się mieszankę betonową, która uzyskuje w niej zamierzony kształt. Szalunki systemowe służą do tworzenia konstrukcji o pokaźnych rozmiarach. Po zastygnięciu materiału szalunek może być wykorzystany w późniejszych pracach lub użyty do stworzenia następnego elementu budowlanego. Szalunki systemowe są tworzone z dużą dokładnością, co wpływa pozytywnie na estetykę wylanych w nich powierzchni betonowych. 

Szalunki systemowe – rodzaje

Szalunki systemowe można podzielić na ścienne, stropowe, fundamentowe, szalunki do wykopów czy szalunki pod ogrodzenie. 

Szalunki ścienne

Szalunki ścienne mogą być lekko gabarytowe lub średnio gabarytowe – w zależności od ciężaru ich konstrukcji. Łączy się je przy pomocy specjalnym klamer. W narożnikach szalunków systemowych ściennych wykorzystuje się elementy metalowe. Szalunki ścienne to płyty, które są uniwersalne i służą dobremu zabezpieczeniu otworów umiejscowionych w ścianach – głównie nadproży występujących w otworach na drzwi i okna. Szalunki ścienne wykorzystuje się również jako wsporniki dla elementów dekoracyjnych elewacji. Dla wzmocnienia trwałości szalunków ściennych pokrywa się je cynkiem lub aluminium, dzięki czemu stawiane przy ich pomocy ściany mają silnie związane struktury.

Szalunki stropowe 


Szalunki systemowe stropowe są pulpitami tworzonymi ze sklejki, które opiera się na drewnianych dźwigarach. Szalunki te są niezbędne podczas wylewania elementów betonowych, ponieważ skutecznie zabezpieczają świeżo wylany beton przed wypłynięciem. Systemowe szalunki stropowe cechuje innowacyjność oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu. Mogą być one dostosowane indywidualnie do każdego planu i grubości stropu. Szalunek stropowy to gwarancja prostego i równego wykonania stropu, a jego wysoka nośność pozwala na zaoszczędzenie czasu pracy.

Szalunki fundamentowe 


Szalunki fundamentowe to konstrukcje, które są niezbędne podczas realizacji posadowienia budowli. Szalunki te nadają kształt fundamentom, dlatego muszą być wytrzymałe i odporne na zniszczenia powodowane rozpierającą mieszanką betonową. Systemowe szalunki fundamentowe mają konstrukcję ramową z aluminium lub ze stali. Ich ruszty są obustronnie powleczone płytami ze sklejki. Do łączenia szalunków systemowych fundamentowych wykorzystuje się specjalne łączniki. 

Szalunki do wykopów

Szalunki do wykopów służą do zabezpieczenia przed osunięciem skarpy wykopu podczas wykonywania prac ziemnych. Systemowe szalunki do wykopów mogą być stosowane we wszystkich typach gruntów. Wykorzystuje się je między innymi do wykonywania kanalizacji sanitarnych i instalacji wodnych, usuwania awarii instalacji podziemnych, montaży różnego rodzaju zbiorników podziemnych czy obsługi przyłączy do różnego typu budynków.

Szalunki do wykopów zapewniają bezpieczeństwo w trakcie prowadzonych robót ziemnych i pozwalają na uzyskanie maksymalnej wydajności pracy.

Systemowe szalunki do wykopów to konstrukcje, które nie wymagają dodatkowego sprzętu do ich montażu lub demontażu. 

Gotowe szalunki pod ogrodzenie

Szalunek pod ogrodzenie to forma dla przyszłej podmurówki. Gotowe szalunki pod ogrodzenie umożliwiają wykonanie właściwej konstrukcji płotu oraz jego wzmocnienie i stabilizację. Wykorzystanie szalunku pod ogrodzenie sprawia, że prawidłowo wykonana podmurówka będzie mogła lepiej spełniać swoją praktyczną i estetyczną funkcję. Stosowanie szalunków systemowych ma zatem bezpośredni wpływ na koszt płyty fundamentowej i innych rozwiązań w zakresie fundamentów.

Zalety szalunków systemowych

Szalunki systemowe to jedne z najważniejszych konstrukcji na placach budowy. Dzięki nim możliwe jest łatwiejsze i szybsze wykonywanie mniejszych lub większych robót budowlanych. Zastosowanie szalunków systemowych daje pewność, że powierzchnia betonowa jest prawidłowo przygotowana – jest gładka, równa i pozbawiona ubytków.

Jako największą zaletę wykorzystania szalunków systemowych wymienia się możliwość ich inwentaryzowania, dzięki czemu mogą być one stosowane wielokrotnie. Szalunki systemowe wykonuje się dużo szybciej, niż klasyczną konstrukcję  z użyciem deski. Inne zalety szalunków systemowych to możliwość wylewania bardziej skomplikowanych form oraz tworzenie konstrukcji o dużych rozmiarach w stosunkowo niskiej cenie.

Szalunki systemowe – czy warto z nich korzystać?

Szalunki systemowe pozwalają na znacznie szybszą budowę, niż w przypadku zastosowania innych metod. Można je kupić, jednak ze względu na wysokie koszty bardziej popularnym rozwiązaniem jest wynajem szalunków systemowych. Tego typu rozwiązanie jest często bardziej opłacalne niż zakup, zwłaszcza, że inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z przechowywaniem lub transportem szalunków. 

Warto wiedzieć, że obecnie wypożyczalnie szalunków oferują dostęp do profesjonalnych szalunków systemowych, dzięki którym możliwa jest precyzyjna dokładność prowadzonych prac. Kompletne moduły sprawiają, że tworzone przy ich pomocy konstrukcje mają dużo wyższą jakość wykonania niż ich odpowiedniki szalowane metodą tradycyjną. 

Oprócz szalunków, wypożyczalnie oferują też różnego typu akcesoria do szalowania. Przydatne w pracy na budowie są żabki do szalunków, czyli stalowe zaciski, dzięki którym możliwe jest dokładnie spinanie płyt szalunkowych. Żabki do szalunków to ekonomiczne i proste w montażu rozwiązanie, które jest często stosowane w polskim budownictwie. Wobec czego dalsze prace również przebiegają sprawniej, jak np. zbrojenie płyty fundamentowej.

Szalunki systemowe pozwalają skrócić czas prowadzonych robót, co obniża koszty prowadzenia inwestycji. Ich ogromnym atutem jest możliwość wielokrotnego wykorzystania. Wynajem szalunków to opłacalne rozwiązanie, gdyż czas wypożyczenia można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź również:

Szalunek tracony

Szalunek papierowy

Szalunek stropowy

Korzystając z serwisu zgadzasz się z polityką cookies